Ознака: скратена постапка
Македонија 09.10.20 | 11:35

До Собранието се поднесени над 150 закони, голем дел по скратена постапка

Од 1 до 8 октомври до Собранието се доставени 151 нови предлог-закони, измени и дополнувања на закони и ратификации, голем дел по скратена постапка, пракса за која имаше...

Македонија 14.12.19 | 13:25

Криејќи се зад празниците, СДСМ сака да донесе преку 180 закони по скратена постапка

ВМРО-ДПМНЕ го следи скандалот за централата ТЕ-ТО, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско...

Македонија 16.10.19 | 14:56

За Владата е приоритет: Законот за опојни дроги во Собрание со европско знаменце

Владата го достави предлог законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции во Собранието.Материјалите се веќе пристигнати во Законодавниот дом и може...

Македонија 27.08.19 | 13:01

Милошоски: Другарката на Боки Tредичи, Дескоска да си поднесе оставка

Антонио Милошоски денеска побара оставка од министерката за правда Рената Декоска, откако беше изгласана потребата од носење на законот по скратена постапка, што според...

Македонија 27.08.19 | 12:47

Законот за јавното обвинителство ќе се носи по скратена постапка

Собранието денеска одлучи да се носи по скратена постапка Предлог-законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното јавно обвинителство....

Македонија 28.12.18 | 18:13

Измените на Кривичниот законик донесени без расправа и по скратена постапка

Собранието на Република Македонија во рамки на 77-та седница попладнево донесе повеќе закони по скратена постапка меѓу кои и измените и дополнувањата на Кривичниот...