Ова во Германија (Франкфурт) во училиште им го даваат на дечиња на дојденци, за да научат некоја песничка и на мајчин јазик. Македонскиот го нема никаде (пошто бетониран), ама затоа има интересни гео-политички новитети.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.