Ознака: свети николе
Македонија 12.07.20 | 14:05

Изборен карантин во Свети Николе – конфекција рашири корона низ градот, гласачите остануваат дома

Голем дел од жителите на Свети Николе се во карантин, откако бројот на заболени од корона значително порасна. Според статистиката, во текот на вчерашниот ден се регистрирани...

Здравје 10.07.20 | 14:11

Затворена конфекцијата „Мода“ од Свети Николе, има позитивни на ковид-19

Светиниколската фабрика „Мода“ го затвара погонот по добивањето на резултатите од скринингот на 210 работници, информира градоначалникот на Општина Свети Нилоле, Сашо...

Здравје 09.07.20 | 13:45

Конфекција во Свети Николе нов потенцијален кластер на ковид-19

Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски, ги повика надлежните инспекторати и институции да излезат на терен во фабриките и да видат дали се почитуваат...

Македонија 07.07.20 | 21:58

Мицкоски: Одлуката овој пат е помеѓу срам или чест, подвиткана или исправена кичма

Претседателот на најголемата политичка опција во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва од Свети Николе порача дека на 15-ти јули одлучуваме за иднината...

Македонија 07.07.20 | 20:21

Свети Николе ја слушна програмата што носи обнова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска се сретна со граѓаните на Свети Николе, каде повторно потренцирапе дел од нивните проекти од програмата за обнова. Крупни...

Здравје 19.05.20 | 17:25

Вработен во „Ванхол“ е првиот заболен во Лозово од ковид-19, нема заболени во Свети Николе

Мала забуна меѓу граѓаните на Свети Николе предизвика веста од Министерството за здравство дека еден од новозаболените лица со Ковид-19 е од оваа општина. Меѓутоа, набргу...

Македонија 19.05.20 | 13:41

Сашо Велковски: Во Свети Николе сеуште нема заболени од коронавирусот, лицето потекнува од Општина Лозово

Градоначалникот на Свети Николе, Сашо Велковски на социјалните мрежи објави дека лицето заболено до коронавирус кое денеска беше соопштено дека потекнува од Свети...

Здравје 11.05.20 | 10:55

Само во Свети Николе и Ресен нема заразени од ковид-19

Трендот на нови случаи со Ковид-19, чиј број вчера изнесуваше 20, а завчера 36, ќе биде разгледуван денеска на состанок на Комисијата за заразни болести, по што ќе бидат дадени...

Црна хроника 01.05.20 | 15:18

Mртов маж пронајден во Свети Николе, телото на обдукција

Вчера во 12:50 часот во Полициската станица Свети Николе било пријавено дека на ул.„Ванчо Ангелов“ во Свети Николе, во куќа во која моментално престојувал, бил пронајден...

Економија 07.04.20 | 17:40

Дејан Владев: Солидарност за работниците во текстилните фабрики

Дејан Владев, претседател на ОК ВМРО-ДПМНЕ во Свети Николе на социјалните мрежи се огласи за состојбата во текстилните фабрики во Свети Николе. СОЛИДАРНОСТ ЗА РАБОТНИЦИТЕ...

Калеидоскоп 07.04.20 | 14:45

Светиниколци до директорот на „Мода“: Каде ќе ти оди душата после оваа тортура?

Би требало да го започнам овој статус со „почитуван Господине” Ангел Димитров, но не го заслужуваш ниту едното, ниту другото. Вака го започнува своето обраќање лидерот ...

Здравје 28.03.20 | 16:44

Кире Лазаров со донација за Здравствениот дом во Свети Николе

Младите во Свети Николе организираат акција за помош на светиниколчани во борбата против корона вирусот. Тие нагласуваат дека најдобриот македонски ракометар, Кире...

Здравје 23.03.20 | 17:04

Во Свети Николе во самоизолација се 45 граѓани

Во Свети Николе нема регистрирано лице кое е позитивно на Ковид 19, а во самоизолација се вкупно 45 лица, информираше денеска градоначалникот на Општина Свети Николе,...

Македонија 22.01.20 | 22:38

Со толку многу криминал во власта, висока корупција и амнестиран лидер можеме да имаме само хибриден режим

Бев во Св. Николе. Од власта ветуваа живот, ама „Економист“ вели дека со Заев имаме хибриден режим. Во 21 век, во Европа има хибриден режим, а ветуваа промени, и подобро....

Црна хроника 27.11.19 | 09:49

Возило со 25 мигранти излета од патот кај Св. Николе

Околу 06,40 часот на регионалниот пат Св.Николе – Куманово кај м.в „Градиште“, од коловозот излетало ТМВ„Фолваген“ во кое се превезувале околу 25 мигранти, објави Алсат....

Македонија 20.09.19 | 21:59

На овие луѓе премногу долго им било ветувано дека ќе биде подобро

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели Мицкоски. Мицкоски...

Македонија 20.09.19 | 20:14

Мицкоски од Свети Николе порачa: Мојата и нашата борба е за обнова на Македонија

Бев во посета на манастирот “Света Богородица“, Свети Николе. Народот е разочаран, потиштен, бара излез од бездната и неправдите донесени од власта. Велат селата и градовите...

Црна хроника 09.06.19 | 20:09

Загрозена безбедноста на новиот пат: Синоќа каменуван автомобил, патниците со исеченици

На социјалните мрежи се појави порака упатена до сите светиниколчани да внимаваат доколку возат по новиот пат. Здраво на сите, само да ве информирам дека новиот пат...

Македонија 14.04.19 | 19:56

Силјановска: Секој ден слушаме како фамилијата добила уште еден бизнис, секој ден дознаваме за некој нов скандал

Кандидатот за претседател на Република Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова, вечерва се обрати пред граѓаните во Свети Николе. Таа ги...

Македонија 14.04.19 | 19:35

Мицкоски: „Идентитетот бетон“ на Заев се сруши како кула од карти

Денеска на митингот во Скопје, Заев ми постави две прашања, па еве ќе му одговорам од убавото Свети Николе. Првото беше дека откако ги направи капитулантиските договори...