Ознака: Совет за безбедност
Балкан 20.07.21 | 11:43

Русија бара ОН да изгласа укинување на функцијата на Високиот претставник во БиХ

Русија побара од Советот за безбедност на ОН во четврток да гласа за нејзината нацрт-резолуција со која се повикува до 31 јули 2022 година да се укине функцијата Висок претставник...

Свет 09.06.21 | 09:44

Советот за безбедност на ОН предложи втор мандат за Гутереш

Советот за безбедност на ОН усвои денеска резолуција со која препорачува актуелниот генералниот секретар на организацијата, Антонио Гутереш, да биде избран за втор...

Свет 19.05.21 | 08:41

Палестинците оставени сами: Советот за безбедност на ОН повторно не усвои заедничка изјава за Блискиот Исток

И четвртиот итен состанок на Советот за безбедност на ОН, во рок од осум дена,  посветен на израелско-палестинскиот конфликт не донесе заедничка изјава, поради тоа што...

Македонија 30.03.21 | 15:26

Во тек седницата на Советот за безбедност за состојбата со пандемијата

Актуелната состојба поврзана со пандемијата е тема на денешната седница на Советот за безбедност на Република Македонија, што се одржува во Кабинетот на претседателот...

Македонија 29.03.21 | 15:27

Претседателот го свика Советот за безбедност за состојбата со епидемијата на корона вирусот

Претседателот Стево Пендаровски за утре напладен закажа седница на Советот за национална безбедност на чиј дневен ред ќе биде состојбата со епидемијата на корона вирусот...

Македонија 12.03.21 | 16:00

Одржана 11 редовна седница на Советот за безбедност

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија денеска се одржа 11-та редовна седница на Советот за безбедност со точка на дневен ред: Информација за стратешките...

Македонија 12.03.21 | 09:00

Пендаровски го свика Советот за безбедност

Претседателот Стево Пендаровски за денеска во 13 часот свика седница на Советот за безбедност на Република Македонија. Седницата ќе одржи во Кабинетот на шефот на државата,...

Свет 26.02.21 | 19:40

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција изготвена од Велика Британија, со која се повикува на фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19,...

Македонија 08.12.20 | 22:07

Претседателот не е задоволен како функционира целиот кризен менаџмент за пандемијата

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека не е задоволен од тоа како функционира кризниот менаџмент за корона вирусот...

Македонија 19.11.20 | 15:09

Државата ќе менаџира со приватните клиники, но со компензација

Поради зголемениот број на новозаразени со Ковид-19, државата ќе менаџира со приватните клиники, исто како и со државните здравствени институции, предложи по денешната...

Македонија 19.11.20 | 14:17

Утре ќе биде прогласена 30-дневна кризна состојба во Македонија

Советот за безбедност и предложи на Вкадата да прогласи кризна состојба на територијата на цела држава во траење од 30 дена, соопшти денеска претседателот Стево Пендаровски. Шефот...

Македонија 19.11.20 | 08:16

Денеска ќе заседава Советот за безбедност

Со почеток во 12 часот, во Кабинетот на претседателот во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Македонија. На седницата, покрај...

Македонија 18.11.20 | 12:13

Ќе има нови мерки? Пендаровски за утре свика Совет за безбедност

Во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ утре со почеток во 12 часот ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Македонија. -На седницата, покрај редовните...

Македонија 17.11.20 | 23:42

Владата ќе побара кризна состојба од претседателот и Советот за безбедност

Владата ќе препорача на претседателот на државата, Стево Пенадаровски и на Советот за безбедност прогласување кризна состојба, која треба да се однесува најверојатно...

Македонија 29.10.20 | 11:46

Почна седницата на Советот за безбедност, ќе расправа за состојбата со Ковид-19

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата на...

Македонија 29.10.20 | 08:49

Советот за безбедност ќе заседава за состојбата со Ковид-19 во Македонија

Во Кабинетот на претседателот, Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Македонија. Покрај...

Македонија 28.10.20 | 13:57

Пендаровски го свика Советот за безбедност поради Ковид-19

Советот за безбедност на Македонија утре во 11 часот, во претседателската „Вила Водно“, ќе одржи седница за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид-19, соопшти Претседателскиот...

Македонија 28.10.20 | 12:40

Советот за безбедност ќе расправа за состојбата со епидемијата на Ковид-19

Советот за безбедност на Република Македонија ќе одржи седница на која ќе го разгледува ширењето на епидемијата на Ковид-19. Седницата ќе се одржи во „Вила Водно“ со...

Македонија 23.09.20 | 15:13

Советот за безбедност дискутираше и за воведувањето 5г мрежа

Безбедносната состојба во земјава и регионот е стабилна и нема индиции дека би можел да биде загрозен територијалниот интегритет. Најголемата криза со која и денес...

Македонија 23.09.20 | 08:36

Пендаровски го свикува Советот за безбедност

Политичко-безбедносната состојба во земјава по членството во НАТО, ќе биде темата на која ќе се разговата на денешната осма седница на Советот за безбедност на Република...