Ознака: Твитер
Свет 12.10.20 | 08:48

„Твитер“ му цензурираше објава на Трамп поради потенцијално ширење на погрешни информации

Твитот на американскиот претседател, Доналд Трамп, во кој тој тврди дека станал имун на Ковид-19 доби цензура од комапнијата. „Твитер“ стави предупредување на твитот...

Свет 01.10.20 | 10:36

Твитер го суспендира профилот на унгарската Влада

Од унгарската Влада објавија дека без никакво појаснување Твитер им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа. Се чини дека дојде овој нов доблесен...

Калеидоскоп 25.09.20 | 20:05

Кање Вест објави икона од Климент Охридски

Американскиот рапер и кандидат за претседател на САД, Кање Вест, на Твитер објави 40-тина икони од православни светци, вклучувајќи го и Климент Охридски. Без никакво објаснување,...

Калеидоскоп 16.09.20 | 23:46

„Маја го пиеше прашај ја“: Мисијата на Македонија во ЕУ на официјалниот Твитер профил дели совети за акутни напади

Официјалниот Твитер профил на Мисијата на Македонија во ЕУ се користи и за приватни разговори. Па така на социјалните мрежи беше објавен твитер разговор за лек за  акутни...

Свет 01.08.20 | 22:24

Малолетник, девојка од Флорида и Британец го хакнале Твитер на 15 јули

Американските власти подигнале во петокот обвинение за координирано хакирање на сметките на познатите личности на Twitter од 15-ти јули, за еден државјанин на Велика Британија...

Балкан 29.07.20 | 10:13

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...

Свет 16.07.20 | 08:57

Упад во Твитер, хакнати профилите на Илон Маск, Џеф Безос, Бил Гејтс

Твитер вчера беше нападнат од хакери. Според светските медиуми, направен е упад во профилите на големи компании, како и на индивидуалци, милјардери. На долгата листа...

Твитови 04.07.20 | 20:43

Ганка Цветанова: СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации!

  СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации! https://t.co/23yBAMM0E6 pic.twitter.com/cv9NrPcSY2 — Ganka Cvetanova (@gankacv) July 4, 2020

Свет 29.06.20 | 08:33

Tрамп брише расистички пораки на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп ја избриша од Твитер вчерашната видео снимка во која неговите приврзаници извикуваат расистички слоган. На видеото се гледа...

Технологија 17.06.20 | 22:00

Твитер воведува говорни твитови

Твитер воведува нова опција што ќе овозможи гласовни твитови, објави компанијата во блог-пост во средата. Новата функција ќе им овозможи на корисниците да снимаат 140...

Свет 27.05.20 | 10:00

„Твитер“ го предупреди Трамп поради тоа што тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени...

Естрада 20.04.20 | 15:01

Јоксимовиќ вулгарен на социјалните мрежи, твитерџиите го нападнаа

Популарниот балкански пејач Жељко Јоксимовиќ изненади со безобразен и суров коментар на социјалните мрежи. Можеби неговиот коментар немаше толку да ги вонемири твитерџиите...

Македонија 12.04.20 | 09:29

Дали Твитер акаунтот на Дојче Веле е хакиран од СДСМ или некој, сепак ја претера?

Ако го погледнете Твитер акаунтот на Дојче Веле сигурно ќе помислите дека истиот е хакиран од седиштето на СДСМ. На него, наместо новинарски и професионални текстови...

Балкан 03.04.20 | 09:11

Твитер избришал над 8.000 профили поврзани со Вучиќ

Твитер избриша 20.000 лажни профили поврзани со српската, саудиската и египетската влада. Избришани се исто така и профили поврзани со властите во Хондурас и Индонезија...

Калеидоскоп 23.03.20 | 21:45

Фотографија која стана хит на Твитер поради двајцата зад грбот од девојката

Фотографијата од млада девојка која позира на тераса станала хит на Твитер, најмногу поради она што се случувало зад нејзиниот грб. Aкo внимателно ја погледнете позадината...

Балкан 11.02.20 | 16:33

Лажни информации на Твитер дека починал Ратко Младиќ

На Твитер денеска се појави информација дека починал поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, која веднаш е демантирана од Хашкиот трибунал. Лажниот...

Кошарка 26.01.20 | 21:56

„Брат, ја имаш мојата почит“-последната порака што Коби ја напиша на „Твитер“ неколку часа пред несреќата

Токму денеска Коби Брајант денеска беше еден од најспоменуваните кошаркари иако е во пензија повеќе од три години. Имено Џејмс Леброн синоќа оствари историски дострел...

Македонија 06.12.19 | 10:18

Цветанова: Употребата на поимот мултиетнички народ воопшто не е случајна

Употребата на поимот мултиетнички народ воопшто не е случајна. Станува збор за вовед во целосно обезличување и бришење на идентитетот на македонскиот народ, а поимот...

Технологија 31.10.19 | 10:59

Твитер ги забрани сите политички огласи

Компанијата „Твитер” објави денеска дека ќе забрани секаков вид политичко огласување на оваа социјална мрежа низ целиот свет. Главниот извршен директор на компанијата,...

Македонија 17.10.19 | 17:32

Заев на „Твитер“ пред Самитот: Немојте да ја гасите светлата ѕвезда кон која се стремиме

Пред почетокот на Самитот на лидерите на Европската унија во Брисел, премиерот Зоран Заев преку „Твитер“ уште еднаш упати молба до европските лидери да ѝ дадат зелено...