Ознака: тужба
Македонија 13.06.19 | 11:18

Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против Македонија

Во денешната пресуда на Првиот совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Македонија,...

Македонија 22.04.19 | 12:41

Една прифатена и три одбиени тужби поврзани со изборите

Управниот суд досега постапувал по четири случаи поврзани со претседателските и предвремени избори за градоначалник на општините Охрид, Ново Село и Дебар, од кои три...

Македонија 04.04.19 | 11:26

Зоран Заев: Вицето е душа повредена, затоа го тужи Николоски

Во синоќешното гостување на 1ТВ, премерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали знаел дека неговиот брат Вице Заев го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет 25.03.19 | 16:38

Тужба против „Фејсбук“ и „Јутјуб“ поради емитување на масакрот во Нов Зеланд

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутјуб“, бидејќи емитувале снимка...

Балкан 18.02.19 | 22:26

Коѕијас го тужи Каменос за клевета, закани и за лажни вести

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, поведе тужба против некогашниот министер за одбрана, Панос Каменос, поради клевета, закани и ширење...

Свет 12.02.19 | 10:19

Париз го тужи „Ербиенби“

Градот Париз го тужи Ербиенби (Airbnb) за 12,5 милиони евра поради повеќе од 1.000 реклами за, како што тврди, нелегално изнајмување имот. Сопствениците на живеалишта во градот...

Македонија 16.01.19 | 11:59

Изјавата на Николоски го вцрвенила и онерасположила Вицето

На денешното подготвително рочиште за тужбата во која Вице Заев го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски за навреда и клевета, братот на премиерот...

Македонија 11.01.19 | 13:49

Ќе успееме ако масовно тужиме: Каракамишева со инструкции за тужбата против Владата

Откако вчера ја објави тужбата против Владата на Република Македонија, поради како што вели, геноцидното кршење на личните и неприкосновени права на Македонците во...

Македонија 10.01.19 | 13:19

Kaракамишева ја објави тужбата против Владата на Република Македонија

Професорката Татјана Каракамишева повика на што поголема масовност во тужбата против Владата на Република Македонија поради геноцидното кршење на личните и неприкосновени...