Управниот суд донесе одлука дека се отфрла тужбата од Оливер Анднов против ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Христијан Мицкоски.Тој тужеше за наводно нарушување на партискиот статут.

Сметаше дека е нарушен статутот на партијата при објавата за избор на претседател на државата и објавувањето на јавниот повик за кандидирање.

Но, Управниот суд смета дека барањата на тужителите во тужбата се НЕДОЗВОЛЕНИ.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.