Ознака: учебна година
Македонија 03.09.23 | 08:56

Катастрофален старт на учебната година, без книги и со пропадната концепција – да бевме Европа министерот за образование ќе поднесеше оставка

Мафијата во Владата не бира кога и каде ќе краде. Во било кој ресор да се погледне сегде ќе се видат пипците на оваа корумпирана власт која го растура системот само да...

Балкан 02.09.23 | 10:24

Учебната година почна и за Коста, мајка му се врати на работа меѓу студентите

Оваа недела ќе се навршат точно четири месеци од крвавиот напад во кој 13-годишниот Коста Кецмановиќ, кој во меѓувреме наполни 14 години, за само две минути ладнокрвно...

Македонија 01.09.23 | 22:16

Јаневска: Не сме подготвени за новата година, за неколку дена ќе се покаже

Не сме подготвени за новата учебна година така како што треба. И ќе почнам од најважното, а тоа се учебниците, по закон учениците треба да имаат готови спремни учебници,...

Вести 01.09.23 | 16:33

Во Прилеп помалку запишани првачиња во однос на лани

– Со 130-ина помалку првачиња почна учебната година во 10-те основни и петте средни училишта во Прилеп. Наместо 800, запишани се 664 првачиња. Објектите се подготвени, но...

Македонија 01.09.23 | 12:00

Шаќири: На 7 септември ќе бидат одобрени и последните учебници за шесто одделение

Во споредба со претходната учебна година, стартот на оваа е поуспешен, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири прашан за оценка за почетокот на учебната...

Македонија 01.09.23 | 11:21

Андева: СДСМ вложува во квалитетно образование

Први септември секогаш симболизира нов почеток, нови предизвици и нови перспективи за сите чинители во образовниот процес, рече на денешната прес-конференција по повод...

Македонија 01.09.23 | 11:12

Тоа што нема учебници е само дел од сантата мраз со проблеми во образованието

Две години оваа епски неспосбна власт на СДС и ДУИ не може да отпечати учебници, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека да беа европска, како што не се, денес на 1-ви септември...

Балкан 01.09.23 | 11:04

4 битни новини во Србија на стартот на новата учебна година, еве како е утрово пред „Рибникар“

Во Србија започна новата учебна година, а во училишните клупи ќе седнат 760.000 основци и средношколци. Како што претходната учебна година не заврши вообичаено, поради...

Македонија 01.09.23 | 10:17

Учебната година не почна за децата упатени во воспитно-поправен дом

Учебната година за децата во Воспитно-поправниот дом Волковија-Тетово не започна денеска, откако Владата на прашањето на МИА до каде е постапувањето по барањето на...

Македонија 27.08.23 | 10:51

Можно е учебната година да почне со штрајк

Учебната година можно е да почне со штрајк, вели во интервју за Радио слободна Европа Томислав Гиевски, претседател на Независниот синдикат на образование и наука. Апсолутно...

Македонија 26.07.23 | 14:20

„Сте биле во училница во јуни, министре?“: Родителите гневни на одлуката за распуст, кај Шаќири избришани сите лоши коментари

Родителите бесно реагираат на одлуката на Владата учебната година да почне на 1 септември, а првото полугодие да заврши на 29 декември 2023 година. Од 30 декември учениците...

Македонија 25.07.23 | 18:31

Владата пресече: Учебната година ќе почне на 1 септември, ќе трае до 17 јуни, а ќе има и пролетен распуст

Учебната година и понатаму ќе почнува на 1 септември, а ќе трае до 17 јуни. Од новата учебна 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст, соопшти Министерството...

Македонија 08.06.23 | 10:29

Учебната година за средношколците завршува утре, за основците на 14 јуни

Наставата од учебната 2022/2023 година утре (9 јуни) ќе заврши за средношколците, а учениците во основните училишта до летниот распуст ќе одработат уште три дена – последниот...

Македонија 16.01.23 | 14:02

Дали поради одложениот почеток на второто полугодие учебната година ќе заврши на 14-ти наместо на 9 јуни?

Според календарот за работа во образованието, до крајот на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови, изјави министерот за образование и наука Јетон...

Балкан 12.09.22 | 08:11

Без маски и без тестови започнува учебната година во Грција

Под изменет протокол и без задолжителна маска и задолжителни тестови, учениците во Грција денеска се враќаат во училишните клупи, јави дописничката на МИА од Атина. Новата...

Македонија 07.09.22 | 09:34

Таравари бара учениците да не учат во декември и јануари поради енергетската криза

Градоначаланикот на Гостивар Арбен Таравари доставил предлог ЗЕЛС и МОН во кој препорачува продолжена пауза за оваа учебна година која би траела во декември и јануари....

Македонија 01.09.22 | 09:04

Учениците се враќаат на училиште без книги, туку со прикрпени материјали

Околу 255 илјади основци и средношколци денеска ја почнуваат учебната 2022/2023 година во која наставата, по две пандемиски години, стартува без антиковид-протоколи и заштитни...

Македонија 31.08.22 | 15:20

Шаќири: Оваа учебна година ја почнуваме многу поподготвени

Учебната година ја почнуваме далеку поподготвени од неколкуте изминати години, учениците од првиот ден ќе имаат учебници и помошни материјали. Ги повикувам директорите...

Балкан 17.08.22 | 10:49

Учебната година да почне на 5 септември, се бара во Црна Гора

Министерството за образование на Црна Гора предлага новата учебна година да започне на 5 септември 2022 година, со првиот работен ден од седмицата. Верувам дека тие дополнителни...

Македонија 14.08.22 | 10:55

Законски на децата им следуваат учебници, но основнците во Македонија ќе учат од ливчиња и копии

Наставните програми се готови, но учебниците ќе доцнат во првите месеци од учебната година. На анонимниот конкурс дел од ракописите се избрани, но има и такви кои се...