Ознака: таблички
Македонија 26.03.23 | 16:57

Спасовски: Можно е да не се менуваат табличките, туку само да се стават налепници

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа најавувa дека е можно да се донесе решение во врска со регистарските...

Балкан 23.11.22 | 14:43

Хил смета дека табличките треба да се одложат на една година

Прашањето за регистарските таблички во Косово треба да се одложи за една година и да се посвети внимание на решавање на клучните прашања, порача американскиот амбасадор...

Балкан 22.11.22 | 08:33

Oд денеска кој вози со КM таблички казна 150 евра

Српскиот јавен сервис РТС  објави дека полицијата во Приштина потврдила дека од денеска во 08:00 часот ќе почне со казнување на возачи од Косово кои имаат српски регистарски...

Балкан 18.11.22 | 09:58

Договорот за регистарски таблички меѓу Белград и Приштина не е постигнат

Договорот за регистарски таблички меѓу Белград и Приштина не е постигнат, информациите за постигнатиот договор од приштинските медиуми се лажни.  Не беше постигнат...

Балкан 06.11.22 | 13:42

ЕУ: Властите во Приштина веднаш да го одложат спроведувањето на одлуката за регистарски таблички

Портпаролот на Европската Унија, Петер Стано ги повика властите во Приштина веднаш да го одложат спроведувањето на одлуката за регистарски таблички и да го продолжат...

Балкан 01.11.22 | 09:10

Меѓународната заедница побара од Приштина целосно одложување на одлуката за пререгистрација на возилата

Меѓународната заедница побара од Приштина целосно да го одложи спроведувањето на одлуката за пререгистрација на возилата, изјави портпаролот на Стејт департментот...

Балкан 26.10.22 | 18:13

Амбасада на САД во Косово: Пререгистрацијата на автомобилите да се изврши мирно и без тензии

САД сакаат одлуката на косовската Влада за пререгистрација на автомобилите со српски регистарски таблички во РКС (Република Косово) да се спроведе мирно и да не се придонесува...

Економија 21.11.20 | 21:35

Возилата со странски регистарски таблички ќе се легализираат

Возилата со странски регистарски таблички кои се возат низ земјава ќе се легализираат, односно ќе добијат таблички од Македонија, објави АлсатМ. Од Владата сметаат...