Опозицијата во Венецуела ги повика САД да ги олеснат економските санкции против земјата и за некои поединци. Според претседателот на Националното собрание Хуан Гваидо, барањето покажува промена во политиката насочена кон враќање на претседателот Николас Мадуро на преговарачка маса.

Планот може да биде лансиран уште пред разговорите, кои се надеваме дека ќе продолжат во Мексико. Ова е насочено кон зајакнување на опозицијата во нејзината улога на преговарач и можноста за договор. Диктатурата мора да одговори – изјави Гуаидо.

Опозицијата инсистира на „слободни и фер“ избори што е можно поскоро, како и промени во судството во Венецуела.

Претставник на Стејт департментот соопшти дека САД немаат санкции.

САД, заедно со нашите партнери и сојузници, се обидуваат да користат мултилатерален притисок за да ја придвижат Венецуела кон демократско решение. Режимот на Мадуро може да го отвори патот за ублажување на санкциите со вклучување во искрени дискусии со опозицијата за да се создадат неопходните услови за да се дозволат слободни и фер избори во Венецуела – наведува официјалниот претставник во писмениот одговор на прашањата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.