Ознака: СПЦ
Балкан 23.12.19 | 15:27

Судењето на СПЦ поради педофилија започнува на 17 јануари во Лондон

Првото рочиште за тужбата поднесена од група граѓани против Српската православна црква (СПЦ) поради педофилија и сексуално насилство ќе се одржи на 17 јануари 2020 година,...

Балкан 18.12.19 | 10:05

Ѓукановиќ: Не е вистина дека го одземаме имотот на СПЦ

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ синоќа изјави дека законот за слобода на религијата не се занимава со Црногорската православна црква (ЦПЦ), иако идејата за...

Балкан 13.12.19 | 13:21

Црногорците најмногу доверба имаат во образованието и во Српската православна црква

Истражувањето на јавното мислење покажа дека црногорските граѓани најмногу доверба имаат во системот на образование и во Српската православна црква (СПЦ), јави РТЦГ. На...

Македонија 03.10.19 | 18:30

Владика Петар: Има расположение во Цариградската Патријаршија да почнат официјални разговори

Сѐ уште сме во исчекување да почнат официјалните разговори помеѓу Македонската православна црква и Цариградската патријаршија по прашањето за автокефалноста. Неофицијалните...

Балкан 15.06.19 | 20:50

Иринеј му порача на Ѓукановиќ: Ниту Турците ниту комунистите не ја уништија СПЦ, дојдоа Црногорците

Српско-црногорските односи се повеќе се заоструваат. Последниот повод кој дополнително ги вжешти и онака кревките односи е усвојувањето на новиот Закон за слободата...

Балкан 27.05.19 | 09:49

СПЦ подготвува стратегија за продолжување на дијалогот со МПЦ

Српската православна црква интензивно ја подготвува стратегијата за релативно брзо продолжување на замрзнатиот дијалог со Македонската православна црква, пишува...

Балкан 27.12.18 | 09:58

Над 50 свештеници и монаси од СПЦ протерани од државата

Над 50 свештеници, монаси и монахињи и членови на свештенички семејства од редовите на Српската православна црква (СПЦ) остануваат без дозвола за престој во Црна Гора,...