Ознака: втор бран
Свет 27.11.20 | 14:20

Шведска очекува вториот бран да го достигне врвот кон средината на декември

Шведските здравствени власти предупредуваат дека вториот бран на епидемијата на корона вирусот што ја погоди Шведска би можел да го има својот врв кон средината на...

Свет 25.11.20 | 09:00

Најлошото од вториот бран помина, следува олеснување на мерките

Франција следниот викенд ќе започне со олеснување на мерките против ширењето на коронавирусот, така што продавниците, театрите и кината ќе можат повторно да бидат отворени...

Свет 19.11.20 | 10:02

СЗО: Вакцините нема да стигнат на време за да не спасат од вториот бран на пандемијата

Високиот претставник на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, предупреди дека вакцините против Ковид-19 нема да пристигнат на време за само со нив...

Балкан 26.10.20 | 10:41

Во Хрватска нови 828 случаи со корона вирус, 15 лица починаа

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 828 нови случаи на коронавирус, додека починале дури 15 лица. Тестирани се 3.973. Моментално во Хрватска има вкупно 10.919 активни...

Калеидоскоп 16.10.20 | 09:36

Германците повторно почнаа да складираат тоалетна хартија

Како и на почетокот на пандемијата со корона вирус, поради постојаниот раст на бројот на новоинфицирани, Германците повторно почнаа да складираат тоалетна хартија. Синџирите...

Македонија 22.09.20 | 18:04

Мицковски: Наративот беше дека ни требаат брзи избори за спремни да го дочекаме вториот бран на короната, е вала спремно го дочекуваме вториот бран

Аналитичарот Ивор Мицкосвски на социјалните мрежи истакнува дека власта сосема неподготвена ја дочекува есента и очекуваниот втор бран на епидемијата на Ковид-19. Како...

Здравје 07.09.20 | 19:21

Д-р Ана Глигиќ откри дали ќе има втор бран коронавирус

Ана Глигиќ од Србија, е виролог во пензија која во 1972 година била шеф на лабораторија во тек на епидемијата вариола вера во Белград, експерт кој ги познава вирусите многу...

Свет 26.08.20 | 12:23

Француски професор предупредува за можен втор корона-бран во ноември

Откако Марсеј беа заострени мерките за борба против ширење на Ковид-19, француски владин советник предупреди дека во ноември Франција може да ја погоди втор бран на корона...

Вести 24.08.20 | 17:15

Шведска очекува појава на локални жаришта, но не и втор бран од корона вирусот

Водечкиот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел, во интервју за ТВ4 изјави дека не верува оти во земјата ќе има класичен втор бран на епидемијата, каков што може да се забележи...

Свет 26.07.20 | 16:34

Вториот бран на корона веќе дојде, предупредуваат германските експерти

Со секојдневното зголемување на бројот на заразени лица со коронавирус, во германската јавност сè повеќе се слушаат предупредувања дека вториот бран на епидемијатаја...

Свет 13.07.20 | 20:00

Меркел: Пандемијата не заврши, не можеме да ризикуваме втор бран

Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот истакна дека пандемијата на коронавирус „не е завршена“, предупредувајќи дека ќе имаме „лето за време во кое...

Свет 09.07.20 | 12:30

Медведев: Вториот бран на вирусот може да предизвика над 5% пад во глобалниот БДП

Дмитриј Медведев предупреди во четвртокот дека глобалната економија може да падне повеќе од 5% во 2020 година доколку има втор бран на пандемијата на коронавирус. Глобалната...

Здравје 21.06.20 | 13:58

Новите случаи не се втор бран на коронавирусот, наесен ќе го очекуваме вториот удар, вели СЗО

Потеклото на Ковид-19, кој што е виновникот за ширење на заразата во главниот град на Кина – Пекинг, е од европско потекло, потврдил експерт од СЗО, д-р Мариа ван Керкова,...

Свет 17.06.20 | 20:01

СЗО: Порастот на новозаболени со коронавирус не е резултат на вториот бран

Во најмалку 20 американски сојузни држави регистрирано е зголемување на бројот на инфицирани, а најмалку девет пријавиле дека минатата недела дошло до пораст на хоспитализирани...

Здравје 07.06.20 | 21:00

Д-р Даниловски за РТС: Прераното укинување на рестриктивните мерки доведе до високи бројки и втор бран заболени

Епидемиологот Д-р Драган Даниловски во гостувањето на РТС говореше за состојбата со корона кризата во земјава. Прераното укинување на рестриктивните мерки доведе до...

Македонија 05.06.20 | 16:59

Филипче: Имаме втор бран на коронавирусот поради непочитувањето на мерките

Несомнено е дека имаме еден втор бран којшто е резултат од непочитувањето на мерките за собири и групирања, што впрочем се докажа од епидемиолошките анкети, рече министерот...

Свет 27.05.20 | 09:48

СЗО: Можен е втор бран на коронавирусот во земјите кои ги попуштија мерките

Државите во кои епидемијата на коронавирусот се повлекува сѐ уште не се безбедни и би можеле да се соочат со втор бран доколку пребрзо ги попуштат мерките, соопшти денес...

Економија 18.05.20 | 13:12

СЗО: Посмртоносен бран на коронавирус инфекции оваа зима

Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф“, д-р...

Здравје 04.05.20 | 23:16

Зошто вториот бран на коронавирусот би можел да биде поопасен од првиот?

Европската земја со најголем број смртни случаи на КОВИД-19 постепено го укинува карантин. Во Италија, на луѓето ќе им биде дозволено да ги посетуваат роднините во мали...

Свет 20.04.20 | 17:43

Мислеа дека го победија вирусот и ја укинаа вонредната состојба, после 26 дена им се врати

Сега повторно воведуваат вонредна состојба поради корона вирусот. Ова место беше првото кое воведе вонредна состојба и истата ја укина кога бројот на инфекции драстично...