Ознака: тужба
Свет 22.09.21 | 10:45

Tрамп си ја тужи внуката

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја тужи неговата внука Мери и новинари од „Њујорк Тајмс“ затоа што во 2018 година биле „ангажирани во подмолен заговор“...

Фудбал 18.09.21 | 18:13

Важат за ултранациналисти: Mилан го тужи Лацио поради навивачите

Тужба до Италијанската фудбалска федерација поднесе прволигашот Милан поради расистичките скандирања на навивачите на Лацио за време на минатонеделното дерби во...

Свет 10.08.21 | 12:28

На британскиот принц Ендрју ќе му се суди за сексуална злоупотреба на малолетничка

На британскиот принц Ендрју ќе му се суди во Њујорк за наводна сексуална злоупотреба на жена која тврди дека била „најмена“ за секс кога била малолетничка, со посредство...

Естрада 17.07.21 | 21:53

Даниела Штајнфелд поднела приговор за отфрлената тужба за силување: Обвинителството со недели инсистираше да почнам постапка

Актерката Даниела Штајнфелд, која го обвини Бранислив Лечиќ за силување, соопшти дека преку својот адвокат вложила жалба на одлуката на Обвинителството да ја отфрли...

Свет 08.07.21 | 08:57

Трамп ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека поднел тужба против Твитер, Фејсбук и Гугл и нивните директор бидејќи ги цензурираат објавите на конзервативното...

Скопје 07.07.21 | 14:35

Шилегов: Градот има право да ги отстрани галиите кога сака, дали субјектот потоа ќе тужи за штета или не, е негова работа

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска во Основен суд Скопје 2 го застапуваше Градот во процесот за уривање на галијата поставена во коритото на реката Вардар,...

Македонија 29.06.21 | 14:08

Мукоски ненадејно ја повлече тужбата во Стразбур во која бараше обештетување од државата за 27 април

Поранешниот пратеник Крсто Мукоски ја поблече тужбата Судот за човекови права во Стразбур, во која, иако беше амнестиран за случајот, бараше оштета за апсењето и притворот...

Македонија 21.06.21 | 17:36

Јанева ја тужи Русковска за клевета, адвокат ѝ е синот Лазар

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева ја тужи за клевета шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска. Тужбата...

Балкан 21.06.21 | 15:03

Косово ја тужи Црна Гора во Стразбур: Бара дел од крајбрежјето на Рафајловиќи

Косовското Министерство за правда ги тужеше Црна Гора и општина Будва, барајќи враќање на 4.500 квадратни метри земјиште на шеталиштето во Рафаиловиќи, каде порано се...

Калеидоскоп 21.06.21 | 13:40

Триесетина жени го тужат „Порнхаб“ за злоупотреба на нивни експлицитни снимки

Повеќе од 30 жени ја тужат компанијата која е сопственик на најпознатата светска стриминг страница за порнографски содржини „Порнхаб“, за наводна злоупотреба на нивни...

Свет 22.04.21 | 16:58

ЕУ размислува да ја тужи АстраЗенека, но се уште нема одлука

Европската комисија ги разгледува законските прописи за тужба против шведско-британската лабораторија АстраЗенека поради потфрлање во планот за испорака на планираните...

Свет 22.04.21 | 09:02

Европската комисија подготвува тужба против „Астра зенека“

Европската комисија се подготвува да поднесе тужба против „АстраЗенека“, соопшти „Политико“, цитирајќи пет неименувани дипломати на Европската унија. На вчерашниот...

Фудбал 21.04.21 | 09:21

„Марка“: Барселона, Реал Мадрид, Атлеико и Јувентус ќе ги тужат англиските клубови за напуштањето на Суперлигата

Само два дена откако беше објавено формирањето на новото фудбалско натпреварување во Европа – Суперлигата, кога Реал Мадрид, Милан, Арсенал, Челзи, Барселона, Јувентус,...

Црна хроника 20.04.21 | 12:20

Само лежам, не можам да функционирам од болки и од страв: Тетовчанка со тужба за Општината откако ја искаса куче

Жена на возраст од 46 години од Тетово која била касната од бездомно куче вели дека ќе ја тужи општината поради тоа што смета дека општинските власти не преземаат доволно...

Македонија 19.04.21 | 21:55

Костадиновска-Стојчевска: Ќе возвратам со кривични пријави за ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Пратеничката на СДСМ, која позитивна на Ковид-19 дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „24 анализа“ изјави...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Свет 06.04.21 | 21:42

Во Франција поднесена тужба поради смрт на човек по вакцинација со Астра Зенека

Семејство на 63-годишен маж кој почина во март во централна Франција од „тромбоза“ откако ја прими првата доза на антиковид вакцината на Астра Зенека, покрена тужба...

Балкан 26.03.21 | 10:46

Треба ли истото и за Заев и Филипче: Граѓани на Босна ги тужат политичарите бидејќи нема вакцини

Група граѓани на Босна и Херцеговина тужат неколкумина тамошни политичари што доцнат со набавката на вакцините.Во тужбата која е доставена до Обвинителството на БИХ...

Свет 18.03.21 | 12:01

Дваесет и една сојузна држава го тужат Бајден за стопирање на изградба на гасовод кон Канада

Главните обвинители од 21 американска сојузна држава поднесоа тужби против администрацијата на претседателот Џо Бајден во врска со указот за блокирање на изградбата...

Македонија 14.03.21 | 19:51

Лефков: Венко Филипче ќе ме тужел! Не само мене министрe, „стегај“ тужба на секој што ќе заболи од Ковид

Откако министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе поднесе тужба за клевета против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле лефков, во јавнсота се огласи и самиот лефков. Венко...