Ознака: заедничка историја
Македонија 04.07.22 | 22:09

Mисајловски: И тогаш Бугарија бараше, ама ниедна претходна влада не прифати заедничка историја, само СДСМ многу брзоплето

Таму нема само членови од ВМРО-ДПМНЕ, таму има членови од сите партии и луѓе кои што се аполитични, а можеме да видиме и луѓе од бившото раководство од СДСМ, вели потпретседателот...

Македонија 02.02.22 | 12:17

Кого прашале? Никој од нас не се согласил дека имаме заедничка историја, вели проф. д-р Симона Груевскa-Маџоска

Не гледам дека бугарската страна прави некаков компромис, нивниот став е цврст, укажавме на тоа. Потпишано е дека имаме заедничка историја, тоа е веќе потпишано, никого...

Македонија 16.01.22 | 19:50

Бучковски за БНТ тврди дека прашањето за „заедничката историја“ ќе мора да се продолжи

Во програмата „Зборувај сега“ на БНТ, поранешниот преговарач на македонската Влада Владо Бучковски коментира дека сè уште верува дека клучот за напредок меѓу Бугарија...

Македонија 27.05.21 | 11:15

Заедничката историја со Бугарија за Заев стана балканска

Со Бугарија потпишавме дека имаме заедничка историја, но целиот Балкан има таква историја, вели премиерот Зоран Заев во интервју за неделникот „Фокус“, но нагласува...

Македонија 25.05.21 | 10:44

Дали иста и заедничка историја е исто?

И речиси четири години по потпишувањето на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија, македонската страна се однесува како гуска во магла! Дури...

Балкан 25.05.21 | 09:58

Македонските историчари – идеолози на антибугарската позиција: Изгубија 3 години не прифаќајќи ја општата историја

Македонските историчари изгубија 3 години во неподготвеноста да ја прифатат формулацијата на Договорот за пријателство и добрососедство, со што станува јасно дека...

Македонија 01.04.21 | 10:55

Ќучук: По изборите мора да има преговори за заедничката историја

Во Македонија постои желба за партнерство и барем декларативно, тоа го кажуваат и претставниците на владејачката партија и на опозицијата, изјави бугарскиот европратеник...

Балкан 09.01.21 | 18:15

Каракачанов вели дека Македонија ќе добие датум за преговори ако прифатиме дека заедничката историја е бугарска

Република Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари, ако го потпишат Анексот со 12 точки, што ги подготвивме, изјави за НОВА-Њуз...

Македонија 27.11.20 | 21:52

Готово е: Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, ќе се прифати заедничка историја и нов анекс

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „Инфомакс“ до дипломатски извори, вклучени во процесот. Според информациите на Инфомакс, Зоран Заев ги прифатил...

Македонија 26.11.20 | 09:06

Патриотизмот не го држеше ни 20 дена: Заев се сети дека сме имале заедничка историја со Бугарија

ние немаме договор со кој сме прифатиле заедничка историја со Бугарија. Ова го рече премиерот Зоран Заев на 6-ти ноември.Тогаш ветото од Бугарија беше извесно па Заев...

Македонија 15.11.20 | 12:04

Заев: Имаме решено пет историски личности и три историски периоди! И за Гоце Делчев сме блиску

Имаме решено пет историски личности и три историски периоди, тоа го потврди и бугарската страна. Подготвени сме да ги објавиме и подготвени сме да почне имплементацијата...

Македонија 15.11.20 | 11:25

Заев: Сѐ поизвесно е дека Бугарија ќе нѐ блокира

Со позитивни одлуки градиме пријателство, а со негативни горчина, рече премиерот Зоран Заев запрашан за коментар по најновата изјава на шефицата на бугарската дипломатија,...

Македонија 05.10.20 | 22:16

Бугарските историчари се спротивставија на политиката кон Македонија

Софија демонстрира застарени сфаќање и изнесува неодржливи и наивни тврдења против Македонија. Ова е ставот на 30 бугарски историчари, научници, универзитетски професори...