Ознака: маска
Балкан 01.06.22 | 08:04

Од денеска во Грција не треба ни маска

Од денеска во Грција се укинува задолжителната маска во затворените простори, што воедно беше и последната и единствена Ковид мерка во земјата, откако на почетокот...

Свет 16.05.22 | 08:27

Aко патувате во Германија со авион мора да носите маска

Патниците кои летаат кон и од Германија сепак ќе мора да носат маски за време на летот и покрај олеснувањето на мерките за епидемијата во Европската унија, соопшти денеска...

Балкан 15.04.22 | 20:49

Еди Рама не сакал да стави маска во авион, па полицијата го извадила и исфрлила надвор

Премиерот на Албанија, Еди Рама направил инцидент во авион кога одбил да стави маска, пишува германски „Шпигел“. Пилотот се обидел да ја реши ситуацијата, но откако...

Здравје 31.03.22 | 10:24

Д-р Мехмедовиќ: Нека останат маските уште некое време, да не ја повториме грешката која ја направија Британија, Шведска, Данска

Се уште е висока инциденцата кај оние кои се одговри за трансмисија на вирусот во затворени простории, а тоа се повозрасните лица, се уште имаме релативно висок број...

Свет 14.03.22 | 09:38

Во Франција маската веќе не е задолжителна

Откако од почетокот на март е регистирано намалување на бројот на случаи на Ковид-19 францускиот премиер Жак Кастес најави дека од денеска ќе се укинат бројни здравствени...

Свет 10.02.22 | 13:37

Чудно правило во Германија: Брадата ѝ пречи на маската ФФП2

Во време кога неколку европски земји најавија или веќе ги укинаа мерките за коронавирус, во Германија се воведуваат дополнителни „чудни“ мерки. Така, Медицинскиот...

Музика 25.12.21 | 15:50

Скандал на настап на Девитo: Обожавател му ја тргна маската, реагираше обезбедувањето

Раперот Давид Љубеновиќ познато како Девито неодамна на настап во еден ноќен клуб му била тргната маската од лицето додека бил на бината. Додека Девито ја пеел песната...

Балкан 24.12.21 | 08:08

Ако одите во Грција за празниците ова се мерките: КН95 во супермаркетите и јавниот превоз, тестирање на два дена

Силна препорака туристите да се тестираат на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето; задолжителна маска и на отворено и на затворено; задолжителна двојна маска...

Здравје 10.12.21 | 13:46

Јапонците измислија маска што открива ковид-19

Научници од Јапонија тврдат дека со помош на антитела од ној дизајнирале маска што помага да се утврди присуство на коронавирус. Необичниот метод за откривање на вирусот...

Здравје 10.12.21 | 11:39

Ќе се заразите од ковид дури и ако стоите на три метри од заразено лице ако не сте вакцинирани и не носите маска

Ако не сте вакцинирани и иако не носите маска, ќе се заразите од ковид дури и ако стоите на три метри од заразено лице, покажува една ново истражување. Дури и ако стоите...

Свет 29.11.21 | 13:15

Ја навредуваше, па ја исфрли: Возач на градски автобус избрка жена без маска

Возач на автобус од јавниот градски превоз во Воронеж, Русија, е снимен како ѝ се заканува на жена која во автобусот одби да стави маска. Прво ја навредуваш и ѝ викаше,...

Свет 29.11.21 | 11:31

Парични казни во Велика Британија за неносење маска

Луѓето кои ќе одбијат да носат маски во јавниот превоз или во продавниците во Велика Британија ќе бидат казнети со 200 фунти (околу 235 евра) за првиот прекршок, објави „Мирор”. Премиерот...

Свет 16.11.21 | 21:24

Вашингтон го укинува задолжителното носење маска внатре

Главниот град на САД, Вашингтон, едно од местата со најстроги антиковид мерки во САД, од следната недела ќе го укине задолжителното носење маска внатре, најави градоначалникот. Од...

Свет 15.11.21 | 11:02

Во Франција маските повторно се задолжителни за основците

Носењето маска во борбата против епидемијата на коронавирусот од денеска е задолжително во основните училишта во Франција, соопшти Министерството за образование. Досега...

Свет 09.11.21 | 09:15

Борис Џонсон не носел маска при посета во болница во време кога растат бројките во Британија

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, беше критикуван бидејќи не носел маска за време на неговата посета на болницата во Хексам во Нортамбрија, каде се фотографирал...

Балкан 27.09.21 | 09:50

Маската повторно е задолжителна на прометните јавни места во Букурешт

Носењето заштитна маска од денеска станува задолжително во Букурешт на прометни јавни места, како што се пазари, јавен превоз, малопродажен простор, како и на работно...

Свет 25.07.21 | 16:19

Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

Полицаец во Киншаса, Демократска Република Конго, убил студент затоа што не носел заштитна маска при снимање видео, објавија денеска медиумите. Нашиот колега Оноре...

Свет 19.07.21 | 13:45

Болничар во Мадрид остана без око: Побара од момче да стави маска во метрото, по што беше крвнички нападнат

Болничар од Мадрид остана без око откако беше нападнат од момче во вагон од метрото. Причина за нападот било тоа што болничарот побарал од момчето да стави маска преку...

Свет 29.06.21 | 09:48

Развиена маска за откривање дали лицето кое ја носи е заразено со коронавирус – еве како таа функционира!

Американски научници развија заштитна маска со која може да се утврди дали лицето кое ја носи, е заразено со коронавирус, се вели во статија објавена на интернет-страната...

Калеидоскоп 15.06.21 | 10:54

Извадил пиштол ѝ ја убил продавачката бидејќи му кажала дека мора да носи маска

Маж пукал ѝ убил касиерка во маркет, откако таа му кажала дека мора да носи маска во продавницата во американската држава Џорџија. Откако пукал во продавачката, човекот...