Не гледам дека бугарската страна прави некаков компромис, нивниот став е цврст, укажавме на тоа. Потпишано е дека имаме заедничка историја, тоа е веќе потпишано, никого не прашале, никој од нас не се согласил дека имаме заедничка историја, вели проф. д-р Симона Груевскa-Маџоска од институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ во најновото издание на „Трилинг“, зборубајќи за односите на Македонија со Бугарија.

Гледаме од другата страна дека нашиот јазик е измислен во 1945 година. Тоа не е точно. Нема признавање на македонскиот јазик, кај нив излезе политички панфлет во кој стои дека нашиот јазик е книжевна форма на бугарскиот јазик. Македонскиот и бугарскиот се сродни јазици, како најјужни, имаат најмногу сличности. Нема реска граница како меѓу јазици кои се несродни, вели Груевскa-Маџоска .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.