Ознака: улици
Скопје 02.04.21 | 15:24

Две улици во Скопје ќе ги носат имињата на Блаже Конески и Славко Јаневски

Советот за македонски јазик (СМЈ) соопшти дека на својата 42. седница одржана на 31 март 2021 година, едногласно ја поддржал и ја поздравил иницијативата на Советот на Градот...

Скопје 25.03.21 | 19:25

Булеварот ,,ВМРО” ќе се вика ,,Блаже Конески”, улицата ,,Адолф Циборовски” ,,Горан Стефановски”, патот кон Косово ,,Хасан Приштина”

Град Скопје ги објави улиците, булеварите и мостовите кои ќе добијат нови имиња. Листата која треба да се разгледува во вторник на седница на Советот на Град Скопје содржи...

Скопје 24.02.21 | 15:13

Шилегов е среќен со новите имиња на улиците, а скопјани ќе бидат среќни со нови улици

Среќен сум што традиционални улици во нашиот град, коишто се поврзани со битието и функционирањето на урбано Скопје ќе ги вратиме, затоа што тие се уште разговорно помеѓу...

Скопје 23.02.21 | 23:35

Град Скопје ја усвоил листата на имињата на улиците, се враќаат „Мексичка“, „Ленинова“, „Железничка“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва информираше дека Советот на Град Скопје ја усвоил листата на регистарот на имиња на улици во главниот град. Заврши...

Скопје 23.02.21 | 11:43

Граѓаните против трошење пари за преименување улици, постојат големи проблеми што Градот не ги решава

Советот на Град Скопје за денеска закажа седница за расправата околу 570 нови имиња на улици, плоштади, мостови во главниот град. Предлог-листата од старт наиде на...

Скопје 23.02.21 | 10:15

Советот на Град Скопје денеска ќе решава за списокот со имиња на улиците

Денеска Советот на Град Скопје треба да расправа за предлогот за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади и мостови на подрачјето на град Скопје. Предложени...

Балкан 19.02.21 | 09:25

Бугарија со уште едно барање: Шилегов да ги избрише улиците со имињата на диктаторот Тито

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повторно предизвика силни реакции со одлуката за преименување на улиците во градот, коментира бугарската медиумска агенција...

Македонија 18.02.21 | 20:25

Одбор на бранители: Ниту една улица во Македонија не смее да носи име и презиме на припадник на УЧК

Ниту една улица во Македонија, никогаш, не смее да носи име и презиме на припадник на УЧК -остри реакции од Одборот на бранители, по најавата на скопските локални власти...

Скопје 18.02.21 | 20:05

Основачите на Голема Албанија добија улици од Шилегов, граѓаните добија екстра трошоци во време на пандемија

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов наместо во време на здравствена и економска криза предизвикана од ковид пандемијата да им ги намали трошоците на граѓаните...

Скопје 17.02.21 | 09:37

Шилегов ќе именува улици во Скопје по творците на Голема Албанија

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најави промена на именува улици во Скопје. Покрај селото Нивици каде беше потишана промена на името ќе се слави и призренска...

Скопје 17.02.21 | 08:54

Мицковски: Боемска улица да се преименува во Автомеханичарска, пешачка улица никогаш не била така полна со коли

Боемска улица да се преименува во Автомеханичарска, пошто од пешачка улица никогаш не било така полна со коли, а оние топчестине стубчиња речиси и исчезнаа или сами...

Скопје 17.02.21 | 07:37

Нови имиња за 571 улица во Скопје: Меѓу нив Кофи Анан, кројачот Ангелковски, Абдурахман Алити, Имри Елези од ОНА

Во Скопје ќе има мсовно преименување на улиците, односно главниот град ќе добие 571 ново име на улици во градот. Како што информираат од градската администрација, Советот...

Македонија 07.02.21 | 19:34

Струга полна со дупки, Мерко вели: Направивме улици какви нема во ниеден град во Европа

Овие улици се низ неколку населби во Струга и пред Домот на културата. Нивната состојба се гледа на овие снимки. Уништени и раскопани. Вака започнува репортажата од Струга...

Скопје 05.09.20 | 12:41

Шилегов: МВР да си ја работи работата, убавите и нови улици да не се користат за диви трки

Петре Шилегов бара од Министерството за внатрешни работи, конкретно од СВР Скопје за сообраќај, поревносно да си ја вршат работата во спречувањето на дивите трки, на...

Сервиси 19.01.20 | 08:48

Изменет сообраќаен режим низ Скопје поради Водици

Поради манифестациите што ќе се одржат по повод верскиот празник Водици, сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај на одредени улици...

Скопје 03.11.19 | 09:16

Сообраќајот ќе биде пренасочен, се асфалтираат улиците „Бихаќка” и „Црниче”

Град Скопје информира дека денеска ќе продолжи асфалтирањето на дел од улицата „Бихаќка” и улицата „Црниче”, на потегот од улицата „Фредерик Шопен” до подвозникот. Поради...

Скопје 02.08.19 | 10:26

Граѓаните му предлагаат на Шилегов: Улицата пред СЈО да се преименува во „Рекетарска“

Анкетата за промената на имињата на улиците во Скопје стигна на иницијатива на градоначалникот Петре Шилегов, кој смета дека улицата на која живее тој, неправедно била...

Скопје 26.07.19 | 23:32

Шилегов ги повика граѓаните да предлагаат нови имиња за улици, плоштади…

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов вечерва на одбележувањето на 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје ги повика граѓаните да предлагаат нови имиња...

Скопје 03.05.19 | 11:33

Кои улици во Скопје утре ќе бидат затворени поради маратонот?

Министерството за внатрешни работи информира дека од вечерва во 19 часот до утре до 18 часот, поради одржување на „Визер скопски маратон 2019“, кој ќе почне утре во 8:30 часот,...

Сервиси 13.04.19 | 09:58

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје поради митинзи на партиите: Eве кои улици ќе бидат затворени

Кандидатката за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова, вечерва во 19 часот ќе го одржи централниот митинг во Скопје пред...