Ознака: експлозија
Балкан 23.11.21 | 16:52

Експлозија во фабрика за градобијни ракети во Белград, има починати и повредени

Во неколку експлозии во фабриката „ЕдеПро“, која произведува градобијни ракети кај Бубањ Поток, загинале две лица, но во моментов повеќе лица се водат како исчезнати,...

Свет 15.11.21 | 15:40

Таксист херој во Ливерпул: Го заклучил бомбашот самоубиец со себе во возилото и го спречил да се разнесе во болница

Во експлозија во Ливерпул во близина на болница, загинал патник во такси, кој носел импровизирана експлозивна направа. Повреден е таксистот кој е прогласен за херој...

Свет 07.11.21 | 20:07

Нова силна експлозија го потресе центарот на Багдад

Силна експлозија вечерва одекна во централниот дел на главниот град на Ирак, јави локалниот ТВ канал Алсумарија. Инцидентот се случил во близина на престижната област...

Свет 22.10.21 | 11:39

Шеснаесет жртви во експлозија во фабрика во Русија

Шеснаесет лица загинаа во експлозија и пожарот кој потоа избувнал во фабрика за барут во регионот Рјазан во Русија, јавија локални медиуми. Според Министерството за...

Свет 15.10.21 | 12:50

Експлозија во џамија во Авганистан за време на молитва

Денес се случи експлозија во шиитска џамија во Кандахар во Авганистан за време на молитва. Според првичните извештаи, станува збор за бомбаш самоубиец. Во моментов нема...

Свет 29.09.21 | 15:17

Прекината истрага за експлозијата во 2020 година во Бејрут: Народот излезе на улица на масовен протест

Стотици Либанци, главно роднини на луѓе кои загинаа во експлозијата во пристаништето во Бејрут, излегоа на протест против „замрзнувањето“ на истрагата. Како што пренесуваат...

Свет 16.09.21 | 14:55

Во Либан распишана потерница по поранешен министер поради експлозијата во пристаништето во Бејрут

Судија задолжен за истрага на минатогодишната катастрофална експлозија во пристаништето во Бејрут, издаде потерница за поранешен министер, кој одби да се појави на...

Свет 15.09.21 | 23:12

Двајца пожарникари загинаа во еклпозија на плин во семејна куќа во Чешка

Двајца пожарникари загинаа, а двајца се повредени во експлозија на гас во семејна куќа на југозападот од Чешка, соопштија официјалните лица. Регионалната спасувачка...

Свет 26.08.21 | 17:14

Најмалку 11 загинати во експлозијата на влезот во аеродромот во Кабул, ранети се тројца американски војници

Нешто пред 16 часот се случи голема експлозија на влезот во аеродромот во Кабул. Репортерот на Фокс њуз Лукас Томлинсон на Твитер објави дека во експлозијата се ранети...

Свет 31.07.21 | 11:37

Загинаа 5 фудбалери, а 12 се повредени по експлозија на бомба во автобус во Сомалија

Најмалку пет фудбалери загинаа откако експлодира бомба поставена во автобусот со кој се превезувале до пристанишниот град Кисмајо, информира полицијата. Потврдивме...

Балкан 02.07.21 | 10:21

Експлодирала бомба поставена под автомобил во Сплит

Сплит синоќа бил потресен од експлозија откако била подметната бомба под возило. Како што соопштија од полицијата, експлозијата се случила околу 1 часот. Едно лице (38)...

Свет 01.07.21 | 13:06

Неуспешна полициска експлозија во Лос Анџелес, повредени 16 луѓе

Полицијата во Лос Анџелес се обидела да активира неколку тони нелегален огномет, по што се случила силна експлозија во која се повредени повеќе од 17 лица, меѓу кои има...

Балкан 19.06.21 | 23:27

Наредена евакуација по нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак

Во силна експлозија во кругот на фабриката „Слобода“ – Чачак што се случила петнаесетина минути пред 20 часот, се повредени најмалку двајца работници. Во моментот...

Балкан 07.06.21 | 09:43

Продолжува драмата во Чачак – ноќеска уште една силна експлозија

Работниците на компанијата „Слобода“, кои беа повикани утрово да дојдат на своите работни места, полицијата повторно ги спречи да влезат во фабриката. Нова експлозија...

Балкан 04.06.21 | 09:02

Експлозија и пожар во фабрика за оружје во Србија

Серија силни силни експлозии ги разбудија жителите на Чачак во Србија, синоќа околу 1.30 часот. Како што објави „Б92“, експлодирал магацин за топовски гранати во Придворица. Спортед...

Балкан 31.05.21 | 15:40

Експлозија во центарот на Белград, петмина префрлени во Ургентен центар

Плинска боца експлодираla на улицата Чика Љубина во центарот на Белград, поради што е демолиран цел локал, а неколку лица се повредени. Пет луѓе се пренесени во Ургентниот...

Вести 08.05.21 | 17:58

Најмалку 40 загинати во експлозија во близина на училиште во Кабул

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Портпаролот на Министерството...

Црна хроника 02.05.21 | 17:50

Експлозија во Скопје, оштетени неколку дуќани

На улица „Методија Митевски“ во Скопје денеска изутрина експлодирала експлозивна направа. Повредени лица нема, а од експлозијата биле оштетени стаклата на неколку...

Балкан 06.04.21 | 09:28

Полицаецот со досие Богдановиќ третипат мета – во првата експлозија ја изгубил ногата, овојпат приведен „бомбашот“

Припадници на новосадската полиција трагаат по маж за кој се верува дека поставил, а потоа отстранил експлозивна направа во зградата во која живее поранешниот полицаец...

Црна хроника 22.03.21 | 08:54

Плинска боца експлодира во викендичка во Матејче, шестмина повредени

Шест лица се потешко повредени од синоќешната експлозија на плинската боца во викендичка во селото Матејче во општина Липково. Се работи за лица од 30 до 40 години, информираат...