Ознака: Совет на Европа
Балкан 27.03.24 | 08:02

Kaко ќе гласа Македонија? Денеска ќе се знае дали Косово ќе биде примено во Советот на Европа

Денеска е денот по кој ќе биде познато дали Косово ќе биде примено во Советот на Европа..Непознато е како Македонија ќе гласа за ова прашање. Министрите на Советот на...

Балкан 26.03.24 | 08:05

Не за џабе се вели „не им верувај на Данајците ни кога носат подароци“: Бакојани лобира Косово да стане членка на Советот на Европа

„Не им верувајте на Данајците ни кога носат подароци“. Оваа изрека најдобро ќе ја почуствува Србија во однос на Грција и Косово. Поранешната министерка за надворешни...

Балкан 24.03.24 | 09:41

Србија би можело да го напушти Советот на Европа, предупреди Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека постои можност земјата да излезе од Советот на Европа, доколку Косово стане членка на организацијата и додаде...

Балкан 23.03.24 | 09:11

Србија може да го напушти Советот на Европа, најави Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека постои можност земјата да излезе од Советот на Европа и дека приемот на Косово во таа организација де факто претставуваше...

Македонија 09.02.24 | 12:03

Комесарот за човекови права на Советот на Европа бара од владата на ДУИ и СДСМ да ги истражи хашките досиеа

Со допис до македонската влада упатен на 15 јануари 2024 година на адресата на тогашниот премиер Димитар Ковачевски, комесарката за човекови права на Советот на Европа,...

Македонија 02.12.23 | 11:06

Николоски до кандидатите за Комесар за човекови права во Европа: Почитување на човековите права на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Овие два дена во Париз се одржува Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа, каде што учествува потпретседателот...

Македонија 01.12.23 | 11:03

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на седницата која се одржува на 30 ноември и 1 декември во Париз,...

Балкан 23.11.23 | 08:36

Совет на Европа: Земјите од поранешна Југославија уназадуваат во справувањето со минатото

Неуспехот во „целосното соочување“ со воените злосторства и со основните причини за конфликтот во 1990-те продолжува да има катастрофални последици за почитувањето...

Македонија 12.10.23 | 09:21

Николоски го поддржа извештајот на Совет на Европа за злоупотреба на прислушкувањето и следењето

Би сакал да го поддржам овој многу важен извештај. Со право се вели дека – Собранието треба да ја осуди употребата на шпионски софтвер од страна на државните органи...

Македонија 16.05.23 | 12:46

Ковачевски ќе учествува на четвртиот Самит на Советот на Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, 16 мај 2023 година (вторник) ќе присуствува на отворањето на четвртиот Самит на Советот на Европа во Рејкјавик, Исланд. Во текот на...

Македонија 16.05.23 | 11:13

Османи на самит на Совет на Европа во Рејкјавик: Во фокус зајакнување на соработката помеѓу СЕ и ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи на 16-ти и 17-ти мај ќе присуствува на четвртиот самит на Советот на Европа во Рејкјавик, Исланд.   Во...

Македонија 27.04.23 | 10:40

Николоски бара Советот на Европа да воведе санкции кон Бугарија затоа што не ги спроведува пресудите на Судот од Стразбур

Како што јасно се вели во резимето на овој Извештај – Спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права е приоритет за Парламентарното собрание и Советот...

Свет 09.02.23 | 20:55

Европскиот совет повика на формирање на ЗСО и имплементација на склучените договори

Европскиот совет денеска ги усвои заклучоците за преговорите меѓу Србија и Косово, во кои ги повикува двете страни „целосно и безусловно да ги спроведат обврските...

Балкан 31.01.23 | 17:34

Вето од САД за приемот на Косово во Советот на Европа

Српската редакција на „Еуроњуз“ денеска објави дека САД апелирале одредени земји-членки на Советот на Европа (СЕ) да спречат влез на Косово во СЕ, сè додека Приштина...

Свет 17.01.23 | 19:11

Русија ќе ги раскинува сите договори со Советот на Европа

Рускиот претседател Владимир Путин достави до Државната Дума нацрт-закон за раскинување на меѓународните договори на Советот на Европа, кои се однесуваат на Русија. Според...

Балкан 10.12.22 | 15:09

Комитет на министри на СЕ: Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање на македонско малцинство во Бугарија“, врз основа на мотиви кои се во спротивност...

Свет 13.10.22 | 09:06

Советот на Европа ја стави Унгарија под мониторинг за владеењето на правото

Долготрајните прашања за владеењето на правото и демократијата во Унгарија остануваат во голема мера нерешени оцени Парламентарното собрание на Советот на Европа...

Македонија 11.10.22 | 15:09

Николоски од Стразбур: Бугарија го користи истиот провокативен дискурс како и Владимир Путин

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски се обрати директно и отворено во Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур, а неговото излагање...

Балкан 12.05.22 | 11:44

Косово ја почна процедурата за зачленување во Советот на Европа

Владата на Косово го направи првиот чекор кон аплицирање за зачленување на државата во Советот на Европа, усвојувајќи ја иницијативата за членство во оваа меѓународна...

Свет 17.03.22 | 18:57

Советот на Европа ги прекина односите со Бeлорусија

Советот на Европа денеска соопшти дека ги прекинува односите со Белорусија поради „активното учество на таа земја“ во руската инвазија врз Украина. Извршното тело...