Ознака: Театар за деца и младинци
Култура 28.09.22 | 13:14

Првиот Интернационален фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ се отвора со претставата на ТДМ „Том Соер“

„Види нови светови и остани дете“ е мотото на првото издание на Интернационалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ 2022 кој почнува в петок, на 30 септември во...

Култура 14.09.22 | 15:14

Театар за деца и младинци со „Палешка“ гостува на Фестивал во Подгорица

В петок, на 16 септември, Театарот за деца и младинци од Скопје ќе гостува на деветиот Меѓународен фестивал на кукларство во Подгорица,  Црна Гора, со претставата „Палешка“,...

Култура 19.04.22 | 10:53

Премиера на куклената претстава „Во детската соба“ вечерва во Театар за деца и младинци

Вечерва во 19 часот во Театарот за деца и младинци премиерно ќе биде изведена куклената претстава „Во детската соба“, авторски проект на режисерката Милена Миланова...

Култура 25.03.22 | 09:25

Театарот за деца и младинци го најавува првиот Интернационален театарски фестивал на детски театари во чест на Игор Маџиров

Театарот за деца и младинци (ТДМ) денеска, на 25 март го прославува 32-от роденден и го најавува првиот интернационален театарски фестивал на детски театри именуван според...

Култура 01.02.22 | 10:47

Куклени, детско-играни и младински претстави на репертоарот на ТДМ за првата половина од февруари

Куклени, детско-играни и младински претстави се дел од репертоарот на ТДМ за првата половина од февруари. Целосната програма на Театарот за деца и младинци може да ја...

Култура 26.01.22 | 09:00

„Убавицата и ѕверот“ и „Јованче и Марика“ на сцената на Театар за деца и младинци

На 27.01. четврток, со почеток во 19 часот на програмата на Театарот за деца е младинци е претставата „Убавицата и ѕверот“. Еден од најдобрите и најчесто поставуваните...

Култура 20.01.22 | 08:42

Јубилејна 250. изведба на „Црвенкапа“ на Театарот за деца и младинци

Театарот за деца и младинци – Скопје денеска ќе одбележи уште еден значаен јубилеј. Станува збор за 250. изведба на култната претстава „Црвенкапа“. Од Театарот информираат...

Култура 24.12.21 | 09:47

Премиера на куклената претстава „Палешка“ во Театарот за деца и младинци

Претставата „Палешка“ во режија и драматизација на Давор Драгојевиќ од Црна Гора, ќе биде премиерно изведена вечерва во 19 часот во Театарот за деца и младинци во Скопје. Преводот,...

Култура 23.12.21 | 12:01

„Палешка“ – нова куклена претстава во Тетарот за деца и младинци

В петок, на 24 декември 2021, со почеток од 19 часот на сцената на Театар за деца и младинци, премиерно ќе биде изведена куклената претстава „Палешка“, во режија на Давор...

Култура 23.06.21 | 09:06

Премиера на младинската претстава „Подрум“ во Театар за деца и младинци

Во Театарот за деца и младинци вечер, со почеток во 20 часот, ќе се одржи премиерната изведба на младинската претстава „Подрум“, по текст и во режија на Драган Довлев. Улогите...

Култура 21.06.21 | 10:10

Театарот сè повеќе ќе станува граѓанска иницијатива за одржување на менталната хигиена на заедницата, а сè помалку професија

Актерот Драган Довлев во Театарот за деца и младинци (ТДМ) ќе ја режира првата куклена претстава за младинци „Подрум“. Тоа ќе биде негов авторски проект, а премиерата...

Култура 11.06.21 | 10:47

В сабота во Театар за деца и младинци премиера на еко бајката „Супербајкастично“

На 12 јуни 2021 со почеток од 19 часот, во Театарот за деца и младинци – Скопје е закажана премиерата на претставата „Супербајакстично“, авторски текст на Горјан Милошевски,...

Култура 25.03.21 | 13:27

Актерот Драган Довлев во ТДМ ќе ја режира првата куклена претстава за возрасни

Актерот Драган Довлев во Театарот за деца и младинци (ТДМ) оваа година ќе ја режира првата куклена претстава за возрасни. Тоа ќе биде негов авторски проект, соопштија...

Култура 25.12.20 | 10:18

Денес, посебно во оваа ера на епидемија, децата многу тешко може да останат деца

В сабота, на 26 декември во 19 часот е закажана последната премиера за оваа година на Театарот за деца и младинци (ТДМ) „Некој нека ми каже колку сум важен”, работена...

Култура 30.11.20 | 09:36

ТДМ ја подготвува првата претстава за бебиња и мали деца „Облак во мала кутија“

Театарот за деца и младинци (ТДМ) ја подготвува првата првата интерактивна театарска претстава за бебиња во Македонија „Облак во мала кутија“. Премиерата е закажана...

Култура 17.11.20 | 11:14

Поради стравот играме улога на насилник и жртва

Утре, на 18 ноември во 19 часот е закажана премиерата на младинската претстава „Што е силеџија“ во Театарот за деца и младинци (ТДМ), работена според авторскиот текст...

Култура 28.10.20 | 09:11

Мислењето на младиот гледач е најчесто без грешка, затоа е најважно, рече директорката на ТДМ кој прослави 30 години од основањето

Децата се толку внимателна и вистински искрена публика што дури и кога глумиш негативец, ламја или вештерка, тие ќе бидат комплетно отворени со тебе. Најважното нешто....

Култура 25.03.20 | 17:46

30 години од основањето на Театарот за деца и младинци, јубилејот ќе се слави дополнително

Театарот за деца и младинци денеска слави 30 години од основањето. На 25 март 1990, со претставата „Чудовиштата од нашиот град“ почна со работа единствениот професионален...

Култура 06.02.20 | 11:26

Јубилејна 100-та изведба на „Пипи долгиот чорап“ на Театарот за деца и младинци

Театарот за деца и младинци (ТДМ) в недела стоти пат ќе ја изведе претставата „Пипи Долгиот Чорап“, чија премиера беше на 23 март 2013 година и која речиси седум години...

Култура 17.12.19 | 11:09

„Охридско лето“ ја збогатува културната понуда во Охрид: Театарот за деца и младинци гостува со претставата „Тоби“

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, во вторник, на 17 декември со почеток во 12 часот, Театарот за деца и младинци од Скопје ќе ја одигра детската...