Ознака: Судење
Црна хроника 12.04.19 | 11:09

Се сеќавам на првото судење како без срам стоиш пред сите нас, смеејќи се со другарот твој

Нејзиното тело фрлено 20метри од пешачкиот премин, а ти кој ти ја намалија казната ја оставаш да умира на ладниот асвалт и заминуваш, со помислата дека твојот другар имал...

Естрада 04.04.19 | 13:17

Роберт Саздов во Солун докажувал дека Панки е познат пејач во Македонија

Роберт Саздов се појавил како сведот на првото судење на колегата од „Куку леле“, Сашо Каимовски – Панки. Пред грчкиот суд во Солун, Саздов донел докази дека е познат...

Македонија 03.04.19 | 18:24

„Алфа“: Судски процес за ТНТ- Цаноски „фаќал“ политички врски да не се урива Космос

Дали се отстапувало од документацијата при градбата на станбено деловниот комплекс „Космос“ синот на Фијат Цаноски, Сефер не знаел, но се обидел своите пријателства...

Црна хроника 02.04.19 | 12:12

„Талир“ на СЈО одложен за 16 април

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното Јавно обвинителство во кој обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески кои се товарат за „злоупотреба...

Црна хроника 02.04.19 | 09:08

Продолжува судењето за убиството на Саздовски

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето на Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиство на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Случајот го води судијката...

Балкан 30.03.19 | 19:17

Адвокатот на Караџиќ: Имаме нови докази, ќе бараме повторно судење

Одбраната на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ се подготвува да поднесе барање за повторно судење поради нови докази на крајот на оваа или почетокот...

Црна хроника 22.03.19 | 18:09

Од 16 на 8 години намалена казната затвор за убиецот на младиот охриѓанец Матилоски

Од 16 на 8 години затвор е намалена казната за српскиот државјанин Бојан Угреновиќ, кој за време на новогодишниот дочек на 2016 година во Охрид, до смрт го претепа 26-годишниот...

Македонија 17.03.19 | 19:21

Преседан во македонскиот правосуден систем, нешто што досега ниту еден судски совет го нема сторено

Реакцијата ви ја пренесуваме во целост: На ден 15.03.2019 година, Основниот суд Скопје 1 Скопје на чело со судијата Добрила Кацарска донесе пресуда со која изрече драконски...

Твитови 15.03.19 | 14:10

Зошто Ченто и Леви викнаа „аирлија“ по пресудите?

Најјакото нешто што сум го слушнал при читање на пресуда: Јане Ченто, 15 години затовор ( извикува Аирлија), Влатко Трајковски-Леви, 15 години затвор ( извикува Аирлија)....

Црна хроника 15.03.19 | 12:16

Почна изрекувањето на пресудите за 27 април

Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на коешто ќе бидат објавени пресудите за случувањата во Собранието од 27 април. Пресуди ќе има за 17, од првично 33 обвинети. Случајот...

Македонија 14.03.19 | 12:46

Саздовски починал од силен удар, а не од пад или удар на асфалт или кутија

Со сослушување на вешто лице од судска медицина, предложен од обвинителството за дополнително изведување докази по реконструкцијата на настанот, денеска во Кривичниот...

Црна хроника 14.03.19 | 12:45

Саздо починал од силен удар, а не од пад на асфалт или кутија

Со сослушување на вешто лице од судска медицина денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето на Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиството на 20-годишниот...

Црна хроника 13.03.19 | 13:55

Се слушаат ПИ-мерките за случајот „Монструм“

Со слушање на аудио разговори, обезбедени како ПИ-мерки, во Кривичниот суд продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Адвокатот...

Македонија 13.03.19 | 13:36

На „Монструм“ се слушаат ПИ-мерки

Со слушање на аудио разговори, обезбедени како ПИ-мерки, во Кривичниот суд продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Адвокатот...

Филм 10.03.19 | 15:17

Џони Деп контра тврдењата на Амбер: Ме истепа зошто задоцнив на нејзиниот роденден

Џони Деп се суди со поранешната сопруга Амбер Херд која го обвини дека ја тепал, па до Судот тој доставил фотографии од неговото модро лице и ја нарече предатор и прељубница. Ме...

Црна хроника 05.03.19 | 11:31

Одложено судењето за убиството на Никола Саздовски

Денешното рочиште за убиството на Никола Саздовски, 20-годишниот навивач од навивачката група „Комити“, е повторно одложено по барање на адвокатите Ванчо Шехтански,...

Црна хроника 01.03.19 | 13:28

Судење за масакрот кај Смилковци

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Случајот го води судијата Огнен Ставрев и се наоѓа...

Црна хроника 28.02.19 | 11:15

Одложено денешното судењето за убиството на Никола Саздовски – Саздо

Денешното судење за убиството на 20-годишниот навивач од групата „Комити“, Никола Саздовски не се одржа од причина што не биле доставени списите од дополнителното вештачење...

Црна хроника 28.02.19 | 09:32

Продолжува судењето за убиството на Никола Саздовски

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиство на дваесетгодишниот Никола Саздовски. На 7 февруари беше...

Македонија 26.02.19 | 14:35

Два часа му беа потребни на Вице Заев пред судот да ги објасни своите бизниси со марихуана, градежништво, транспорт и багателни плацови

Во Основниот суд Скопје 2 денеска продолжи судскиот процес Вице Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за наводна клевета. Во судницата овој...