Ознака: трансплантација на срце
Сервиси 03.09.21 | 23:50

Пациентот на кој му беше трансплантирано срце е во добра состојба и пуштен дома

Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце од денеска е пуштен на домашно лекување. Само седум дена по операцијата тој се чувствува одлично, објави...

Здравје 03.07.21 | 15:13

„Храбро срце“ бара самите да одлучуваме да донираме органи додека сме живи

Во последната година е направено повеќе за органодарителството, отколку во претходната деценија е оценката на Боре Минов, член на здружението за механичка поддршка...

Македонија 11.06.21 | 08:16

Пацинетот на кој му беше направена трансплантација на срце се чувствува добро

 Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај. – Рано утрово срцето на 44-годишната пациентка чие семејство несебично...

Здравје 10.06.21 | 23:38

И четвртото срце го дарува жена

Д-р Маја Мојсовска – Мијовска, национална координаторка за трансплантација ни рече дека дарителка е 44-годишна жена чие семејство се согласило да се трансплантираат...

Здравје 10.06.21 | 22:39

Министерот со скинати фармерки и рацете в џеб: Се подготвува четвртата трансплатација на срце

Започнуваме подготовки за четврта трансплатација на срце. Тимот спремен и мотивиран како и секогаш, соопшти предмалку министерот за здравство Венко Филипче, објавувајќи...

Македонија 17.04.21 | 11:25

Историска фотографија, докторите ѝ се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

Министерот за здравство Венко Филипче сподели, како што кажа, историска фотографија на која докторите ѝ се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги...

Македонија 17.04.21 | 10:40

Филипче: Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце!

Неколку часа по полноќ на Клиниката за кардиологија зачука новото срце на 27-годишно момче од донор од девојка на слична возраст која починала како последица од сообраќајка. Во...

Македонија 17.04.21 | 08:47

Ноќва младо момче доби ново срце, уште најмалку десетина животи ќе бидат спасени од млада девојка донор

Успешно заврши втората трансплантација на срце во историјата на Македонија, која започна ноќва на полноќ. Младо момче го доби срцето на прерано загината девојка, чие...

Здравје 31.07.20 | 15:21

Четворица пациенти го одбиле срцето од донорот

Срцето од 46-годишниот донор остана неискористено. Иако семејството дало согласнот, покрај бубрезите да биде експлантиран и овој витален орган, сепак, дури четворица...

Македонија 11.07.20 | 13:18

Заев ги користи личната борба на Иван и семејната трагедија на Eмилија во политичка пропаганда

Клиниката за Државна кардиохирургија на домашно лекување, Иван Огњановски, првиот пациент во земјава кому му беше трансплантирано срце од донор, мораше да се сретне...

Здравје 23.05.20 | 14:20

Солзи, ракоплескање…докторите кажаа што случувало вчера при трансплатацијата на срце, исповед на лекарите

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно пресадување на овој орган од починат донор....

Здравје 23.05.20 | 10:29

Успешната операција срцето траела шест часа, во тек е трансплантација на бубрези од истиот донор

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега...

Здравје 22.05.20 | 19:44

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче. -Имаме, за жал,...