Ознака: Судење
Македонија 12.03.20 | 19:57

Правниците реагираат: Како ќе се одржуваат судења со десетици обвинети за време на пандемија

Да има судења или не?! Бугарскиот и грчкиот Врховен суд препорачаа одложување на јавните расправи и судења за еден месец поради коронавирусот. Кај нас денеска адвокатите...

Црна хроника 12.03.20 | 12:23

Филипче ќе се консултира со Дескоска, па ќе каже дали поради коронавирусот ќе запрат судењата

Во време на мерките за заштита од коронавирусот во Основниот кривичен суд во Скопје судењата се во тек и денес освен останатите, трае и рочиштето за случајот „Рекет”....

Црна хроника 12.03.20 | 11:48

Носел уникатна колекција посветена на Мајкл Џекосн: На Боки дури и папучите и пешкирите му биле брендирани

Уникатни парчиња купени во Милано, Монте Карло, Солун и Белград имало во гардеробата на Бојан Јовановски. Тој при презентацијата се сеќаваше на кои настани ја носел...

Црна хроника 12.03.20 | 11:24

Kорона вирусот го одложи рочиштето за „ТНТ“

Преку рачно напишано соопштение на лист хартија искинат од тефтер, судијата Огнен Ставрев денеска информираше дека судското рочиште за предметот „ТНТ“ е одложено...

Црна хроника 06.03.20 | 13:31

Боки 13 достави докази дека 125.000 евра добил од познат фудбалер, 300.000 евра од денационализација и пари од наследство

На денешното рочиште за случајот „Рекет” одбраната на обвинетиот Бојан Јовановски изведе докази со кои се обидува да го докаже потеклото на парите со кои располагал...

Црна хроника 06.03.20 | 11:23

Радуловиќ потврди дека му давал пари на Боки за 1ТВ, но и приватно

Со Бојан Јовановски не врзува големо фамилијарно пријателство кое трае 12-13 години, објасни Александар Радуловиќ кој беше сведок во случајот Рекет. Тој е познат композитор...

Црна хроника 06.03.20 | 10:57

Судијката кон Боки: Ова не е место за правење шоу

Пред почетокот на денешното рочиште, судијката Васка Николовска Масевска му се обрати на Бојан Јовановски за неговото досегашно однесување на рочиштата. Таа побара...

Црна хроника 06.03.20 | 09:04

Судењето за „Рекет” продолжува со сведоци

Последните сведоци предложени Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинет во случајот „Рекет”, треба да бидат сослушани на денешното рочиште за овој судски предмет. На...

Македонија 05.03.20 | 18:54

Откако во целост ја демантираа, Стефанова почна да повлекува сведоци на СЈО

На денешното рочиште за случајот Титаник неколку сведоци на Лиле Стефанова во целост ги демантираа и ги демонтираа нејзините лажни тези за нелегално финансирање на...

Црна хроника 04.03.20 | 09:09

Породлжува „Рекет“, денеска со нови сведоци на Боки

Двајца нови сведоци предложени од Бојан Јовановски, денеска треба да се сослушаат на рочиштетот за случајот „Рекет“. И на вчерашното рочиште сведочеа три лица предложени...

Црна хроника 03.03.20 | 12:46

Одбраната ќе ги побива доказите на Лазаров и вештакот од Србија, како сведоци повикани Божиновски , Коневски и Камчев

Одбраната во случајот „Насилство во општина Центар“ ќе ги побива доказите на сведокот Томислав Лазаров како и на вештакот од Србија Слободан Јовичиќ. Адвокатот Дангов...

Црна хроника 03.03.20 | 12:03

Вештакот од Србија не можел да утврди дали снимките се сечени лепени монтирани

Судот му дозволи на Вештакот Слободан Јовичиќ да сведочи во случајот „Насилство во општина Центар“. Тој истакна дека како предмет за вештачење добил две цедиња на...

Црна хроника 03.03.20 | 10:36

Вештакот во О.Центар не покажа лиценца: Oд 13 вештаци во Македонија СЈО се одлучило за вештак од Србија

На рочиштето за насилството во О. Ценатр има пауза бидејки одбраната на обвинетите побара вештакот кој дојде од Србија да покаже дека има лиценца. Слободан Јовичиќ таква...

Црна хроника 21.02.20 | 10:45

Одбраната понуди 300 сведоци, судењето за настаните од 27 април се одложи

Судењето за настаните од 27 април се одложи. Причина за одложувањето е тоа што на одбраната на обвинетите не им биле доставени сите докази. Иако обвинителката Вилма Рускоска...

Црна хроника 19.02.20 | 12:12

И без пропустите оградата на автопатот не би го задржала автобусот, тврди вештак на судењето за несреќата кај Ласкарци

Заштитната ограда на автопатот Скопје – Тетово на делницата на местото на несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ била во согласност со тогашните стандарди, освен...

Македонија 13.02.20 | 16:34

Боки 13: Пандорината кутија официјално ја отварам од овој момент

На крајот на денешното рочиште за случајот „Рекет”, Бојан Јовановски најави дека ќе ја отвори Пандорината кутија, за која зборуваше уште пред да биде уапсен, односно...

Црна хроника 10.02.20 | 10:02

Пред годишнина од сообраќајката, ново рочиште за „Ласкарци“

Два дена пред навршување една година од сообраќајката кај Ласкарци, во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за несреќата во која лани на 13...

Црна хроника 07.02.20 | 14:42

Судењето за случајот „Рекет“ се одложува за 10 февруари

Судењето за случајот Рекет се одложува за 10 февруари, поради отсуство на претседателката на судечкиот совет судијката Васка Николовска-Масевска, од оправдани здравствени...

Црна хроника 06.02.20 | 13:04

Јовановски во Милано за три дена потрошил 148 илјади евра

Обвинителката Вилма Рускоска денеска во судот за случајот „Рекет“, објасни дека Бојан Јовановски за три дена во Милано потрошил 148 илјади евра. Шопингот кој Јовановски...

Македонија 06.02.20 | 12:58

Боки: Барам да се вештачи во целост мојот мобилен телефон

Обвинетиот Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, денеска побара од судот да го вештачи во целост неговиот мобилен телефон. Тој објсни дека ова го бара во интерес на...