Ознака: томислав томашевиќ
Балкан 04.06.21 | 14:37

Томашевиќ ја презеде функцијата градоначалник на Загреб: Касата на градот е празна, ќе мора да го решиме тоа

Новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, ја презеде функцијата од заменик-градоначалничката Јелена Павичиќ Вукичевиќ. Томашевиќ беше пречекан со аплауз...

Балкан 02.06.21 | 20:12

Конечно си купиле стан од 40 квадрати, парите ги трошат на патувања: Кои се Томислав и Ива?

Откако победи на локалните избори и стана најмладиот градоначалник на Загреб сите очи во Хрватска се вперени кон Томислав Томашевиќ и неговата сопруга Ива Мертиќ. Ива...

Балкан 02.06.21 | 09:10

Новиот градоначалник на Загреб и сопругата се еко-активисти, живеат во стан од 40 квадрати и се зависници од патувања

Откако победи на локалните избори и стана најмладиот градоначалник на Загреб, сите очи во Хрватска се вперени кон Томислав Томашевиќ, но и кон неговата сопруга Ива Мертиќ....

Балкан 01.06.21 | 15:38

Хрватите гласаа за промени: Загреб и Сплит добија нови градоначалници

Според податоците на хрватската Државна изборна комисија, по пребројаните 99,17 отсто од гласовите во вториот круг на локалните избори, кандидатот на партијата „Можеме!“,...

Балкан 31.05.21 | 07:32

39-годишниот левичар Томислав Томашевиќ е новиот градоначалник на Загреб

Oд преброени 86 проценти од гласовите, кандидатот на зелено-левата коалиција „Можемо“ Томислав Томашевиќ (39) е новиот градоначалник на Загреб. Томашевиќ освои 171.956 гласа,...

Балкан 30.05.21 | 23:13

Томислав Томашевиќ убедливо води во трката за градоначалник на Загреб

Избирачките места во вториот круг од локалните избори во Хрватска се затворени, а резултатите од првите излезни анкети покажуваат дека Томислав Томашевиќ од левичарската...