Ознака: СП во ракомет 2019
Ракомет 16.01.23 | 13:51

РФМ: Поразите болат, сите заедно да одиме на трета среќа и победа над Аргентина!

Машката ракометна селекција на Македонија беше вторпат поразена, овој пат од Холандија, во натпреварите по групи на Светското првенство кое е во тек во Полска и Шведска....

Ракомет 13.01.23 | 17:29

Лазаров: Во спортот треба да веруваш во нешто невозможно

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, пред вечерашниот дуел со големиот фаворит Норвешка, рече дека во спортот се случуваат изненадувања...

Ракомет 11.01.23 | 22:51

Франција ја совлада Полска на отворањето на СП во ракомет

Во премиерниот натпревар на Светското ракометно првенство репрезентацијата на Франција вечерва во рамки на групата Б во Катовице со 26-24 (14-13) ја совлада Полска, која...

Ракомет 19.12.21 | 18:09

Данска ја освои бронзата на женскиот ракометен мундијал

Ракометарките на Данска го освоија бронзениот медал на Светското првенство во ракомет, откако попладнево во Гранолерс го совладаа домаќинот Шпанија во натпреварот...

Ракомет 12.01.21 | 12:54

Македонските ракометари на низок старт, уште една репрезентација има седум позитивни на корона

Нови проблеми за една од репрезентациите кои учествуваат на Светското ракометно првенство во Египет. По проблемите со позитивни случаи на коронавирус во репрезентацијата...

Ракомет 27.01.19 | 22:27

Хансен МВП на Мундијалот

Капитенот на данската ракометна репрезентација, Микел Хансен, е прогласен за најдобар ракометар на Светското првенство. 31-годишниот Данец го заврши Мундијалот и како...

Ракомет 27.01.19 | 22:25

Данска нов светски ракометен шампион

Репрезентацијата на Данска за првпат во историјата ја освои титулата светски шампион. Данците, кои беа ко-домаќинот на ракометниот мундијал заедно со Германија, во...

Ракомет 22.01.19 | 08:45

Червар: Ова е кражба, цел свет можеше да го види тоа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар вината за поразот од Германија по кој неговиот тим ги загуби шансите за полуфинале на Мундијалот, ја...

Ракомет 20.01.19 | 15:15

Лазаров: Убаво е да се заврши со победа, Македонија има потенцијал

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. Овие натпревари...

Ракомет 20.01.19 | 15:03

Македонија го освои 15 место на СП по победата над Чиле

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши Мундијалот...

Ракомет 18.01.19 | 11:13

Со 55 бодови, Лазаров прогласен за најкорисен играч во првата фаза

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е МВП по првата групна фаза на Светското првенство. Лазаров петте натпревари во Б-групата ги заврши...

Ракомет 18.01.19 | 09:45

Македонија против Русија во Президент купот

Македонија не успеа да се пласира на едно од првите три места во првата групна фаза на ракометниот Мундијал и во следната рунда ќе разигрува во „Президент купот“ за...

Ракомет 17.01.19 | 22:47

Раул Гонзалез: Да бидеме искрени, толку можевме со Исланд

Раул Гонзалес се обиде да го надмудри својот колега од исландската клупа, но денеска не успеја. Македонија загуби со 22-24 и покрај тоа што момците се бореа до последно. Македонскиот...

Ракомет 17.01.19 | 22:36

Манасков: Ова е моменталната реалност за оваа репрезентација

По денешниот пораз од Исланд со 22-24, македонскиот ракометар, Дејан Манасков изјави дека младите македонски играчи треба да созреат за да не се повторуваат грешките од...

Ракомет 17.01.19 | 21:18

Лазаров: Дојдовме со „детска градинка“, но за младите имам само позитивни коментари

Со денешниот пораз од Исланд (24-22) во одлучувачкиот меч, дефинитивно згаснаа надежите дека македонската ракометна репрезентација ќе ја гледаме и во втората рунда на...

Ракомет 17.01.19 | 20:56

Стоилов: Имавме шанса да се вратиме, не ја искористивме

Иако нашата ракометна репрезентација одигра солиден меч против Исланд, тоа не беше доволно Македонија да дојде до третата победа на СП во Германија и Данска. Напротив...

Ракомет 17.01.19 | 19:47

Македонија поразена од Исланд, ќе се бориме за пласман од 13 до 16 позиција

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи нема да продолжиме во главната фаза, туку ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место...

Ракомет 17.01.19 | 18:46

Македонија има плус два на полувреме против Исланд

Македонската ракометна репрезентација има предност од два гола по првото полувреме против Исланд. Водиме со 13-11 во мечот кој мора да го добиеме за да продолжиме во следната...

Ракомет 17.01.19 | 18:04

Започнува решавачкиот натпревар: Следете Македонија – Исланд во живо

За неколку минути започнува решавачкиот натпревар на кој нашата ракометна репрезентација ќе ги одмери силите со селекцијата на Исланд на Мундијалот во Германија и...

Ракомет 17.01.19 | 10:27

Начевски – Николов ќе го судат супер дербито на СП во ракомет

Денеска се игра првиот супер дерби меч и во Данска, а ќе се сретнат Данска и Норвешка. Натпреварот се игра во Јуске Банк Боксен Арена, а правдата ќе ја дели македонската...