Ознака: златибор лончар
Македонија 20.04.21 | 14:15

Лончар: Најдобро ќе е македонските граѓани и втората доза да ја примат тука, но ако треба ќе организираме да се донесат таму

Во Србија досега против Ковид-19 се вакцинирале нешто под 15.000 државјани на Македонија, информира српскиот министер за здравство Златибор Лончар на денешната заедничка...

Балкан 08.04.21 | 14:21

Србија ќе воведе задолжителна вакцинација на здравствените работници

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, изјави денес дека Републичката стручна комисија треба да донесе одлука за задолжителна вакцинација на здравствените...

Балкан 19.02.21 | 14:48

Србија потпиша нов договор со „Фајзер/Бионтек“ за набавка на 2.4 милиони дози вакцини

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар соопшти дека денеска е потпишана промена на договорот, односно нов договор со американско-германската компанија „Фајзер/Бионтек“,...

Балкан 25.01.21 | 08:45

ПЦР тестот ѝ бил негативен – каде се заразила жената која ја донесе новата корона во Србија

ПЦР тестот на жената која го донела новиот вид корона во Србија бил негативен. Шеетсет и тригодишната жена допатувала од Лондон, и најверојатно се заразила во авион. Ѝ...

Балкан 18.01.21 | 22:51

Министерот за здравство прв ќе ја прими кинеската вакцина

Министерот за здравство на Србија Златибор Лончар утре прв ќе ја прими првата доза од кинеската вакцина против ковид 19. Агенцијата за лекови на Србија издала решение...

Балкан 26.10.20 | 15:16

Српскиот министер за здравство: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, информира дека се зголемува бројот на лица заразени со Ковид-19, како и дека бројот на пациенти во болниците е се поголем. По...