Ознака: СПЦ
Балкан 03.08.22 | 11:22

Црна Гора го потпиша Темелниот договор со СПЦ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј, во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна Гора. На...

Македонија 01.08.22 | 17:52

Утре во манастирот „Св. Прохор Пчински“ заедничка литургија за Илинден на владици на МПЦ-ОА и СПЦ

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“, покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на државно-црковна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски,...

Балкан 29.06.22 | 09:40

СПЦ и црногорската Влада усогласиле нацрт верзија на Темелниот договор

Работните групи на Владата на Црна Гора и на Српската православна црква начелно ја усогласиле работната верзија на Темелниот договор. Од Кабинетот на црногорскиот...

Балкан 27.06.22 | 16:16

Абазовиќ најавува дека наскоро ќе се реши спорот со СПЦ

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска изјави дека потпишувањето на Темелниот договор со Српската православна црква (СПЦ) е обврска на државата и дека прашањето...

Македонија 06.06.22 | 14:21

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување...

Македонија 05.06.22 | 15:45

СПЦ го отстапува на користење целиот свој имот на МПЦ

Српската православна црква го отстапува на користење целиот свој имот на територијата на Македонија на новата, автокефална црква во таа земја, се наведува во томосот...

Балкан 27.05.22 | 19:10

Рускиот патријарх го благослови договорот меѓу СПЦ и МПЦ

Патријархот московски и на цела Русија Кирил го поздрави денеска, како што наведе, повторното обединување на Македонската православна црква – Охридска архиепископија...

Колумни 27.05.22 | 11:14

„Браћо, признајте ги браќата!“

Петар Поп Арсов  Ова беше содржината на еден од транспарентите истакнат на митингот за поддршка на македонската самобитност одржан на плоштадот во Куманово, некаде...

Колумни 26.05.22 | 14:32

Чудото по 250 години во храмот на свети Климент

Слободан Томиќ (Враќањето на автокефалноста на древната и вечна Охридска архиепископија)  „Блажен е оној кој својата надеж секогаш ја полага на својот Господ. Чиешто...

Свет 25.05.22 | 12:14

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Признавањето на автокефалноста на црквата во Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, за кој се очекува да се разговара на следниот...

Македонија 24.05.22 | 19:35

Аплауз и солзи радосници кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ

Со громогласен аплауз и солзи радосници беше дочекана веста кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА денеска на заедничката литургија...

Македонија 24.05.22 | 17:28

Паметна политичка одлука на патријархот Порфириј и Вучиќ: Веста за признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА е ударна во сите српски медиуми

Веста за заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје за одобрувањето и благослов на српскиот патријарх Порфириј за афтокефалност...

Македонија 24.05.22 | 11:41

Патријархот Порфириј објави: Соборот на СПЦ прифаќа и признава автокефалност на МПЦ-ОА

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна црква...

Македонија 24.05.22 | 09:09

Почна заедничкото сослужување на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ во Скопје

Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје е преполн со верници, но и со претставници на државниот врв, како и со претставници на останатите верски заедници...

Македонија 24.05.22 | 08:25

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

На Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, ќе се одржи литургијата, со која ќе чиноначалствуваат...

Македонија 24.05.22 | 00:59

Српскиот патријарх Порфириј пристигна во Скопје, го пречекаа г.г. Стефан и владиците

Попладнево неговото блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан го прими српскиот патријарх г.г. Порфириј со свештеничката придружба во неговата резиденција...

Балкан 23.05.22 | 16:27

СПЦ ја нарече нашата црква онака како што доликува-Македонска православна црква

Во Белград заврши редовниот мајски Собор на Српската православна црква, на кој на МПЦ-ОА и беше потврден статусот на најширока можна автономија, односно целосна внатрешна...

Македонија 23.05.22 | 10:08

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја поздрави литургијата на помирување што ја одржаа СПЦ и МПЦ-ОА во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград со која беше ставен крај...

Македонија 23.05.22 | 08:30

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Во посета на Македонската православна црква (МПЦ) – Охридска Архиепископија денеска и утре ќе престојува делегација на Српската православна црква (СПЦ), предводена...

Македонија 20.05.22 | 08:44

MПЦ и СПЦ сега се помирени

Со вчерашната заедничка архирејска литургија на помирување во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград со која чиноначалствуваа српскиот патријарх Порфириј и архиепископот...