Ознака: Совет за безбедност
Свет 27.03.24 | 12:25

Русија повторно побара седница на Советот за безбедност за НАТО бомбардирањето на СРЈ пред 25 години

Првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Пољански, изјави дека Москва побарала состанок на Советот за безбедност на ОН за агресијата на НАТО...

Свет 22.03.24 | 14:52

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11 членки на Советот...

Свет 09.03.24 | 15:28

Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Заменикот на постојаниот претставник на Русија во Обединети нации, Дмитриј Пољански изјави дека Москва побарала на 22 март да се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет 20.02.24 | 23:08

САД повторно блокираа резолуција во Советот за безбедност за прекин на огнот во Газа

САД повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот Газа, третпат од почетокот на...

Балкан 06.02.24 | 21:26

Дачиќ: Лавров ми вети дека ќе ја поддржи Србија во Советот за безбедност на ОН

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров му пренел дека Србија поднесе барање за итна седница...

Свет 27.01.24 | 11:37

Советот за безбедност на ОН во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Израел

Советот за безбедност на Обединетите Нации соопшти дека во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата, кој го повика Израел да спречи каков било...

Свет 30.12.23 | 21:21

Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН за крвавиот украински напад врз Белгород

Русија побара специјална седница на Советот за безбедност на ОН по украинскиот напад врз градот Белгород, во кој загинаа најмалку 14, а повредени се над 100 цивили. Терористичкиот...

Македонија 01.11.23 | 17:00

Нема ризик за дестабилизација на Македонија, смета Советот за безбедност

Безбедносната состојба во државата е стабилна и нема индиции кои укажуваат на можно нејзино загрозување. Како членка на НАТО, Македонија е во редовна координација со...

Македонија 01.11.23 | 08:17

Седница на Советот за безбедност

– Претседателот Стево Пендаровски за денеска со почеток во 12:00 часот закажа седница на Советот за безбедност, соопшти кабинетот на шефот на државата. На дневен ред...

Свет 22.10.23 | 11:54

Русија бара нов состанок на Советот за Безбедност на ОН за израелско-палестинскиот конфликт

Русија има намера да иницира нов состанок на Советот за безбедност на ОН на кој ќе се разговара за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, најави првиот заменик...

Македонија 21.10.23 | 09:49

Конфликтот во Израел ја подигнува внимателноста: До крајот на месецот ќе биде свикан Советот за безбедност

Според најавите на претседателот на државата, Стево Пендаровски, до крајот на месецов треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната...

Свет 24.09.23 | 10:59

За попретставително и подемократско тело: Белорусија повика на зголемување на бројот на постојани членки на Советот за безбедност на ОН

Белорусија повика на прифаќање на предлогот за проширување на постојаните членки на Советот за безбедност на ОН со земјите од Азија, Африка и Латинска Америка. Проширувањето...

Балкан Свет 20.09.23 | 22:36

Рама се скара со рускиот амбасадор во ОН околу говорот на Зеленски

Албанскиот премиер Еди Рама, чија земја претседава со состанокот на Советот за безбедност на ОН посветен на војната во Украина, се скара со рускиот амбасадор за тоа...

Свет 24.08.23 | 18:47

Mултилатералните институции мора да се реформираат за да останат универзални: Гутереш бара промени во Советот за безбедност на ОН

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека е неопходно да се реформира Советот за безбедност на ОН и системот Бретон Вудс за да бидат релевантни за современите...

Свет 12.08.23 | 20:16

Ерменија бара итен состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во регионот Нагорно-Карабах

Ерменија го покани Советот за безбедност на ОН да одржи итен состанок поради влошената хуманитарна ситуација во регионот Нагорно-Карабах во Азербејџан, кој главно...

Свет 30.06.23 | 12:49

Лавров повикува на проширување на Советот за безбедност на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика на проширување на Советот за безбедност на ОН за да им се дадат повеќе претставници на азиските, африканските...

Балкан 15.06.23 | 09:05

Седница на Советот за безбедност на Косово по апсењето на полицајците од страна на Србија

Советот за безбедност на Косово започна утрово, нешто по осум часот, седница посветена на ситуацијата создадена по вчерашното апсење на тројцата припадници на косовската...

Вести 24.04.23 | 11:29

Лавров пристигна во Њујорк

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде ќе учествува на седниците на Советот за безбедност на ОН на 24 и 25 април, изјави портпаролката на...

Свет 01.04.23 | 13:33

Русија го презеде претседавањето со СБ на ОН, за Кулеба тоа е „најлошата провоаприлска шега“

Русија го презеде претседавањето со Советот за безбедност на ОН и покрај апелот на Украина до членките да го блокираат руското преземање, пренесе денеска Би-би-си. Украинскиот...

Македонија 23.01.23 | 19:15

Ковачевски на Советот за безбедност: Европската агенда е наша стратешка цел, нема да дозволиме ништо да ја загрози 

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, присуствуваше на седница на Советот за безбедност, свикана од страна на претседателот...