Ознака: валута
Економија 13.04.21 | 08:08

Еве колку вреди еврото денеска според курсната листа на НБРМ

Според средната курсна листа на Народна банка, еврото изнесува 61.6150 денари. Aмериканскиот долар вреди 51.7599 денари, додека, пак, британската фунта чини 71.2164  денари.

Свет 11.12.20 | 09:53

Куба од 1 јануари ќе укине една од двете валути

Куба планира од почетокот на следната година да укине една од двете валути, информира претседателот, Мигуел Дијаз-Канел. Од 1 јануари во оптек ќе биде само една валута,...

Калеидоскоп 16.11.20 | 13:58

Нагло зголемување на побарувачката: Биткоинот повторно станува јака валута

Биткоинот постојано се сметаше за неуспешен проект, но во последните неколку недели, најстарата и најголема криптовалута во светот повторно зајакна поради надежите...

Технологија 23.12.18 | 20:49

Фејсбук развива својa крипто – валута

Социјалната мрежа „Фејсбук“ развива сопствена крипто-валута со која и корисниците на „ВатсАп“ ќе можат да извршуваат парични трансфери, пренесе Блумберг, цитирајќи...