Ознака: Тања Фајон
Македонија 14.04.21 | 17:45

Нонпејперот за наводна поделба на Македонија беше објавен во медиуми под контрола на Заев

Словенечкиот пратеник и лидер на политичката партија СНС, Змаго Племенити повторно ја шокираше македонската јавност откако побара вето за Македонија поради политичкиот...

Македонија 25.03.21 | 13:17

Фајон: Софија да го повлече ветото за Македонија, ова што го прави е неодговорно

Денес, уште еднаш ги повикувам владите на Европската унија да го исполнат ветувањето и да ги отворат преговорите за пристап со Тирана и Скопје. Двете земји ги исполнија...

Балкан 01.03.21 | 14:35

Кукан, Флекенштајн, Тања Фајон: Истите ликови од Македонија го олеснуваат дијалогот и во Србија

Подготовките за нова фаза на меѓупартиски дијалог во Србија, со посредство на европратениците, започнаа со видео конференција помеѓу претседателот на Собранието на...

Балкан 17.11.20 | 15:45

Словенечка европратеничка блиска до СДСМ жали за бугарското вето

Европратеничката од Словенија, Тања Фајон која важи за блиска до СДСМ, попладнево за МИА изјави дека земјите членки на ЕУ не смеат повеќе да го одлагаат отворањето на...

Балкан 08.11.19 | 13:06

Taња Фајон: Франција ја држи цела ЕУ за свој заложник

Франција ја зеде цела Европска унија за свој заложник, изјави во интервју за Радио Сараево Тања Фајон, долгогодишна пратеничка во Европскиот парламент од Словенија...

Свет 18.10.19 | 13:51

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Македонија и на...

Балкан 17.10.19 | 11:26

Фајон: Макрон разбуди се!

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, ја критикуваше одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Македонија и...

Свет 29.03.19 | 14:48

Фајон: Косово е последната црна дамка на мапата на визната либерализација на Западен Балкан

Европскиот парламент ја потврди поддршката за визната либерализација за жителите на Косово, но прашањето сега е во рацете на Советот на министри на Европската унија,...