Ознака: Василица
Живот 14.01.24 | 13:12

Џоломари од неколку тиквешки села бркаа лоши духови – древна традиција за Василица

Џоломари од неколку тиквешки села денеска бркаа лоши духови и со тоа ја испочитуваа долгогодишната традиција за Василица на овие простори. Претставникот на џоломарската...

Македонија 14.01.24 | 12:09

Верниците се поклонуваат пред изложените мошти на Свети Василиј во Струмица

Православните верници од синоќа се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј Велики. Во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, во чест на големиот празник Обрезание...

Калеидоскоп 13.01.24 | 14:11

Вечерва е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски...

Калеидоскоп 08.01.24 | 14:58

Ни доаѓаат Стара Нова година и Василица – ова треба да направите

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Стара Нова година. Голем број македонски семејства...

Семејство 06.01.24 | 17:16

Вечната дилема: Лепче за Бадник или Василица?

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија...

Култура 03.01.24 | 08:53

Најпопуалрните арии, дуети и балетски точки на традиционалниот Гала концерт за Василица во НОБ

Националната опера и балет (НОБ) на 12 и 13 јануари со почеток во 20 часот ќе се одржи традиционалниот гала оперски концерт по повод празникот „Василица“. НОБ го востанови...

Калеидоскоп 13.01.23 | 09:27

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Калеидоскоп 09.01.23 | 15:33

В петок и сабота се Стара нова година и Василица: Еве што треба да не заборавите да направите

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства...

Калеидоскоп 09.01.23 | 13:08

Може изгледа дека има многу политика, но тоа не е така, туку е корекција на власта, порача градоначалникот на Вевчани пред одржување на карневалот на 13 и 14 јануари

Вевчани е подготвено за годинашното издание на традиционалната манифестација Вевчански карневал што повеќе од 14 века се одржува на 13 и 14 јануари во чест на Свети Василиј,...

Култура 09.01.23 | 09:54

Традиционален Гала оперски концерт за Василица во НОБ

Во Националната опера и балет на 12 и 13 јануари (четврток и петок), со почеток во 20 часот, ќе се одржи традиционалниот Гала оперски концерт по повод празникот Василица. Оваа...

Скопје 14.01.22 | 18:27

Орце Ѓорѓиевски: Обезбедивме 350 оброци за социјално загрозените од општина Кисела Вода

Дарувањето на еден ваков голем и убав христијански празник ги потенцира човечките доблести – солидарноста, хуманоста и грижливоста, напиша на својот фејсбук профил...

Сервиси 14.01.22 | 08:12

Денеска е Св.Василиј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 јануари. Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот и обрезан. Во Стариот завет со тоа се запечатувала...

Калеидоскоп 13.01.22 | 17:27

Вечерва се чека Стара нова година, утре е Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Македонија 13.01.22 | 15:31

Костадинов за Василица во Домот за стари лица и дневен центар „Отворено срце“

Од срце денеска ја прифатив поканата и го посетив Домот за стари лица и дневен центар „Отворено срце“ во близина на локалитетот „Цареви кули“, напиша на својот...

Сервиси 13.01.22 | 13:05

Вечерва не јадете остатоци, туку поставете богата трпеза: Адети за Стара нова година кои носат благосостојба и среќа

Православните верници вечерва прославуваат Стара нова година, праник кој со утрешниот Свети Василиј е еден од поголемите зимски прослави меѓу народот. Низ Македонија...

Калеидоскоп 11.01.22 | 20:17

Каде да ја чувате паричката ако ви се падне на Василица

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. Ма Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно...

Калеидоскоп 11.01.22 | 18:41

Важен обичај за Василица: Никако не го правете ова, ќе ве тера баксуз цела година

Во четврток е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името...

Калеидоскоп 10.01.22 | 14:02

Ни доаѓаат Стара Нова година и Василица- еве што треба да не заборавите да направите

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата Нова година. Голем број македонски семејства...

Култура 10.01.22 | 11:11

Оперски концерт по повод празникот Василица во Националната опера и балет

По повод празникот Василица, на 12 и 13 јануари во Националната опера и балет (НОБ) ќе се одржи традиционалниот гала оперски концерт „VIVA L’OPERA!“. Традицијата е востановена...