Ознака: Свети Сава
Мода и убавина 26.05.22 | 19:14

Православниот детал кај Џони Деп го воодушеви регионот

На последното рочиште во судењето против поранешната сопруга Амбер Херд, актерот Џони Деп се појави со српска вратоврска. Станува збор за свилена вратовска со принт...

Македонија 28.01.22 | 09:32

Ковачевски: Прославата на Националниот ден на Србите е сведоштво за заедништвото во нашата земја што го градиме низ вековите

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва се обрати на свечената академија по повод националниот ден на Србите во Република Македонија. На свеченоста на која присуствуваа...

Македонија 27.01.22 | 21:44

Во Скопје се одржа свечена академија по повод националниот ден на Србите во Македонија

Вечерва во МНТ во Скопје се одржа свечената академија по повод националниот ден на Србите во Република Македонија. На свеченоста, покрај македонскиот премиер...

Македонија 27.01.22 | 10:28

Само сплотени можеме да ги решаваме проблемите кои не тиштат: Мицкоски го честита празникот Свети Сава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод празникот на српската етничка заедница во Република Македонија, Свети Сава. Дозволете ми во...

Вести 27.01.22 | 09:58

Српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ гостин на Светосавската академја во Скопје

Министерот за надворешни работи на Република Србија, Никола Селаковиќ, денеска ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски,...

Сервиси 27.01.22 | 09:08

Не носете црвено и молете се да не загрми: Верниците ги честуваат Нина Грузиска и Свети Сава

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско...

Култура 26.01.22 | 10:23

Свечена Светосавска академија, по повод Националниот празник на Србите, на 27 јануари во МНТ

Српската заедница во земјава со свечена Светосавска академија во Македонскиот народен театар (19 ч.), традиционално ќе го одбележи 27 Јануари, Националниот празник на...

Македонија 27.01.21 | 11:04

Мицкоски: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на политичката кариера на оние кои носат поделби

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на сите припадници на српската етничка заедница во Република Македонија им го честита големиот христијански празник...

Македонија 27.01.21 | 09:15

Заев го честита Свети Сава: Нека бидат вечни името и славата, под чие духовно покровителство се одбележува денешниот ден

Денеска граѓаните од српската заедница го празнуваат својот празник – националниот ден на Србите во Република Македонија, кој се прославува на денот посветен на еден...

Сервиси 25.01.21 | 09:36

Доаѓа уште еден неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 27 јануари 2021 година (среда), Свети Сава е неработен ден за граѓаните...

Балкан 20.11.20 | 13:21

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент,...

Македонија 27.01.20 | 14:15

Мицкоски: Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на сите припадници на српската заедница во Република Македонија им го честита големиот празник Свети Сава. Чествувањето на...

Македонија 27.01.20 | 11:21

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Македонија. Дозволете...

Калеидоскоп 26.01.20 | 12:24

Утре е Свети Сава ако загрми, нè очекува лоша година

Свети Сава е син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши и со...

Македонија 27.01.19 | 23:04

Градиме општество во кое ги афирмираме сите етнички заедници

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва присуствуваше и се обрати на свечената академија по повод празникот Свети Сава. На свечената академија...

Калеидоскоп 27.01.19 | 08:40

Ако загрми на овој ден не е на арно…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско...