Премиерот на Албанија, Еди Рама направил инцидент во авион кога одбил да стави маска, пишува германски „Шпигел“.

Пилотот се обидел да ја реши ситуацијата, но откако не успеал, била повикана полиција за да интервенира.

Инцидентот се случил на почетокот на минатата година, пред да полета авионот од Франкфурт кон Детроит.

Полицијата го извадила Еди Рама од авионот, откако претходно персоналот не успеал да го убеди да стави маска, па премиерот морал да го чека следниот лет за САД.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.