Ознака: весна бејби петрушевска
Естрада 02.03.24 | 10:10

Често се прашувам што би било ако го задржев само уште еден час, вели Бејби за последната емисија со Тоше

Често се прашувам што би било ако го задржев Тоше само уште еден час пред да тргне на пат, вели Весна Бејби Петрушевска зборувајќи за снимањето на последното интервју...

Психологија 07.12.23 | 12:22

Петрушевска: Прашајте каде се мајката на Вања, сестричката…

Прашајте каде се мајката на Вања, сестричката, апелира актерката Весна Петрушевска, додавајќи дека во оваа колективна траума заборавивме на нив две кои се исто жртви...

Естрада 20.11.23 | 18:38

Бејби: Мојот бивш маж ми ја кажа најточната реплика за развод: „Јас тебе повеќе не те сакам“

Мојот бивш маж ми ја кажа најточната реплика за развод: „Јас тебе повеќе не те сакам“. Вака актерката Весна Петрушевска ја започна приказната за разводот во последната...

Македонија 10.05.23 | 09:58

Бејби во лице на Шаќири: Додека вие чепкате во вашиот телефон…

Актерката Весна Петрушевска доби аплауз од сите присутни кога го прзва министерот за образование Јетон Шаќири, кој на дебата за врсничко насилство „Stop bullying“ што вчера...

Македонија 06.07.22 | 19:31

Весна Бејби до Маричиќ што „со прстињата ли врти“: Баце, нешто отечен ми си, задршка на течности имаш, пази се

Толку па да не се пазело на здравје, триглицериди, холестерол…па на тие сметки на наш грб секако, добро е и срце што не те мавнало!, му коментира актерката Весна Петрушевска...

Македонија 05.07.22 | 23:53

Весна Бејби: Македонскот јазик е тврдина, идентитетот е нешто за кое не се преговара

Вечерва излегов на протест за да ви кажам дека македонскот јазик е тврдина,идентитетот е нешто за кое не се преговара. Ова е наша работа за сите нас. Цел живот ни помина...

Македонија 05.07.22 | 22:10

Петрушевска: Никој нема право да преговара за нашиот идентитет и јазик, овој протест е борба за нас Македонците

Дојдов со една цел, да ви кажам неколку работи. Прво општествена одговорност е секој културен работник, актери, музичар да дојде и да говори дека имаме само еден јазик,...

Македонија 08.02.22 | 09:58

„Стварно се ненормални, рекетари едни!“ вели Весна Бејби за ЕВН и јануарските сметки за струја

Актерката Весна Бејби Петрушевска остана во шок откако ѝ стигнале последните сметки за струја. Преку фејсбук-видео таа им порачува на ЕВН дека се рекетари. ЕВН онлајн...

Македонија 03.02.22 | 16:13

Бејби гласно во одбрана на Ембла: И за Мина се собраа родители, бараа да се отпише, примитивни и неуки луѓе

Како и поголемиот дел од јавноста, така и актерката Венса Петрушевска Бејби застана во одбрана на Ембла, девојчето со Даунов синдром, против кого родителите на соучениците...

Култура 25.01.22 | 12:56

Петрушевска до маестро Џамбазов: Треба да си во Алејата на великаните, без збор!

Актерката Весна Бејби Петрушевска се прости од маестро Александар Џамбазов, кој денеска почина во Скопје, неколку дена пред 86-тиот роденден. Единствениот маестро за...