Ознака: Босна и Херцеговина
Балкан 19.10.20 | 13:23

Во Босна и Херцеговина 540 новозаболени, 13 лица починаа

Во Босна и Херцеговина, во понеделникот се потврдени 540 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е помалку од минатонеделните дневни записи, но бројот на примероци...

Балкан 05.10.20 | 13:15

Во БиХ во понеделникот, 143 новозаболени и девет починати

Во Босна и Херцеговина, 143 нови случаи на инфекција со коронавирус беа потврдени во понеделникот, а девет заразени лица починаа во последните 24 часа, објавија институтите...

Балкан 21.09.20 | 14:51

Во БиХ од почетокот на епидемијата починале 770 лица

Во Босна и Херцеговина, 25.521 лице било заразено со вирусот корона, 18.109 оздравеле, додека 770 починале како резултат на инфекцијата, се вели во податоците на Министерството...

Балкан 02.09.20 | 17:12

Кога сите ги затвораат Босна ги отвори границите и за Македонците

Босна и Херцеговина ги отвора границите за сите странски државјани, кои досега не биле во можност да влезат во земјата, под услов да имаат негативен тест за коронавирус...

Балкан 28.08.20 | 18:11

Мигранти заглавени на ничија земја: Не ги сакаат ниту Србите ниту Босанците

Повеќе од 600 мигранти денеска се наоѓаат на меѓуентитетската линија за демаркација помеѓу Република Српска и Федерацијата на БиХ, односно Унско-санскиот кантон (УСК). Во...

Балкан 12.08.20 | 08:26

Поради короната извозот од Босна и Херцеговина драстично падна

Од јануари до јули 2020 година, Босна и Херцеговина извезе вкупно стоки во вредност од пет милијарди и 96 милиони конвертибилни марки (КМ), што е за една милијарда КМ помалку...

Балкан 09.08.20 | 15:23

Признавањето на Косово од страна на Србија ќе предизвика домино ефект во Босна

Лидерот на Партијата за демократска акција (СДА) и потпретседател на Собранието на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ не верува дека меѓу Србите ќе се најде лидер...

Балкан 18.07.20 | 20:17

Расте бројот на заразени со Ковид-19 во БиХ

Во Босна и Херцеговина се потврдени 244 нови случаи на заразени со Ковид-19. Во изминатите 24 часа, во болниците во Федерацијата на БиХ биле тестирани 1.044 примероци, од кои...

Балкан 17.07.20 | 14:57

Нови 218 случаи на коронавирус во БиХ, три лица починаа

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се три нови жртви на коронавирус, од кои две во Федерацијата БиХ, а една во Република Српска. Вкупниот број жртви...

Балкан 09.07.20 | 13:57

Расте бројот на заразени од коронавирус во БиХ

Во Босна и Херцеговина во четвртокот потврдени се нови 215 случаи на зараза со корона вирусот, а петмина во изминатите 24 часа починале заради здравствени компликации...

Балкан 25.06.20 | 15:44

Во БиХ денеска, втор најлош ден од почетокот на епидемијата на коронавирус

Во четвртокот со 119 случаи забележан е вториот најголем број на заразени со корона вирус од почетокот на епидемијата во Босна и Херцеговина од месец март годинава, објавија...

Балкан 17.06.20 | 17:10

Во БиХ од почетокот на епидемијата се заразиле 3.141 лицe, а починале 168

Во БиХ од почетокот на епидемијата со корона вирус се заразени 3141 лице, оздравеле 2197, а починале 168, се вели во податоците од Министерството за цивилни работи во Советот...

Балкан 29.05.20 | 08:38

Приведен премиерот на Федерацијата на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ

По повеќе од осум-часовен распит, премиерот на Федерацијата на БиХ, Фадил Новалиќ, бил приведен од полицијата во рамките на истрагата за сомнителното купување на болнички...

Балкан 11.05.20 | 17:27

Штетата пет милиони евра: Босанците купиле расипани респиратори од Кина

Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да се користат на...

Балкан 11.03.20 | 12:02

Босна и Херцеговина забрани влез за лицата кои доаѓаат од ризични земји

Босна и Херцеговина денеска официјално забрани влез за лица кои доаѓаат од ризични земји каде е зголемен бројот на заразени со коронавирусот. До граничната полиција...

Балкан 17.01.20 | 09:27

Две девојки го киднапирале, го дрогираат и го опиваат – Босанецот по кого трага цела БиХ

Откако семејството на Елведин Хамзиќ од Живиница пријавило во Аваз.рс дека две девојки го „киднапирале“ ова момче, се појавиле нови информации во врска со неговото...

Балкан 13.12.19 | 12:01

„Bell Huey“: БиХ набави четири нови хеликоптери од САД

Вооружените сили на БиХ, во соработка со Владата на САД, набавија четири нови хеликоптери од марката „ Hell Huey II“ кои ќе бидат испорачани во наредните три години. Договорот...

Балкан 05.12.19 | 14:10

Се греат на оган: состојбата со бегалците во Босна тензична, кампот „Вучјак“ зоврива

Состојбата со мигрантите во Босна и Херцеговина станува алармантна. Во кампот „Вучјак“ бегалците кренаа бунт. Бегалците протестираат против лошите услови за живот...

Балкан 19.11.19 | 09:59

За една година пратениците добија над милион долари без да работат

Пратениците и делегатите на Собранието на БиХ од декември 2018 до септември 2019 година ги чинеле граѓаните најмалку 2.357.143 конвертибилни марки (1.334,003 долари), а дури сега...

Култура 11.11.19 | 10:38

Изложба во Музеј на град Скопје: Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич 1885 – 1919 година

На 14 ноември, во 19.00 часот, во Музејот на град Скопје ќе биде отворена гостувачката изложба “Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич...