Претседателот на Република Српска – Милорад Додик изјави дека што се однесува до демократскиот свет и она што не учат, резолуцијата за Сребреница денеска не доби мнозинство во Генералното собрание на ОН, не успеа.

На гласањето видовме дека за резолуцијата гласаа 84 земји, што не е ниту огромно мнозинство, нагласи Додик и посочи дека нивниот неуспешен план бил да ги обвинат Србите дека се геноцидна нација.

Повтори дека Владата на Република Српска го покренала прашањето за мирно одвојување од Федерацијата Босна и Херцеговина, бидејќи, како што истакна, нема причина после ова да останеме и да живееме заедно во Босна и Херцеговина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.