Ознака: странски инвестиции
Економија 25.11.21 | 11:37

Индекс за странски ивестиции на „Фајненшл тајмс“: За само три години Македонија од третото место ја нема ни меѓу 50 најуспешни

Македонија продолжува да паѓа на Индексот за успешност на странските инвестиции, рангирање што го врши угледниот британски „Фајненшл тајмс.“ Според методолигијата...

Економија 19.11.21 | 10:59

Македонија закована на дното за странски ивестиции

Според податоците што ги објавува Гоце Димовски од ГД консалтинг на Твитер, а повикувајќи се Народните банки на Македонија, Србија, Албанија и Косово, нашата земја е...

Балкан 17.11.21 | 12:05

Рекордери на Балканот: Странските инвестиции во Србија достигнаа 3,4 милијарди евра

Приливот на странски директни инвестиции во Србија достигна 3,18 милијарди евра годинава до првата декада од ноември. Тоа го тврди гувернерката на НБС Јоргованка Табаковиќ,...

Македонија 15.10.21 | 20:46

Заев: Веднаш по поканата за членство во НАТО, достигнавме рекорд во странски инвестиции

Во интервју за битолска ТВ Тера, претседателот на Владата Зоран Заев истакнува дека за разлика од претходните политики и владата на ВМРО-ДПМНЕ, Преспанскиот договор...

Економија 12.10.21 | 14:37

Заев се пофали дека во неговиот мандат ЌЕ се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија

Германската компанија WPD, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра. Премиерот...

Економија 17.08.21 | 18:59

Средба Мизо-Холштајн: Развој на државата може да се случи само ако има добра соработка на компаниите со институциите

Комуникацијата со државните институции, дали е тоа поврзано со некакви регулативи или со исполнување на некои договорни обврски, треба да биде потранспарентна и побрза,...

Балкан 24.07.21 | 23:38

Вучиќ: Груевски ме мачеше, немав стратегија за него

Груевски ме мачеше, немав стратегија за него, вели српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју зборувајќи за инвестицкиот бум во Србија во последните години....

Економија 23.07.21 | 17:53

Стејт департмент за инвестициската клима: Нема едношалтерски систем, а има многу корупција

Новата влада, утврдена од Парламентот во август 2020 година, презема мерки за подобрување на инвестициската клима во Македонија. Министрите без портфолио кои...

Економија 26.06.21 | 11:11

Додека Заев тера криминал, Македонија има 15 пати пoмалку странски инвестиции од Србија, 5 пати помалку од Албанија

Додека Заев тера криминал, Македонија има 15 пoмалку странски инвестиции од Србија, 5 пати помалку од Албанија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Додаваат дека во цела 2020 година во...

Економија 25.06.21 | 13:43

Македонија со 13 пати помалку странски инвестиции од Србија, пет пати помалку од Албанија

Mинатата година според УНКТАД, Србија привлекла најмногу директни странски инвестиции во регионот, и тоа во вредност од 3,44 милијарди долари што е за скоро три пати повеќе...

Економија 14.05.21 | 14:09

Заев од Атина: Американската компанија „TEXAN & Envipco“ ќе инвестира во Македонија

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи...

Македонија 12.05.21 | 15:59

Дуалното образование и странските инвестиции за Царовска се исправни политики – и двете се на ВМРО-ДПМНЕ, само перјата за китење се нејзини

Во тек е во кампањата „Учи паметно, работи стручно“ на МОН. Во рамки на капмањата министерката Мила Царовска оди во посета на стручни училишта и го промовира дуалното...

Економија 19.04.21 | 21:40

Порано немаше месец да нема нова фабрика, сега ниту фабрики се отворија, ниту инвестиции има

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во интервју на Клан телевизија, истакна дека порано немаше месец без да се отвори нова фабрика, за разлика од тогаш сега не се знае...

Балкан 17.04.21 | 22:54

Maкедонија, Босна, Црна Гора, Албанија и Косово заедно немаат странски инвестиции колку Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во гостување на Б92 истакна дека Србија има поголем прилив на странски инвестиции отколку Босна и Херцеговина, Македонија,...

Економија 21.02.21 | 16:25

Во Србија и Албанија влегуваат инвестиции од две милијарди евра, а Заев не може да купи една вакцина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски посочи дека денеска владата на Албанија потпиша договор за инвестиција во градот Драч од две милијарди евра. Инвестиција...

Економија 07.02.21 | 12:13

Стапката на странски инвестиции во Македонија е најниско ниво во регионот со 58 евра по глава на жител

СДСМ е партија која ја води Заев аболициран за криминал кој јаде со златни лажици, додека народот нема ни за леб.Функционерите на власта наместо да го работат тоа за...

Економија 01.02.21 | 10:32

Четири странски инвеститори договорени од СДСМ ги раскинале договорите

Претседателката на Комисијата за материјално-финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска Кочоска ги демантира тврдењата на власта и Заев дека земјава има...

Економија 28.01.21 | 15:41

Мизо: Странските компании наместо да реинвестираат во Македонија одат во Србија

Странски компании кои веќе инвестирале во земјава, своите реинвестиции , наместо во Македонија, ги реализираат во соседна Србија. Во изминатиот период тие постојано...

Економија 25.01.21 | 13:56

Да не беа странските инвестиции кои ги донесе ВМРО-ДПМНЕ економијата ќе крахираше

Да не беа странските инвестиции кои ги донесе ВМРО-ДПМНЕ економијата ќе крахираше, а власта не ја поддржува домашната економија рече Христијан Мицкоски во своето гостување...

Економија 22.01.21 | 10:08

Во Македонија на чело со Заев влегле најмалку странски инвестиции

Македонија со неспособната власт на Заев е убедливо на дното по прилив на странски инвестиции во регионот и Европа во 2020 година, велат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде потенцираат...