Ознака: Совет на Европа
Балкан 17.04.24 | 13:16

Koj како гласаше за прием на Косово во Советот на Европа: Црна Гора и Босна против, Македонија за

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го усвои нацрт-извештајот на Дора Бакојани, во кој се препорачува Приштина да добие одобрение да стане членка на...

Македонија 17.04.24 | 10:44

Кој е Дарко Каевски: Албански зет, дедо му е Алберт Муслиу, шура амбасадор на ДУИ

Дарко Каевски од СДСМ гласаше вчера за прием на Косово во Советот на Европа. Тој еден од најистакнатите членови на СДСМ.Беше порттпарол а и директор на Агенцијата за...

Македонија 17.04.24 | 09:15

Дарко Каевски од СДСМ гласаше Косово да стане членка на Советот на Европа

Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, што е претпоследниот чекор до целосно членство.Парламентарното собрание на Советот на Европа синоќа со двотретинско...

Балкан 16.04.24 | 21:36

Дачиќ: Ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

По веста дека Парламентарното собрание го усвои предлогот за прием на Косово во Советот на Европа, со реакција се огласи српскиот вицепремиер и министер за надворешни...

Балкан 16.04.24 | 18:18

Поставувањето нови услови би било нечеснo: Претседателот на косовското собрание е оптимист за зачленувањето на Косово во СЕ

Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, изрази оптимизам дека денеска на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Косово ќе го помине вториот чекор...

Македонија 16.04.24 | 11:17

Дипломатијата киднапирана од ДУИ: 2.200 граѓани ќе останат без работа во Србија преку „Отворен Балкан“ поради Oсмани

Македонската дипломатија е киднапирирана од страна на ДУИ. Најновото барање на министерот за надворешни работи од Мала Речица Бујар Османи дека ќе предложи Македонија...

Балкан 16.04.24 | 09:17

Советот на Европа денеска расправа за прием на Косово во Советот на Европа, како ќе гласа Македонија?

Србија  испрати нон-пејпер на адресите на сите членки на Советот на Европа, кој  содржи факти и јасно искажани аргументи поради кои причини Косово не треба да стане...

Балкан 15.04.24 | 08:23

Советот на Европа се подготвува за приемот на Косово

Во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) денеска почнува пролетната сесија, што ќе трае до 19 април, на која пратениците во Стразбур ќе го разгледаат барањето...

Балкан 14.04.24 | 13:29

Западот е решен да го внесе Косово во Советот на Европа – Србија ќе име две членки

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека Србија ги презела сите мерки и испратила писма до сите членки на Советот на Европа за да го спречи приемот на Приштина...

Балкан 05.04.24 | 19:19

Србија формира тим за борба против влезот на Косово во Советот на Европа

Србија формира тим за борба против влезот на Косово во Советот на Европа.   Шефот на дипломатијата, Ивица Дачиќ потврди за РТС дека е формиран тим за борба против приемот...

Балкан 02.04.24 | 11:38

Дачиќ ја праша Бакојани: Зошто не го пуштиш Северен Кипар во Советот на Европа?

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ ја праша Дора Бакојани зошто не го пушти Северен Кипар во Советот на Европа, или Каталонија. Еве, каталонските сепаратисти...

Балкан 28.03.24 | 18:17

Советот на Европа ја повикува Црна Гора да продолжи со децентрализацијата на власта

Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа ја повика Црна Гора да продолжи со децентрализацијата на власта, да спроведе реформа на локалната самоуправа...

Балкан 27.03.24 | 18:40

Прифатен предлогот на Бакојани Косово да стане член на Советот на Европа

Политичкиот комитет на Парламентарното собрание на Советот на Европа, за време на состанокот во Париз, со 31 глас „за“, четири „против“ и еден воздржан го усвои мислењето...

Македонија 27.03.24 | 14:33

Мицкоски и Силјановска на средба со Делегацијата на Ад-хок Комисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа

коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, како и координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата,...

Балкан 27.03.24 | 08:02

Kaко ќе гласа Македонија? Денеска ќе се знае дали Косово ќе биде примено во Советот на Европа

Денеска е денот по кој ќе биде познато дали Косово ќе биде примено во Советот на Европа..Непознато е како Македонија ќе гласа за ова прашање. Министрите на Советот на...

Балкан 26.03.24 | 08:05

Не за џабе се вели „не им верувај на Данајците ни кога носат подароци“: Бакојани лобира Косово да стане членка на Советот на Европа

„Не им верувајте на Данајците ни кога носат подароци“. Оваа изрека најдобро ќе ја почуствува Србија во однос на Грција и Косово. Поранешната министерка за надворешни...

Балкан 24.03.24 | 09:41

Србија би можело да го напушти Советот на Европа, предупреди Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека постои можност земјата да излезе од Советот на Европа, доколку Косово стане членка на организацијата и додаде...

Балкан 23.03.24 | 09:11

Србија може да го напушти Советот на Европа, најави Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека постои можност земјата да излезе од Советот на Европа и дека приемот на Косово во таа организација де факто претставуваше...

Македонија 09.02.24 | 12:03

Комесарот за човекови права на Советот на Европа бара од владата на ДУИ и СДСМ да ги истражи хашките досиеа

Со допис до македонската влада упатен на 15 јануари 2024 година на адресата на тогашниот премиер Димитар Ковачевски, комесарката за човекови права на Советот на Европа,...

Македонија 02.12.23 | 11:06

Николоски до кандидатите за Комесар за човекови права во Европа: Почитување на човековите права на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Овие два дена во Париз се одржува Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа, каде што учествува потпретседателот...