Ознака: тужба
22.11.20 | 11:42

Одбиена тужбата на Трамп во Пенсилванија

Федералниот суд во американската сојузна држава Пенсилванија ја отфрли тужбата со која тимот на претседателската кампања на Доналд Трамп побара поништување на неколку...

16.11.20 | 11:07

Тимот на Трамп повлече дел од тужбата за Пенсилванија

Кампањата на претседателот Доналд Трамп го повлече централниот дел од својата тужба со која сака да го запре сертифицирањето на изборните резултати во Пенсилванија. Пред...

28.10.20 | 14:09

Извршните директори на Фејсбук, Твитер и Гугл ќе бранат клучен закон пред Сенатот на САД

Главните извршни директори на „Фејсбук“, „Твитер“ и „Гугл“ ќе го бранат законот што ги штити интернет компаниите пред Сенатот во среда, тема што ги подели американските...

28.10.20 | 13:12

Турција ќе го тужи Шарли Ебдо

Турција ќе подигне тужба и ќе преземе одредени дипломатски чекори откако францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо на насловната страница објави карикатура со турскиот...

21.10.20 | 09:51

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување...

13.10.20 | 14:30

Судот ја отфрли тужбата на Русковска против ВМРО-ДПМНЕ како неоснована

Неоснована била тужбата на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. На денешното рочиште...

30.09.20 | 11:11

Управниот суд ја одби тужбата на Еуростандард банка

Управниот суд ја отфрли тужбата на „Еуростандард банка“ во врска со решението на Народната банка донесено од страна на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Во образложението...

21.08.20 | 15:34

Директорот на скопската зоолошка градина испрати опомена пред тужба за клевета

Директорот на скопската зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, најави дека ќе достави опомена пред тужба за клевета до советничката во Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ,...

19.08.20 | 10:49

Мериот се соочува со тужба во Велика Британија поради украдените податоци на 500 милиони гости

Kомпанијата за хотелиерство „Мериот интернешнл“ се соочува со тужба во Лондон поради масовна злоупотреба на личните податоци што ги обелодени хотелската групација...

16.08.20 | 09:30

Ејпл казнет со 500 милиони долари за нарушување на патенти од 4Г мрежата

Судот во Тексас му нареди на Ејпл да плати половина милијарда долари отштета и камати за нарушување на патенти од 4Г мрежата во Ајфон и други уреди. Судот откри дека е...

15.08.20 | 17:31

Народна банка ќе го тужи Трифун Костовски за невистини и клевета

Народна банка ќе ги преземе сите расположливи правни средства против сопствениците на Еуростандард банка АД Скопје за невистините и клеветите по донесување на Решението...

10.08.20 | 23:58

Хрватска подготвува тужба против Холандија поради загубите во туризмот

Хрватскиот туристички сектор ја разгледува можноста да достави тужба против Холандија поради одлуката на Холанѓаните да ја стават Хрватска на листата на високо ризични...

23.07.20 | 15:21

Мила Царовска најави тужба за Бојан Јовановски

Вицепремиерката за економија, Мила Царовска експресно се јави  со демант, откако денеска беше спомената на судењето за Меѓународниот сојуз од страна на Бојан Јовановски ...

19.07.20 | 12:53

Сити подготвува тужба против претседателот на Ла Лига

Раководството на Манчестер Сити ја разгледува можноста да поднесе тужба против претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, по неговите обвинувања дека станува збор за клуб...

07.07.20 | 09:51

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Управниот суд ја отрфлил тужбата на техничкиот министер за вантрешни работи Наќе Чулев против Владата, што тој ја поднесе за повреда на административни процедури со...

04.07.20 | 10:32

Русковска до ВМРО-ДПМНЕ доставила опомена пред тужба за клевета

Шефицата на Основното јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вчера (3.7.) до Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник...

16.06.20 | 12:55

ЕУ отвори истрага за монопол против практиките на „Епл“

Европската комисија во вторникот објави дека отворила истрага против довербата во „App Store“ и услугата „Apple Pay“ со цел да утврди дали технолошкиот гигант ги прекршил...

03.06.20 | 17:46

Корисници во САД го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Во САД е поднесена колективна тужба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците, на тој начин што ја следи активноста...

25.04.20 | 17:39

Од Синeрџи фитнес и спа демантираат дека Мицкоски вежбал кај нив, најавуваат тужба за лажната вест

Од теретаната Синерџи фитнес и спа ја демантираат веста која ја објавија некои медимуми дека наводно лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска...

21.04.20 | 18:23

Вдовицата на Коби Брајант ја тужи компанијата со хеликоптерот за немарност и невнимание

Сопругата на Коби Брајант, Ванеса Брајант, ја тужи компанијата што го поседувала хеликоптерот, во кој беа нејзиниот сопруг и ќерката Џијана, како и уште 7 патници, а кој...