Ознака: тиранска платформа 2
Македонија 16.02.23 | 10:43

„Се јавувале да го молат“: Мешањето на Еди Рама и на семејството на Јашари било на барање на Заев и Ковачевски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Заспиј ако можеш“ ги прокоментира информациите дека владата во Македонија била создавана под влијание...

Македонија 13.01.23 | 10:15

ВМРО-ДПМНЕ бара Ковачевски да одговори какви барања доби од тиранската средба

Пиунот Димитар Ковачевски ја пофали тиранската средба, а со тоа потврди дека оваа средба е на негово барање за спас на неговата и кариерата на Али Ахмети.Наместо осуда...

Македонија 12.01.23 | 09:05

Ковачевски ја пофали средбата кај Рама, но не откри какви услови доби?

Ковачевски ги потврди нашите сомневања, средбата во Тирана е со цел спасување на неговата политичка кариера и кариерата на Али Ахмети. Вчера Димитар Ковачевски ја пофали...

Колумни 12.01.23 | 08:46

Тиранска средба за спас на „прајминистерот на фјучр Вест Булгариа“… или?

Петар Поп Арсов   Се сретнаа во Тирана! Разговараа за европската иднина на Македонија? Застанаа цврсто во борбата против криминалот и корупцијата, особено на оној...

Македонија 11.01.23 | 14:36

Ориѓански „ќефој“ што во посета му бил „господинот Ахмети“: Имавме прекрасен длабок разговор, фантастичен почеток на годината

Како дел од посетата на Тирана, каде албанскиот премиер Еди Рама ги собра претставниците од албанските партии од Македонија, лидерот на ДУИ и придружбата го посетиле...

Македонија 11.01.23 | 08:42

Молкот во СДСМ за средбата во Тирана е доказ дека таа е на барање на Ковачевски

Никакви средби, и спроведување на туѓи агенди нема да го спасат од катастрофален пораз Димитар Ковачевски и СДСМ на следните предвремени парламентарни избори.Целосниот...

Македонија 11.01.23 | 08:31

Таравари призна дека кај Рама се договорале уставните измени во Македонија

За средбата на албанскиот премиер Еди Рама, на која беа поканети лидерите на политичките партии на Албанците во Македонија,  доцна синоќа објава на Фејсбук...

Македонија 11.01.23 | 08:29

Тачи: Разговаравме за нашата заедничка иднина во ЕУ

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по оваа средба изјави дека не разговарале за ништо конкретно, освен за заедничката иднина на двете земји во Европската унија. „Братска средба...

Македонија 10.01.23 | 23:56

Заврши вечерата во Тирана, изјави дадоа Ахмети, Таравари, Тачи

Заврши средбата меѓу лидерите на албанските партии во Македонија и албанскиот премиер Еди Рама. На средбата присуствуваше и министерката за Европа и надворешни...

Македонија 10.01.23 | 23:13

Касами му возвраќа на Ахмети: Оваа Беса ве победи двапати по ред во главниот град на Албанците во Македонија – Тетово

Лидерот на Беса и тетовски градоначалник, Биљал Касами, кој не присуствува на средбата меѓу Еди Рама и лидерите на партиите на македонските Албанци во Тирана, преку...

Македонија 10.01.23 | 23:03

„Албанско братство“: Тиранската вечера започна со чаша црвено вино

Лидерите на албанските партии во Македонија вечерва во Тирана имаат средба со албанскиот премиер Еди Рама на која присуствува и министерката за Европа и надворешни...

Македонија 10.01.23 | 21:31

Ахмети за ТВ21: Важна ми е заедничката стратегија за патот кон ЕУ

Лидерот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во придружба на Артан Груби попладнево пристигна во Тирана на средба со премиерот на Албанија, Еди Рама,...

Македонија 10.01.23 | 21:01

Започна Тиранската вечера

Премиерот Еди Рама во Тирана вечерва одржува средба со лидерите на албанските партии во Македонија, на која присуствува и министерката за Европа и надворешни...

Македонија 10.01.23 | 17:03

Пред средбата со Еди Рама Таравари отиде кај Вјоса Османи во Приштина

Лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари, кој вечерва ќе биде дел од лидерската средба кај албанскиот премиер Еди Рама во Тирана, денеска во Приштина бил примен...

Македонија 10.01.23 | 15:00

Гаши ќе одел на средбата кај Рама, имал агенда за политичката корупција во Македонија

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, чија партија е дел од владејачкото мнозинство, на средбата со албанскиот премиер Еди Рама оди со „сопствена агенда која е поврзана...

Балкан 10.01.23 | 14:10

Беса: Груби и Ахмети не знаат кој пат да го изберат, па бараат помош од Еди Рама

„Линијата помеѓу тоа да се биде корисен во тесна ситуација, од една страна, и да се користи таквата ситуација во своја полза, од друга, е многу тенка, затоа внимавајте!...

Македонија 10.01.23 | 09:00

Дали средбата кај Рама ќе ги спаси политичките кариери и бизнисите на Ковачевски и Ахмети?

Средбата во Тирана е за спас на политичките кариери на Ковачевски и Ахмети, поддржани од Апасиев кој глуми лажен патриот.Ковачевски нема ништо против средбата во Тирана,...

Македонија 10.01.23 | 08:17

Средба на албанските лидери со Рама во Тирана за спас на фотелјата на Ковачевски

Лидерите на политичките партии на Албанците во земјава денеска  во Тирана ќе имаат средба со албанскиот премиер Еди Рама. Министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија 08.01.23 | 22:16

Касами сака да оди на баци рака во Тирана, но не сака да седи на иста маса со Ахмети

Беса ја примила поканата за средба на албанските партии од Македонија во Тирана под покровителство на албанскиот премиер Еди Рама, но проблем е Али Ахмети. Портпаролот...

Македонија 08.01.23 | 20:38

Проблем за Рама, Касими не сака да седи на иста маса со Ахмети

Лидерот на БЕСА, Билал Касами, не сака да седне на иста маса со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. „Ние како Беса воопшто немаме дилема во однос на политичките цели во корист...