Ознака: сараево
Твитови 21.10.20 | 17:59

Само на Балканец ќе му текне: Како да избегнете казна за неносење маска на отворено

View this post on Instagram legendica lagano pretrčo vidi se da je u treningu ne vidim problem nikakav A post shared by Zan.Klod.Vla.Dan (@vlad4__) on Oct 20, 2020 at 3:10pm PDT

Балкан 18.09.20 | 15:32

Уапсени се двајца Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Полицијата во Сараево уапсила двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во населбата Илиџа. Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ,...

Балкан 15.09.20 | 14:21

Тинејџерка во Сараево затворила и мачела двајца мажи

Тинејџерката Арабела Авдиќ (19), е уапсена во акцијата „Липа“, и ќе биде притворена 24 часа, објави Обвинителството на кантонот Сараево. Уапсената 19-годишна девојка е...

Вести 20.08.20 | 09:49

Здравко Чолиќ го подарил својот стан во Сараево на пријател кој останал воен инвалид

Балканската музичка ѕвезда, Здравко Чолиќ, го подарил станот во кој израснал во сараевската населба Грбавица, на својот пријател кој е воен инвалид, пренесува српски...

Балкан 09.08.20 | 18:43

Три дена по породувањето од ковид-19 почина директорката на Институтот за мајки и деца во Сараево

Директотка на Институтот за мајки и деца во Сараево, Белма Шољанин, починала денеска од последици предизвикани од коронавирусот. Како што пренесуваат босанските медиуми,...

Естрада 05.05.20 | 15:21

Како ништо да не е: Корона журка им донесе казни на Халид Бешлиќ, Мата Хари, Коњевиќ…

Во понеделникот „зад завеси“ во еден сараевски ресторан се случила „корона забава“, јавува Klix.ba, на која присуствувале дваесетина лица, меѓу кои и пејачите Халид...

Балкан 12.03.20 | 15:27

Онлајн настава за основците и средношколците во Сараево поради Ковид-19

Во основните и средните училишта во кантонот Сараево, поради коронавирусот, редовните часови ќе бидат заменети со часови преку интернет во текот на следните 15 дена,...

Балкан 07.02.20 | 16:59

Арапи го освојуваат Сараево: Купиле имот во големина од 2150 фудбалски игралишта

Арапските државјани, кои масовно купуваат недвижен имот во БиХ, досега стекнале сопственост на повеќе од 15 милиони квадратни метри земјиште и стотици станови само во...

Македонија 28.01.20 | 14:21

Мизрахи: Проактивно ќе се вклучам во борбата со непријавената работа

Непријавената работа е проблем за сите, напорно ќе работам да изградам мостови помеѓу понудата и побарувачката кои ќе го отворат патот за одржливи, долгорочни и безбедни...

Балкан 21.01.20 | 10:21

Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе, најмногу во Сараево и Бања Лука

Големото загадување на воздухот во бројни градови во Босна и Херцеговина годишно предизвикува прерана смрт на повеќе од три илјади лица, а државата губи повеќе од милијарда...

Здравје 15.01.20 | 14:28

Скопје и Сараево најзагадени на Балканот

Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови со најнеквалитетен воздух. Ситуацијата не е многу подобра и кога станува збор...

Балкан 12.01.20 | 16:33

Тревога во Сараево поради загадениот воздух, граѓаните не смеат да излегуваат од дома

Заради исклучително влошените вредности на квалитетот на воздухот, Владата на кантонот Сараево прогласи степен на предупредување „узбуна“ и издаде важни упатства...

Балкан 15.12.19 | 18:59

Сараево во паника: Евакуиран трговски центар поради дојава за поставена бомба

Трговскиот центар „Сараево сити центар“ попладнево бил евакуиран поради дојава за поставена бомба, соопшти Оперативниот центар при Министерството за внатрешни работи...

Балкан 11.12.19 | 09:25

БиХ: Околу 350 мигранти префрлени од кампот во Вучјак во близина на Сараево

Во Босна и Херцеговина, синоќа речиси 350 мигранти беа депортирани со автобус од кампот во Вучјак, кај Бихаќ до Ушивак близу Сараево. Тие таму ќе престојуваат во текот...

Балкан 21.11.19 | 21:02

Сараевскиот суд испразнет поради дојава за поставена бомба, полицијата тврди се работи за лажна дојава

Предупредувањето за бомба во сараевскиот кантонски суд кое претходно беше упатено е лажно, соопшти полициската управа на Министерството за внатрешни работи на кантонот...

Балкан 20.10.19 | 23:47

Запленети 22 килограми спид

22 килограми опојна дрога спид се пронајдени кај едно лице во оперативната акција „Кафе“, споведена од членовите на Државната агенција за истраги и заштита на БиХ (СИПА). Портпаролот...

Балкан 06.09.19 | 23:49

Невреме го парализираше Сараево

Големо невреме имаше попладнево во Сараево. Дождот паѓаше непрекинато неколку часови и предизвика проблеми како во сообраќајот така и во снабдувањето со електрична...

Балкан 05.08.19 | 22:52

Огнот кој гореше и за време на војната угаснат од „маж“ што мочаше врз него

Скандалозно видео денеска го вознемири регионот. Станува збор за непознат маж уловен како уринира врз Вечниот оган поставен во центарот на Сараево. Од босанскиот „Дневен...

Балкан 08.07.19 | 18:10

Oбезбедувањето на Ердоган одбило да пројде на редовна контрола на аеродромот во Сараево

На Меѓународниот аеродром во Сараево е избегнат инцидент помеѓу припадниците на Граничната полиција на Босна и Херцеговина и обезбедувањето на турскиот претседател...

Балкан 18.05.19 | 12:53

Симбол на бесмислена војна: 26 години од смртта на Бошко и Адмира

Опсадата на Сараево, една од најдолгите во модерната историја, окончана е точно пред повеќе од две децении. За време на неа загинаа и Бошко Бркиќ и Адмира Исмиќ, познати...