Ознака: Македонски јазик
Македонија 18.07.20 | 14:30

Ќулавкова: Научно неосновано е да се тврди дека македонскиот јазик е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик“

Aкадемик Катица Ќулавкова на 7 јули имаше обраќање на промоцијата на четири тома посветени на македонскиот јазик. За оваа проблематика на есен таа ќе објави подолгата...

Економија 10.07.20 | 13:12

Идентитетот бетон: Грчките производи во Македонија се увезуваат со декларација на ( ) јазик

Празно место помеѓу две загради. Тоа е јазикот на кој грчките производи се увезуваат во Македонија. Во декларациите на производите од Грција ги има ознаките за јазиците...

Македонија 02.07.20 | 11:32

Османи призна дека текстот со македонски јазик во ЕУ е само нацрт-верзија

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен...

Македонија 02.07.20 | 10:18

Европската комисија не признава јазик, Советот заедно со Бугарија го имаат главниот збор

Веста која дојде од Брисел дека Европската комисија признала македонски јазик беше вешто искористена од провладините медиуми и од СДСМ. ЕУ вчера побара од Македонија...

Македонија 30.06.20 | 19:47

Мицкоски: Никогаш нема да преговарам за што бил Гоце Делчев или да се откажам од македонскиот јазик

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашната дебата на 24 телевизија по неколку настојувања кон господинот Заев за проблемот со Гоце Делчев, истакна...

Македонија 17.06.20 | 20:39

Заев: Сѐ додека постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците

Македонскиот јазик е нашето минато, нашата сегашност и нашата иднина, напиша на својот Фејсбук профил лидерот на СДСМ Зоран Заев, по повод иницијативата за основање...

Култура 07.06.20 | 12:57

Македонскиот правопис денеска одбележува 75 години: Македонскиот јазик е како бисер!

Денеска се одбележуваат 75 години од усвојувањето на македонскиот правопис. Кодификацијата е прифаќање и систематизација на јазични правила и закони и пропишување...

Култура 27.05.20 | 09:06

Ќулавкова: Кога Бугарите се словенизирале, во 9 век, Македонските Словени имале развиен јазик кој е основа на општословенскиот

Кога Бугарите се словенизирале, во 9 век, Македонските Словени имале развиен јазик кој е основа на општословенскиот. Ваша предност и ваш проблем е што пола бугарско население...

Македонија 22.05.20 | 12:25

Ќулавкова: Македонскиот јазик е светски признат, останува уште политичарите да го признаат

„Јазична Македонија” се простира во и вон границите на македонската држава, исто и македонските дијалекти, пишува академик Катица Ќулавкова. Македонскиот јазик...

Македонија 11.05.20 | 10:41

За книшката на БАН со која се промовира „северномакедонскиот бугарски јазик“

На 7 мај 2020 година беше промовирано најновото издание на БАН со наслов „За официалния език на Република Северна Македония“ потпишано од 12 автори и 6 надворешни консултанти,...

Балкан 08.05.20 | 15:32

Додека Заев вели дека Бугарија нема проблем со македонскиот јазик, нивната академија промовира книга дека зборуваме на бугарски дијалект

Додека лидерот на СДСМ тврди дека Бугарија нема проблем со македонскиот јазик, нивната академија промовираше книга во која се тврди дека тој е бугарски дијалект. Во...

Балкан 07.05.20 | 15:44

Проф. Кочева од БАН на иста линија со Бојко: помеѓу јазикот и литературниот јазик не постои знак за еднаквост

Карактеристиките на бугарскиот јазик се сретнуваат во историско-географското земјиште и непрекинатата бугарска заедница денес, којашто ги опфаќа Мизија, Тракија и...

Македонија 05.05.20 | 12:02

Спасовски за македонскиот јазик: Нашиот јазик е иднината на нашата татковина

Премиерот Оливер Спасовски денеска преку видео порака упати честитка по повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик. – Нека ни е честит 5 мај – Денот на македонскиот јазик....

Култура 04.05.20 | 23:41

Елка Јачева-Улчар: Од ставовите на бугарската политика не сум изненадена, но сум изненадена од изјавите на нашите политичари

Непријатно е чувството кога ќе се слушне изјава како онаа на амбасадорот Денко Малески кој за Крсте Петков Мисирков рече дека е Бугарин. Од ставовите на бугарската политика...

Култура 04.05.20 | 16:49

Елена Јованова-Грујовска: Институтот за македонски јазик останува на задачите за афирмација, негување и за проучување на македонскиот јазик

Проф. д-р Елена Јованова-Грујовска, директорка на ЈНУ Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, упати обраќање по повод одбележувањето на Денот на македонскиот...

Македонија 02.05.20 | 12:54

Николоски: Дали Заев се согласува дека не зборуваме македонски јазик?

Во изминативе две недели стана сосема јасно дека Европската интеграција на Македонија се соочува со голема препрека, посочи денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 26.04.20 | 22:44

Oтворено писмо до дипломатите од ЕУ: Екселенции, македонскиот јазик е историска реалност, факт, официјален јазик

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците...

Македонија 07.02.20 | 21:38

Спасовски: Македонскиот јазик го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици во Европа и во светот

Македонскиот јазик, го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици во Европа и во светот, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски на вечерашната свеченост по...

Македонија 22.01.20 | 15:56

СДСМ сака да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде означен за втор јазик во Македонија

СДСМ е фатен на дело како се обидува набрзина, преку предлог законот за употреба на македонскиот јазик, да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде...

Твитови 22.01.20 | 08:36

Албанскиот единствен службен јазик во МВР

Документ од примопредавање на материјали во МВР објавен на Твитер покажува дека во делови на полицијата албанскиот јазик станал единствен службен јазик. Без разлика...