Ознака: Закон за дивоградби
Македонија 27.08.21 | 11:42

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, а забелешките во наредните денови ќе бидат разгледани од Министерството за транспорт и врски. Министерот за транспорт и врски...

Економија 26.08.21 | 15:51

Владата не се откажува од законот за дивоградби што Пендаровски не го потпиша

Поминаа роковите за забелешки и увид на Предлог-законот за постапување со бесправно изградените објекти. Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски вели дека...

Економија 30.07.21 | 12:50

Законот за легализација на дивоградбите продолжен за уште пет години

Продолува рокот на стариот закон за легализација на дивоградбите за уште 5 години. Имено, Собранието на вчерашната седница ги усвои законските измени на законот кој...

Македонија 14.06.21 | 13:01

Веќе размислуваат зелено: Во заштитените подрачја да се легализираат само дивоградби кои се домови

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска истакна дека препорака на ресорното Министертсво е во заштитените подрачја да се легализираат...

Економија 08.06.21 | 11:47

Бочварски: Нацртот на законот за легализација на дивоградби готов за две недели

Во моментов се прават консултации со Асоцијацијата на архитекти, Комората на овластени инженери, НВО секторот и со сите институции со што се креира ново законско решение...

Македонија 29.05.21 | 11:02

Владата го повлече од собраниска процедура Предлог-законот за дивоградби

Владата на денешната редовна 74-та седница врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за транспорт и врски донесе Одлука за...

Македонија 27.05.21 | 12:44

Заев: Постои потреба од легализација на 50.000 дивоградби, живеалишта, водоводни и канализациони мрежи

  Во вакви околности, најлесно е да бидете популисти и да бидете гласни и да кажете – нема закон. Но, што правиме со другите 50.000 дивоградби, со стовариштата, фабриките,...

Македонија 25.05.21 | 15:14

Откако законот за дивоградби беше вратен, министерот Бочварски се пофали дека отвора широка дебата

Министерството за транспорт и врски соопшти дека ги почнале консултацииите со релевантните институции и асоцијации во однос на Законот за утврдување правен статус...

Македонија 25.05.21 | 10:13

Антикорупциска организира јавна дебата за легализацијата на дивоградбите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе организира дебата за Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, од која,...

Македонија 18.05.21 | 16:06

Пендаровски нема да користи џебно вето за Законот за дивоградбите: Ако се изгласа повторно, ќе го потпишам

Претседателот Стево Пендаровски ќе мора да го потпише Законот за легализација на дивоградбите доколку пратениците по втор пат го усвојат истиот закон без никакви измени. Не...

Македонија 15.05.21 | 16:16

Не е уставно кривично да гоните ако законот помине: Легализација на дивоградбите или ќе уриваме 50.000 домови!

Околу 50 илјади домови ќе бидат веднаш урнати доколку не се донесе новиот Закон за легализација на дивоградбите. Вака премиерот Зоран Заев го брани Законот откако вчера...

Македонија 15.05.21 | 07:51

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го...

Македонија 14.05.21 | 19:39

Алијанса и Алтернатива го пофалија Пендаровски што стави вето на законот за дивоградби

Ја поздравуваме одлуката на претседателот Стево Пендаровски да го врати во Собрание законот со кој македонската влада и опозиција се обидоа да прошверцуваат легализација...

Македонија 14.05.21 | 18:09

Николовски изненаден од Пендаровски: Не смееме 50.000 семејства да оставиме без покрив над глава

Не смееме 50 илјади граѓани, семејства да ги оставиме без покрив над глава и ние мора да носиме одлуки, решенија на проблемите кои се генерациски, кои некој ни ги остави....

Македонија 14.05.21 | 15:25

Мицкоски: Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сложно го донесоа законот за легализација на дивоградби

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при посета на општина Битола во изјава за медиумите одговарајќи на новинарско прашање кажа дека голем дел од естрадни...

Вести 14.05.21 | 14:04

Пендаровски не го потпиша Законот за легализација на дивоградби: Тој е спротивен на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување...

Македонија 12.05.21 | 13:42

Легализацијата на дивоградбите во заштитени подрачја ќе оди преку Министерството за животна средина

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот...

Македонија 12.05.21 | 11:57

ДС: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот...

Македонија 12.05.21 | 10:22

Мицковски: СДСМ на Заев и кланот копитски е полош дури и од ВМРО!

Ако сакавте да нè убиете во поим и да докажете дека нема граници на партискиот интерес и прагматичност – честитки, успеавте, вели активистот Ивор Мицковски, коментирајќи...

Македонија 11.05.21 | 20:01

Ќе се легализираат сите дивоградби, и во национални паркови, и во заштитени подрачја…

Со 72 гласа „за“, 3 воздржани и 5 „против“ во Собранието денеска беше донесен Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, по скратена постапка....