Ознака: врнежи
Сервиси 23.04.21 | 10:05

Најмногу дожд во Лазарополе, најстудено на Попова Шапка

Во изминатите 24 часа најмногу дожд, 14 литри на метар квадратен, наврнал во Лазарополе, во Охрид и Дебар се измерени 8 литри, во Претор и на Попова Шапка 6, во Маврово и Пожаране...

Сервиси 13.02.21 | 22:25

Вонредна прогноза на УХМР: Снег ќе врне без престан

Времето во целата земја денеска е облачно, студено и ветровито, насекаде со врнежи од снег и температури под нулата. Според информацијата на УХМР најмногу снег има на...

Сервиси 10.01.21 | 08:34

Дождот значително ќе ги зголеми водостоите, да се избегнува движење покрај реки

Врнежите од дожд, кои наместа се очекува да надминат и 50 литри на метар квадратен се очекува да ги зголемат значително водостоите, особено на реките Радика, Сатеска,...

Сервиси 10.01.21 | 08:10

Тмурен ден: Денеска облачно со врнежи, повремено поројни, од задутре и заладување

Времето во земјата денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои пообилни ќе бидат во северните и северозападните делови каде локално се очекува да наврнат и над 30 л/м2....

Сервиси 06.12.20 | 17:59

Од утре пообилни врнежи од дожд и снег

Пообилни врнежи од дожд, а на планините и снег, за утре и за в среда најавуваат метеоролозите. Од УХМР информираат дека во следните денови ќе преовладува променливо облачно...

Балкан 03.12.20 | 16:50

Сплит под вода по рекордните врнежи од дожд

Во последните 24 часа во Сплит и околината наврнале 120 литри дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, соопшти хрватскиот Државен хидрометеоролошки...

Сервиси 02.12.20 | 11:33

Ќе биде потопло, ама влажно: Следува пораст на температурите и обилни врнежи од недела

Во наредните денови се очекува пораст на температурите, а на крајот на неделата пообилни врнежи од дожд. Од УХМР информираат дека во следните денови ќе преовладува значително...

Сервиси 14.10.20 | 12:23

Вонредна временска прогноза: Утре влажен бран ќе донесе обилни врнежи

Под влијание на влажен бран утре во попладневните часови во западните делови од Македонија ќе има врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират...

Сервиси 24.09.20 | 09:42

Циклон се движи кон Македонија: Ни претстои голема промена на времето, не е исклучено да падне и првиот снег

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив...

Сервиси 18.08.20 | 09:00

Понесете си кабаница: Попладне се очекуваат врнежи

Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пороен дожд,...

Сервиси 07.08.20 | 08:00

Понесете си чадор: Денеска цел ден ќе биде врнежливо

Променливо облачно време со сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава. На места, особено попладне се очекува нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Сервиси 25.07.20 | 19:40

Малку разладување: Врнежи во цела Македонија

Во Штип за девет часа наврнале 19 литри дожд на квадратен метар, пет во Скопје – на мерната станица Зајчев Рид, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи за мерењата...

Сервиси 20.07.20 | 14:59

Јуни потпросечно топол и врнежлив

Потпросечно топло и потпросечно врнежливо било во јуни годинава во споредба со минатите години. Средномесечните температури во јуни биле пониски за 0,5 степени на ниво...

Сервиси 28.05.20 | 09:25

До крајот на неделава продолжува нестабилното време

До крајот на денов, како и во текот на следните денови во нашата држава времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, особено од пладневните...

Сервиси 03.05.20 | 08:35

Oблачно со повремени локални врнежи од дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен северен ветер, особено во источните делови. Утринската температура...

Сервиси 05.02.20 | 13:55

Најмногу снег наврна во Маврово и во Дебар

Најмногу снег има во Маврово 33 цм , Дебар 22, Битола 21, Охрид 19, Прилеп 15, Попова Шапка 9 и Тетово 6 сантиметри . Облачно, студено и ветровито со повремени врнежи претежно...

Сервиси 12.01.20 | 08:44

Студено време со врнежи од дожд и снег

Времето во земјава денеска ќе биде претежно облачно и од изутрина со повремен дожд кој особено на југозапад и на повисоките места ќе преминува во слаб снег. На планините...

Сервиси 23.12.19 | 18:47

Внимавајте како возите, патиштата се влажни

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува на Попова Шапка, додека во останатиот дел...

Сервиси 22.11.19 | 20:20

Врне снег во Босна и Херцеговина, еве кога и во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Снежни врнежи ги изненадија граѓаните на Босна и Херцеговина. Снег падна на Купрес на југозападот на зeмјата. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните...

Сервиси 19.11.19 | 08:19

Доаѓаат дождови

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а по котлините магливо. Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен...