Ознака: венецуела
Свет 12.10.22 | 10:30

Најмалку 43 загинати во лизгање на земјиште во Венецуела

Најмалку 43 луѓе загинале во големо лизгање на земјиштето во cеверна Венецуела, а повеќе од 50 се сметаат за исчезнати, соопшти потпретседателката на земјата, Делси Родригез. Обилните...

Свет 29.08.22 | 09:56

Колумбија и Венецуела ги обновија дипломатските односи по три години

Колумбија и Венецуела повторно воспоставија целосни дипломатски врски, три години откако Каракас ги прекина поради поддршката на Богота за опозицискиот лидер Хуан...

Свет 27.06.22 | 19:43

Франција бара укинување на ембаргото за нафта од Иран и Венецуела за да се ублажи ефектот од санкциите против Русија

Франција побара нафтата од Иран и Венецуела, двете земји кои се под американски санкции, да се врати на меѓународниот пазар за да се ублажи недостигот предизвикан од...

Свет 29.01.22 | 15:52

Опозицијата во Венецуела бара од САД да ги олеснат санкциите кон државата

Опозицијата во Венецуела ги повика САД да ги олеснат економските санкции против земјата и за некои поединци. Според претседателот на Националното собрание Хуан Гваидо, барањето...

Свет 22.11.21 | 08:43

Партијата на Мадуро убедливо победи на регионалните и локалните избори во Венецуела

Националниот изборен совет на Венецуела (ЦНЕ) соопшти дека на локалните и регионални избори во земјата владејачката Социјалистичка партија на претседателот Николас...

Свет 09.11.21 | 14:46

Венецуела почна со вакцинација на деца над две години

Владата на Венецуела почнa со вакцинирање против корона вирус на деца на возраст над две години. Претседателот Николас Мадуро, соопшти дека вкупно 70 отсто од граѓаните...

Свет 15.09.21 | 10:34

Несудениот „демократски“ претседател на Венецуела обвинет за проневера

Венецуелскиот државен обвинител Тарек Вилијам Саб денеска покрена кривична постапка против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за наводно преземање контрола врз компанијата...

Свет 14.08.21 | 23:48

Мадуро задоволен од почетокот на разговорите со опозицијата во Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поздрави почетокот на разговорите со опозицијата во земјата. Разговорите се одржуваат во во Мексико Сити, а Мадуро им...

Свет 01.03.21 | 15:09

Ни си нов претседател САД нема да ги укине санкциите за Венецуела

Американскиот претседател Џо Бајден и неговата администрација нема да брзаат да ги укинат санкциите воведени против Венецуела, но ќе размислат за нивно олеснување...

Свет 27.01.21 | 10:49

Чудотворни капки на лекар од 19 век прогласен за светец: Мадуро промовира делотворен лек за Ковид-19

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Ваквите тврдења на Мадуро, сепак, не се...

Свет 22.01.21 | 18:53

Венецуела ќе го менува знамето: Ќе ја става ѕвездата на територијата каде што има најмногу нафта

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро му предложи на Народното Собрание да се додаде уште една ѕвезда на знамето на оваа земја. Со тоа на централниот дел од тробојката...

Свет 07.12.20 | 08:10

САД со критики за изборите во Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, парламентарните избори во Венецуела ги оцени за „измама и илузија“. „Изборната измама во Венецуела е веќе извршена....

Свет 19.11.20 | 13:21

По 10 години САД назначија амбасадор во Венецуела

САД назначи свој амбасадор во Венецуела, што е прв случај во последните десет години. Сенатот на американскиот Конгрес го изгласа именувањето на Џејмс Стори за амбасадор...

Свет 17.08.20 | 14:12

Мадуро: Ќе бидам првиот што ќе ја прими руската вакцина

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поздрави регистрирањето на руската вакцина против Ковид-19 и најави дека е подготвен да биде еден од првите доброволци...

Свет 14.08.20 | 09:26

Градоначалник почина од Ковид-19

Дарио Вивас, градоначалникот на главниот град на Венцуела, Каракас, починал од последици предизвикани од корона вирусот. Веста на Твитер ја објави обвинителот на оваа...

Свет 03.07.20 | 12:47

САД се закани дека ќе ја заплени иранската нафта наменета за Венецуела

Американското обвинителство поднесе барање да се заплени нафтата која со четири ирански танкери се транспортира кон Венецуела, е најновиот обид на администрацијата...

Свет 30.06.20 | 08:40

Венецуелна го брка амбасадорот на ЕУ

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро му нареди на амбасадорот на ЕУ во Каракас да ја напушти земјата во рок од 72 часа. Како што пренесуваат странските агенции,...

Свет 22.05.20 | 08:36

Ги предизвикуваат САД дали ќе ги запрат: Ирански танкери полни со нафта тргнаа кон Венецуела

Пет ирански танкери со 1,5 милиони барели нафта пловат кон Венецуела, каде ќе бидат пречекани од воената морнарица на таа земја, со цел да се спречи евентуален обид на...

Свет 03.05.20 | 09:12

Кланица во затвор поради корона и глад: Најмалку 47 мртви, чуварите не сакале да им дадат храна

Затворските нереди во петокот донесоа најмалку 47 мртви и 75 ранети во западна Венецуела, земја во која невладините организации и семејства на затворениците  редовно...

Свет 29.04.20 | 09:33

Држави од ЕУ апелираат за хуманитарна помош за Венецуела

Советот за безбедност на ОН синоќа ја разгледа зад затворени врати хуманитарната состојба во Венецуела, без да донесе одлука за специфична акција. По сесијата некои...