Ознака: Босна и Херцеговина
Фудбал 31.10.22 | 13:11

Под притисок на УЕФА Босна го откажа пријателскиот меч со Русија

Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина го откажа пријателскиот натпревар со селекцијата на Русија, ова е објавено на официјалната веб-страница на организацијата. Претседателот...

Балкан 16.10.22 | 23:14

Убиле бебе, па го оставиле на депонија

На депонијата Хускиќи кај Лукавац во Босна и Херцеговина мештаните пронашле мртво новороденче. Веднаш била известена полицијата во Лукавац, како и дежурниот обвинител...

Балкан 12.10.22 | 14:31

Босна како Македонија: Доби условен кандидатски статус за ЕУ

Европската комисија денеска ќе препорача на Босна и Херцеговина да и се додели статус на кандидат за прием во ЕУ, но со одредени услови, објавија медиумите во Сараево. Конечната...

Фудбал 11.09.22 | 11:23

БиХ ризикува жестока казна од УЕФА ако го одигра пријателскиот меч со Русија

Босна и Херцеговина ризикува жестока казна од УЕФА, ако го одигра веќе договорениот пријателски меч со Русија на 19 ноември во Санкт Петербург, ден пред стартот на Светското...

Балкан 05.08.22 | 16:41

Се откажале од државјанствата: Oколу 100.000 Босанци веќе не се Босанци

Повеќе од 95.000 граѓани на Босна и Херцеговина се откажале од босанските пасоши и побарале испис од државјанство на БиХ, соопшти Министерството за цивилни работи на БиХ,...

Балкан 08.07.22 | 10:12

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Властите на Федерацијата Босна и Херцеговина вчера дефинитивно забранија изградба на мали хидроцентрали во земјата, позитивно одговарајќи на барањата на граѓаните...

Балкан 28.06.22 | 10:36

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Инфлацијата во Босна и Херцеговина во мај достигна 14,4 отсто во однос на истиот месец во 2021 година, што претставува највисоко ниво во историјата. Според податоците на...

Балкан 11.06.22 | 20:06

Големи поплави во Босна, под вода куќи и објекти

Стотици згради се поплавени од вчера попладне откако неколку реки се излеаја во североисточна Босна, а на жителите нови проблеми им предизвикуваат врнежите што се...

Балкан 08.05.22 | 22:18

Додик: БиХ ја дестабилизираат муслимани помогнати од неколку западни амбасади

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик оцени дека БиХ е дестабилизирана од муслиманите помогнати од неколку западни амбасади. Додик на својот Твитер...

Балкан 04.05.22 | 08:20

OН загрижени: СБ ќе одржи седница на Советот за безбедност за БИХ

Советот за безбедност на ОН на 11 мај ќе одржи седница посветена на ситуацијата во Босна и Херцеговина. Дебатата и анализата на ситуацијата во БиХ се должи на политичката...

Балкан 28.04.22 | 21:33

Босански командат помилуван бидејќи им сечел глави на Срби во војната

Казната на Сакиб Махмуљин, поранешен командант на Третиот корпус на Армијата на БиХ, му е намалена на осум години затвор за злосторства против српски војници и цивили...

Балкан 27.04.22 | 07:44

Пак се тресеше Босна

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер синоќа ја потресе Босна и Херцеговина. Епицентарот на земјотресот, кој се случил нешто пред 23 часот, бил на 17 километри...

Балкан 10.04.22 | 20:03

Габриел Ескобар: Главен проблем во БиХ е корупцијата, покриена со поимот национални интереси

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска оцени дека главен проблем во Босна и Херцеговина е корупцијата, која, според него, е покриена...

Балкан 25.03.22 | 14:35

И Босна бара кандидатски статус за ЕУ како Украина

Домот на народите на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина вчера ја усвои Одлуката за барањето за доделување кандидатски статус на БиХ во ЕУ по забрзана постапка....

Балкан 21.03.22 | 10:23

Во Приедор убиен началникот на криминалистичката полиција, градот е блокиран

Полицијата во Приедор, Босна и Херцеговина, соопшти дека имаат пријава дека дошло до пукање прти што убиено е едно лице. Како што пренесува порталот Klix.ba, неофицијално...

Балкан 05.03.22 | 20:23

Meѓународната заедница тврди дека нема да има нова војна во Босна

Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ Кристијан Шмит изјави дека нема индиции дека повторно ќе избие војна во Босна и Херцеговина или Западен Балкан,...

Балкан 05.03.22 | 16:46

Во БиХ пристигнуваат дополнителни сили на ЕУФОР

Дополнителни сили на ЕУФОР почнаа да пристигнуваат во Босна и Херцеговина како мерка на претпазливост за зајакнување на стабилноста во БиХ, пренесува Бета. Сараевските...

Балкан 04.03.22 | 07:33

Босна и Херцеговина побара итен пристап во ЕУ

Министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина Бисера Турковиќ денеска побара од претставниците на Европската унија на Босна и Херцеговина веднаш да и дадат...

Фудбал 23.01.22 | 15:02

Ова го има само на Балкан: Додека играат фудбал, надвор криминалци се пресметуваат

Неверојатна ситуација се случи на пријателскиот фудбалски натпревар во Босна и Херцеговина меѓу Лубушки и Сараево   Додека го играле натпреварот недалеку од стадионот...

Балкан 20.12.21 | 14:10

Пратеник од Република Српска: Босна се распаѓа, само што на Бошњаците уште никој не им кажал

Пратеникот на СНСД во Народното собрание на Република Српска, Срѓан Мазалица, на Твитер напиша дека БиХ се распаѓа, само што се уште никој не им кажал на Бошњаците за...