Илон Маск ги укина бесплатните оброци за вработените на Твитер за да заштеди 13 милиони долари годишно, откако тврдеше дека повеќе луѓе си носеле свои оброци и не јаделе на работа.

Tвитер троши 13 милиони долари годишно за сервисирање на храна во неговото седиште во Сан Франциско. Повеќе луѓе си подготвуваат сами храна отколку што јадат во компанијата. Дури и не се мачат да служат вечера бидејќи нема никој во зградата, напиша милијардерот на Твитер.

Маск претходно тврдеше дека Твитер потрошил 400 долари по појадок во последните 12 месеци. Милијардерот сака да ги намали трошоците откако ја купи компанијата во зделка вредна 44 милијарди долари. Високите трошоци за задолжување и растечкиот бојкот на огласувачите откако Маск ја презеде компанијата извршија голем притисок врз бизнисот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.