Ознака: Македонски јазик
Македонија 07.02.20 | 21:38

Спасовски: Македонскиот јазик го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици во Европа и во светот

Македонскиот јазик, го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици во Европа и во светот, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски на вечерашната свеченост по...

Македонија 22.01.20 | 15:56

СДСМ сака да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде означен за втор јазик во Македонија

СДСМ е фатен на дело како се обидува набрзина, преку предлог законот за употреба на македонскиот јазик, да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде...

Твитови 22.01.20 | 08:36

Албанскиот единствен службен јазик во МВР

Документ од примопредавање на материјали во МВР објавен на Твитер покажува дека во делови на полицијата албанскиот јазик станал единствен службен јазик. Без разлика...

Македонија 06.01.20 | 20:06

Учениците Албанци не знаат и не се интересираат да знаат македонски јазик

Учениците Албанци од основните училиште не покажуваат интерес за учење македонски јазик, иако од четврто одделение овој предмет е задолжителен, истражува „Алсат“....

Фудбал 30.12.19 | 09:19

Баерн Минхен им заблагодари на македонските навивачи

Данке, но, на македонски јазик им порача Баерн Минхен на навивачите од Македонија. Ви благодариме на поддршката во 2019 година, порачаа од клубот шегувајќи се дали точно...

Останати спортови 23.12.19 | 22:20

Таравари, дали е ова Македонија или Албанија? Доделувањето на наградите за спортист на Гостивар целосно на албански јазик

Нашиот скијач Дарко Дамјановски реагира што доделувањето на наградите за спортисти на Гостивар кое се одвивало целосно на албански јазик.Тој е револтиран од однесувањето...

Македонија 21.12.19 | 18:03

Со нов Закон ќе се афирмира употребата на македонскиот јазик во странство

Во организација на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) во Конгресната палата во Тирана се одржува научна...

Македонија 19.12.19 | 15:46

МАНУ: Постоењето на македонскиот јазик е факт, секоја расправа е беспредметна

Постоењето на македонскиот јазик е факт, меѓународно верификуван од светската лингвистичка наука. Оттука, секоја расправа за оваа проблематика ја сметаме за беспредметна...

Македонија 18.12.19 | 22:20

Фрустрациите на Бугарите се банални: И Британците не го признаваат американскиот англиски јазик, па сè уште постои

Американскиот политички експерт Даниел Сервер изјави дека ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик на постои не треба да се земе здраво за...

Култура 18.12.19 | 17:17

Катарова: Секоја недела патувам во седум словенечки градови за да ги учам децата македонски јазик

Пред повеќе од една година Снежана Катарова, одделенски наставник по македонски јазик, реши да ја напушти родната Гевгелија и да се пресели во Словенија. Имаше среќа...

Македонија 17.12.19 | 13:51

Советот за македонски јазик: Македонците секогаш зборувале и ќе зборуваат на македонски јазик

Советот за македонски јазик се придружува кон реакциите на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и на Институтот за македонска литература во однос на ставот...

Македонија 15.12.19 | 12:27

Мицкоски бара заштита на македонскиот јазик, Заев договара кафе со Борисов, а Пендаровски жали што младите не слушаат Гергана

Додека Бугарија си тераа по старо, премиерот во заминување Зоран Заев на крај памет не помислува да реагира на бугарските навреди за да не ја расипе калимерата со Бугарите,...

Сервиси 14.12.19 | 18:57

56 основци од седум градови во Словенија го учат македонскиот јазик, од МОН се бараат средства за ангажирање на уште еден наставник

Расте борој на ученици во Словенија кои сакаат во основните училишта факултативно да го учат македонскиот јазик. Ако лани беа десетина, оваа година бројот на пријавени...

Македонија 14.12.19 | 15:09

Премиерот во заминување: Со Борисов по Нова година ќе разговарам околу негирањето на македонскиот јазик

Денеска премиерот во заминување за време на еко акцијата „Аминистрацијата чисти со „Не биди Ѓубре“, каде беше прашан за негирањето на македонскиот јазик од страна...

Македонија 14.12.19 | 13:27

Мицкоски до Заев: Да донесеме резолуција за заштита на македонскиот јазик, оваа држава сепак има кичма и свој јазик различен од сите други

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку Фејсбук статус се обрати до јавноста истакнувајки дека оваа Влада води пластелин политика каде основата на се е виткањето...

Балкан 13.12.19 | 21:29

Однесувањето на Софија кон Македонците е доказ за шовинистичкото однесување на бугарската политика од времето на Санстефанска Бугарија

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана во име на Македонците во Албанија најостро ја осуди, како што наведува, „најновата провокација на Бугарската академија на...

Македонија 13.12.19 | 20:12

Академик Ѓорги Поп-Атанасов: Законот за јазиците носи албанизација и крај за Македонија

Изгласувањето на предлог-законот за употреба на јазиците ќе предизвика албанизација на територијата на цела Македонија. Тоа е закон за албанскиот јазик и треба да се...

Македонија 13.12.19 | 19:18

Се чув со Борисов, нема потреба од протестна нота, нотите го нарушуваат пријателството

Македонија не испратила протестна нота до Бугарија во врска со реакцијата на Бугарската академија на науките (БАН) со кој се негира македонскиот јазик. Не секогаш реакциите...

Македонија 13.12.19 | 11:40

Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на Парламентот, поофицијален став нема од тоа. Ова денеска го изјави бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов во...

Колумни 13.12.19 | 09:49

,,И там сме е*ани, и вам сме е*ани”

Предраг Димитровски Во времето на комунизмот, кога како Македонци се чувствуваме големи, пред сè, заради тогашната ЈУ-федерација, во односите меѓу Македонија и Бугарија...