Туристички автобус кој сообраќал од Барселона во Шпанија за Босна и Херцеговина синоќа околу 20 часот итно сопрел на автопатот во Франција, во близина на Кан и Ница, бидејќи неколку патници се онесвестиле.

Возачот го паркирал автобусот на постојката за одмор Видаубан Суд, пишува Ница Матин, бидејќи седум патници паднале во бессознание, пишува Дневник.хр.

Во автобусот имало 62 патници, а возачот повикал помош.

Француските власти испратија спасувачки екипи на местото на настанот, меѓу кои седум возила на брза помош и пожарникари.

Засега нема информации зошто туристите се онесвестиле.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.