Ознака: учебна година
Македонија 30.09.20 | 08:33

Родителите прашуваат: Дали дете е способно само да оди до школо, само да се врати дома, само да си стави за јадење и да ги чека родителите до 17 часот

Група родители реагираа до нашата редакција бидејќи се беспомошни во врска со почетокот на учебната година за децата до10 години без разлика дали наставата ке се одвива...

Македонија 29.09.20 | 14:09

Средношколски глас за платформата: Фијаско!

По вчерашниот неуспешен тест на националната платформа за онлајн настава на Министерството за образование, следуваа и денешните при провни часови, но платформата повторно...

Македонија 28.09.20 | 11:15

Владата донесе уредба за начинот на реализирање на наставата

На вчерашната владина седница е донесена уредба за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните и средните училишта, со одлуки...

Балкан 28.09.20 | 11:00

Само четири од 1.000 паралелки се во карантин во Бугарија, заразени 0,01% ученици

Четири од 1.000 паралелки во Бугарија се ставени во карантин од почетокот на учебната година, при што заразени се 0,01 процент ученици и 0,09 проценти наставници, не сметајќи...

Македонија 24.09.20 | 12:20

СОНК алармира за недостиг на технички средства, од МОН уверуваат на успешен старт на учебната година

Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн...

Македонија 23.09.20 | 09:35

Царовска: Да нема илузии дека учебната година ќе биде совршена

Никој не треба да има илузија дека оваа учебна година ќе биде совршено организирана, рече во вчерашното гостување во емисијата „200“ на „Алсат“, министерката за образование...

Македонија 22.09.20 | 08:19

На една недела пред стартот никој не знае дали и како ќе почне учебната година

Пратениците ги донесоа новите закони за основно и средно образование, со кои се предвидува Владата да одлучува во однос на спроведувањето на наставата со оглед на ситуацијата...

Македонија 21.09.20 | 14:40

Ласовска: Уредба носи само техничка влада, или ние сме во вонредна состојба па не знаеме

Благица Ласовска, Пратеник во Собранието на денешната собраниска седница зборуваше за дополнетиот закон за основно образование каде посочи дека овој закон е дополнет...

Македонија 17.09.20 | 10:05

Учебната година наместо 9, може да трае 6 месеци

За денеска претпладне е закажана собраниската седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на законите за основно и средно образование. Тоа се воедно и првите...

Свет 14.09.20 | 15:39

Италијанските ученици ја почнаа учебната година

Во 12 италијански региони денеска почна новата учебна година, по шестмесечна пауза поради пандемијата на Ковид-19, а во некои области е одложен почетокот на наставата. Враќањето...

Балкан 14.09.20 | 09:00

Почнува учебната година во Грција, нема учење онлајн, сите мораат на училиште

Со маски, антисептици, шише за повеќекратна употреба за вода за секој ученик, со одржување на потребното растојание и под здравствени правила и протоколи, но и со лице...

Балкан 07.09.20 | 15:29

Со маски, на дистанца и мерење на температура, во Хрватска започна новата учебна година

Новата учебна година во Хрватска, започна за нешто помалку од 460 илјади ученици, а часовите, во зависност од епидемиолошката состојба, ќе се одвиваат според три модели...

Македонија 05.09.20 | 15:56

Дали учебната година наместо на први, ќе почне на 5 октомври?

Градоначалникот на Скопје и претседател на ЗЕЛС прашан за техничката подготвеност на училиштата во главниот град во изјавата за почеток на учебната година го спомена...

Македонија 02.09.20 | 13:45

Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство, учебната година ќе заврши на 10 јуни

Училиштата ќе добијат посебни упатства за оценување на учениците кои наставата ќе ја следат онлајн, односно преку интернет, најави на денешната прес-конференција министерката...

Македонија 01.09.20 | 18:47

Комисија ќе проценува дали постојат услови за настава со физичко присуство

Владата денеска на седница назначи членови на Комисија која ќе дава мислење дали одредено училиште според епидемиолошката состојба ги исполнува условите за настава...

Твитови 01.09.20 | 17:23

Ковид верзија на „Брзај, брзај прваче“

Не брзај прваче, кон школскиот двор, затворено е, го прскаат со хлор. — Man (@Goran_Man) September 1, 2020

Свет 28.08.20 | 13:21

Меркел: Училиштата и градинките треба да бидат најважното прашање

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот најверојатно ќе се влоши во наредните месеци и оти во тие околности приоритет...

Македонија 27.08.20 | 15:51

Новата влада ќе каже дали родителите вработени во „државно“ ќе бидат ослободени од работа

Дали ослободувањето од работа на родители со деца до 10 години ќе важи и за вработени во Полиција, Царина, АРМ и други јавни институции, кои со интерни акти не беа ослободени...

Македонија 27.08.20 | 12:39

Пановски: Учебната година требаше да почне порано, почнува на 1 октомври поради неподготвеноста на надлежните

Неподготвеноста на надлежните институции е главната причина поради која децата наместо на 1 септември во училишните клупи ќе седнат еден месец подоцна, вели доктор...

Македонија 27.08.20 | 11:15

Средношколците остануваат на одлуката за протест в понеделник

Средношколскиот сојуз не отстапува од закажаниот протест в понеделник (31 август) и покрај тоа што со вчерашната одлука на Владата почетокот на учебната година е одложен...