Ознака: умс
Македонија 05.03.23 | 13:37

Перформанс на УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски инфлуенсер на годината, Маричиќ турист на годината, а Груби најдобар агент со недвижности

Доблеста и човековата големина се покажуваат со постапки и дела, а не со празни зборови, вели Младен Јаневски, претседател на Комисијата за животна средина на Унијата...

Македонија 01.12.22 | 22:22

Почна младинската политичка конференција на тема „Западниот Балкан во контекст на безбедносните и економски предизвици предизвикани од кризата во Украина“

Денеска почна младинската политичка конференција на тема „Западниот Балкан во контекст на безбедносните и економски предизвици предизвикани од кризата во Украина“,...

Македонија 20.11.22 | 15:58

Мицкоски: Кога тие ќе сакаат да донесат апатија и страв, јас ќе донесам надеж и сигурност – Македонија мора да ја менува грдата реалност

Изминатиов период имаше лидерска средба во Собранието и можам да кажам дека Македонија е уморна од состаноци на политичари во вратоврски на коишто не се носат одлуки...

Македонија 20.10.22 | 12:17

УМС обезбеди атлас на знамиња за потребите на Владата

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Владата однесе атлас со знамиња. По случувањата вчера каде што повторно протоколот на МНР ги помеша знамињата на државите,...

Македонија 06.04.22 | 21:05

Мицкоски: Ако ВМРО-ДПМНЕ е историскиот сопатник на Македонија, Унијата на млади сили е енергијата која го движи ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ е историскиот сопатник на Македонија, Унијата на млади сили е енергијата која го движи ВМРО-ДПМНЕ. И таа енергија е неуморната сила која носи промени,...

Скопје 06.04.22 | 20:44

Дарко Костовски: УМС е главен двигател на младинските политики во независна Македонија !

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски на својот фејсбук профил го честиташе роденденот на УМС. УМС ВО СРЦЕ Првиот Устав на подмладокот на ВМРО е потпишан лично...

Македонија 06.04.22 | 20:08

Мицкоски: Наша е должноста шанса за сонување да им ја дадеме на младите генерации

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска нагласи дека мора да овозможиме младите да сонуваат и да ги остварат тие соништа. На денешниот свечен настан...

Македонија 06.04.22 | 20:02

Државата е најгласниот убиец на соништата на младите, мора да го стопираме колективното самоуништување

И кога го говорам ова за младите, мора да се осврнам и за состојбата со која се соочува секој млад човек. А вистината е дека Македонија таква каква што е, државниот апарат...

Македонија 06.04.22 | 19:32

Следете во живо: 31 година Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ

31 година Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Скопје 06.04.22 | 19:15

Орце Ѓорѓиевски: Среќен роденден! Еднаш УМС – секогаш УМС

За мене, УМС е приказна за една најдобро помината младост и градење како личност, приказна во која пријателствата и љубовта кон Maкедонија кои се стекнуваат само овде,...

Македонија 06.04.22 | 14:20

„Визија за победи, шанса за промени“: 31 година УМС на ВМРО-ДПМНЕ

По повод 31 годишнина на УМС на ВМРО-ДПМНЕ – „Визија за победи, шанса за промени“ денеска во 19:30 часот во салата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи свечен настан. Од...

Македонија 12.06.21 | 20:20

Попов со порака до СДММ: Не одете по патот на пропаста кој го трасира вашиот лидер, излезете од мантрата на понижување, која ве користи за лично богатење и опстојување на власт

Добар ден, Унијо на млади сили, добар ден до победничкиот и најсилниот политички подмладок во Македонија! Оваа 30-та Годишна конференција на УМС преставува значаен јубилеј...

Македонија 30.01.21 | 15:51

Мицкоски се заблагодари на фондацијата „Јарл Хамерсон“: Ваквите настани се огромна можност за младите да научат нови работи

Христијан Мицкоски, кој како лидер на ВМРО ДПМНЕ денеска учествуваше на настан организиран од шведската фондација „Јарл Хамерсон“ и партијата Модератерна се заблагодари...

Македонија 30.01.21 | 13:36

Проект на Заев: Халуцинација наместо вакцинација

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ синоќа направи герила акција во Државната болница во Скопје. Тие со транспарент му испратија порака на Заев и СДСМ која гласеше: Проект...

Македонија 09.09.20 | 20:13

Попов: Купуваат службени возила од осум милиони евра, а ние треба да плаќаме поскапа струја

Денеска нема да ви се обратам како претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, ниту како член на оваа политичка партија туку ќе ви се обратам како млад човек кој сака својата иднина...

Македонија 30.08.20 | 14:45

Железни опинци, чист воздух и многу лаги пред Владата наречена „бутик ништо ново“, велат од УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Се наоѓаме пред владата на нашата држава. Оваа влада може слободно да се нарече бутик „ништо ново“, поради својот тендерашко криминоген менталитет и старите истрошени...

Македонија 07.04.19 | 23:15

Силјановска честиташе роденден на УМС: Младите се наша водечка сила, наша надеж и мотивација за среќна и просперитетна Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за Претседател на Република Македонија на својот фејсбук профил им го честиташе роденденденот на УМС. Роденденот...

Македонија 23.12.18 | 19:42

Денес на Македонија ѝ се случува Заев, презиме кое станува персонификација на сите црнила кои се случуваат

Македонската историја учи дека оваа почва раѓала и луѓе од својот род кој тргнувале против својот народ. Македонија минувала низ тие историски катастрофи, и погроми....

Македонија 23.12.18 | 19:36

Европски ли е да бега премиерот од дебата со лидерот на опозицијата?

Власта само на зборови е проевропски ориентирана, но не и по делата. А старите наши велат – Не гледај што некој говори туку пред се што прави. Па ќе прашам европски...

Македонија 23.12.18 | 19:35

Мицкоски: Досега не го извалкав името на ВМРО така и ќе продолжам, ќе се спротивставам и на оние кои ќе го пробаат тоа

Не смее да дозволиме повеќе политички притисоци да управуваат со правото. И ова не го зборам зато што само ВМРО е под жесток удар. И ве молам на тоа да не гледате само...