Ознака: маска
Црна хроника 15.09.20 | 10:03

Рекорден број казнети за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 600 прекршоци. Министерството...

Калеидоскоп 14.09.20 | 18:36

Кога лебед ќе ви покаже како се носи заштитна маска

Видеото од лебед како и става маска на жена стана вирално на социјалните мрежи. Имено, една жена во Франција се доближила до лебед со маска, но поради тоа што се случило,...

Црна хроника 14.09.20 | 12:09

За еден ден изречени преку 500 казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (13/14.09.2020 година) на територијата нав Македонија се казнети 525 луѓе поради неносење лична маска. Министерството за внатрешни работи апелира...

Црна хроника 12.09.20 | 11:00

Полицијата подели стотици казни за неносење маска во изминатото деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија се регистрирани 492 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството...

Црна хроника 09.09.20 | 10:56

Повторно стотици казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија се регистрирани 485 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството...

Калеидоскоп 04.09.20 | 14:52

Британската полиција дели ќотек за тие што не носат маска

Во Велика Британија е задолжително носењето заштитни маски во затворен простор, но тоа не му пречеше на еден граѓанин да се вози во градскиот превоз без маска. Таквиот...

Интима 03.09.20 | 14:25

Носете маска за време секс и избегнувајте бакнување, советува водечката канадска докторка

Не се бакнувајте и носете маски за време на сексуалниот однос за да се заштитите од коронавирус, порача една од водечките канадски докторки, Тереза Там, пренесува „Ројтерс“. Вели...

Црна хроника 03.09.20 | 10:47

Изречени 502 казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата Македонија се казнети 502 лица по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи...

Балкан 02.09.20 | 22:16

Стави ја маската и држи дистанца: Децата им даваат пример на возрасните

Во основните и во средните училишта во Сараевскиот кантон во Босна и Херцеговина наставата веќе започна. Една новинарка имала интересен разговор со едно прваче, кое...

Црна хроника 31.08.20 | 10:24

Изречени 321 казна за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија се регистрирани 321 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се . Од...

Здравје 29.08.20 | 20:30

СЗО: Маската не е доволна за заштита од Ковид-19

Експертот на Светската здравствена организација (СЗО), Марија Ван Керхове предупреди дека многу луѓе ја потценуваат важноста на физичкото растојание, што го зголемува...

Црна хроника 29.08.20 | 10:58

Изречени 332 казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија казнети се 332 лица по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 332...

Црна хроника 28.08.20 | 10:50

Казнети 412 граѓани за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие, припадници на Министерството за внатрешни работи регистрирале 412 прекршови по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Од...

Црна хроника 26.08.20 | 10:31

Казнети 439 луѓе за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија се регистрирани 439 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за...

Црна хроника 18.08.20 | 09:48

За 24 часа казнети стотици граѓани поради неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.08.2020 година) на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 379 прекршоци. Министерството...

Црна хроника 17.08.20 | 10:00

Троцифрена бројка на казни за неносење маска

Во изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија се регистрирани 385 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството...

Црна хроника 15.08.20 | 14:40

Казнети 369 лица за неносење маска во последното деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 369 прекршоци. Од Министерството...

Црна хроника 13.08.20 | 12:54

За 24 часа казнети 464 граѓани за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија полициски службеници регистрирале 464 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита...

Калеидоскоп 12.08.20 | 12:48

Најскапата заштитна маска во светот: 3.600 дијаманти и филтер Н-99

Во тек е изработка на најскапата маска во светот. Тоа бил првиот услов – да биде најскапа, но и да штити од инфекцијата, па во неа е вграден филтер Н-99. Чини 1,5 милиони...

Калеидоскоп 06.08.20 | 12:04

Маската со која Кејт Мидлтон се појави на хуманитарен настан, распродадена веднаш

Кејт Мидлтон, Војвотката од Кембриџ, ја посетила хуманитарната организација „Baby bank“ во Шефилд. Оваа хуманитарна организација им помага на загрозените мајки и ги снабдува...