Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон е хоспитализирана, а лекарите се сомневаат на инфекција на бубрезите.

Словенечката новинска агенција (СТА) објави дека Фајон добро се чувствува и неколку денови ќе остане во болница.

Фајон е хоспитализирана бидејќи вчера се чувствувала лошо, по враќањето од Њујорк, каде на 23 февруари на состаноците на Генералното собрание на ОН и Советот за безбедност на ОН по повод втората годишнина од руската агресија врз УкраинаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.