Ознака: СПЦ
Балкан 18.10.21 | 12:18

Денеска протест поради препишување на манастирот Цетиње на СПЦ

Пред Владата во Подгорица денеска ќе се одржи протестен собир против одлуката на катастарската управа да го регистрира манастирот Цетиње како сопственост на Митрополијата...

Балкан 03.09.21 | 10:21

Се очекува крвав викенд во Цетиње: Болниците ги отпуштаат пациентите, дел од жените со децата веќе заминаа

Напнато е во Цетиње, Црна Гора пред најавеното востоличување на Митрополитот на Српската православна црква (СПЦ) ) Јоаникие закажано за 5 септември. Како што пренесува...

Балкан 27.04.21 | 09:28

Нов нонпејпер: Koсово и Србија ќе се признаат, Митровица ќе биде заедничка, посебен статус за СПЦ

„Косово и Србија ќе го почитуваат меѓусебниот суверенитет и територијалниот интегритет, ќе има автономен регион на Северно Косово“, е содржината на наводниот нон-пејпер...

Македонија 04.03.21 | 08:53

Пред СПЦ е избор дали ќе остане надвор од решавање на спорот негирајќи ги правата на Цариградскиот престол или ќе даде амин, велат извори од МПЦ-ОА

Новиот српски патријарх Порфириј со ставовите изнесени во интервјуто за РТС само потврди дека нема да отстапува од утврдената надворешна политика на неговата црква...

Балкан 19.02.21 | 14:40

Прва беседа на српскиот патријарх Порфириј: Mојата и вашата грижа ја заслужуваат сите во Македонија

Во првата беседа по интронизацијата во Соборната црква во Белград, новиот поглавар на Српската православна црква, патријархот Порфириј, кажа дека неговата патријархална...

Балкан 18.02.21 | 16:54

Каков ќе биде ставот кон МПЦ: Koј e Порфириј, новиот српски патријарх?

Митрополитот загрепско-љубљански Порфириј денеска е избран за 46-ти патријарх на Српската православна црква. По повод неговиот избор се огласија и камбаните од Храмот...

Балкан 18.02.21 | 08:42

СПЦ бира нов патријарх

Српската православна црква (СПЦ) ќе почне денеска со постапка за избор на нов поглавар, 46-от патријарх, откако претходниот Иринеј почина од последици на Ковид- 19 Седницата...

Македонија 09.02.21 | 11:38

„Конрад Аденауер“: За спорот на СПЦ и МПЦ потребни се „упатени посредници“

Конфликтот меѓу Српската православна црква (СПЦ) и Македонската православна црква (МПЦ) трае повеќе од 50 години и вселенскиот патријарх сака да посредува. Но, за суштинско...

Македонија 14.01.21 | 12:40

Кога Патријаршијата ѝ дала томос имала право, а сега повеќе го нема: Епископот Партениј го критикува односот на СПЦ кон нашата црква

Епископот Партниј коментиајќи ги неодобрувањата на Српската и Руската православна црква автокефалноста да се бара од Вселенската патријаршија, Партениј потенцира...

Балкан 29.12.20 | 09:23

Усвоен законот за вероисповест во Црна Гора: СПЦ ќе мора да се раководи според црногорските закони

Парламентот на Црна Гора усвои синоќа измени и дополнувања на Законот за слобода на вероисповед, кој ги укинува сите членови на постоечкиот акт кои се однесуваат на...

Балкан 24.12.20 | 16:56

Свештеник од СПЦ обљубил малолетничка, се брани со молчење

Расчинетиот свештеник Зоран М. (59), кој беше уапсен под сомнение дека обљубил, а потоа и прогонувал малолетнчка од Белград, се бранел со молчење за време на испрашувањето,...

Македонија 23.12.20 | 10:36

Абе духовњаци, ќе има ли граница на вашата алчност и неморал, прашува Ивор Мицковски по веста дека МПЦ ќе влага во бизнисот со струја

Абе духовњаци, ќе има ли граница на вашата алчност и неморал, до кога ќе седите заробени во таа двојна игра и хипокризија, да се лажете себеси, ретките чесни, бројните...

Балкан 05.12.20 | 09:15

И наследникот на Иринеј има корона, синоќа бил хоспитализиран

Митрополитот дабробосански Хризостом, кој ја презеде функцијата поглавар на Српската православна црква (СПЦ) по смртта на патријархот Иринеј, е позитивен на коронавирус...

Балкан 23.11.20 | 19:11

Што се случува со владиците на СПЦ: Еден по еден ги коси корона

Епископот крушевачки Давид, е заразен со коронавирус и хоспитализиран во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“, Ова е трет случај на српск свешетник да биде заразен...

Балкан 20.11.20 | 23:42

До изборот на нов патријарх со Синодот на СПЦ ќе претседава митрополитот Хризостом

По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на нов патријарх...

Балкан 05.11.20 | 09:14

И владиката Јоаникије е позитивен на Ковид-19

Eпископот будимљанско-никшиќки, Јоаникије, е позитивен на коронавирус, објави службата за информации на епархијата будимљанско-никшиќка. За време на медицинската посета,...

Балкан 04.11.20 | 21:59

Патријархот на Српската православна црква позитивен на коронавирусот

Патријархот Иринеј бил заразен со коронавирус и бил примен во специјалната ковид болница во Белград, објави вечерва Српската православна црква (СПЦ). Како дел од редовната...

Македонија 23.09.20 | 10:12

Откако побара признавање на безимена црква на безимен народ, Пендаровски го навлече гневот и на СПЦ

Откако претседателот Стево Пендаровски пред неколку дена му исправи писмо на Вселенскиот патријарх Вартолмеј со барање да се реши црковниот спор со рекација се јави...

Македонија 22.09.20 | 00:11

За СПЦ единствена црква во Македонија е ПОА на Вранишковски, Дачиќ против „скратени патишта“ за признавање на МПЦ

Bарањето на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква (МПЦ) ја разбранува јавноста...

Калеидоскоп 28.08.20 | 22:33

Српскиот патријарх Иринеј наполни 90 години

Српскиот патријарх Иринеј денеска, на големиот верски празник Успение на пресвета Богородица, наполни 90 години. Тој е 45-от српски патријарх, а на тронот на СПЦ го наследи...