Ознака: скопје 2014
Скопје 12.01.21 | 19:14

Шилегов најави отворање: Готов уште еден мост од проектот Скопје 2014

Екипите на Град Скопје почнаа да го расчистуваат кејот на реката Вардар околу новиот пешачки мост кај зградата на Македонскиот народен театар. Овој дел од кејот скоро...

Македонија 04.01.21 | 22:05

До вчера беше „кич и режим“, денес воодушевено и сложно се отвори барокната зграда за новото министерство

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците од денес функционира во нови простории. Иако и во самото соопштение од министерството на Артан Груби објекот...

Скопје 30.09.20 | 12:57

Шилегов: Продолжуваме со остранувањето дивоградби од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вели дека градската администрација продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност,...

Скопје 29.09.20 | 14:56

Шилегов ги охрабрува институциите да ги остранат градбите од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина...

Македонија 28.06.20 | 23:00

Куновска: Шекеринска заборава дека се журкаше како домаќинка на Дајнерс ивент во објект на Скопје 2014

Поранешната пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска, која долго време отворено ја критикува сегашната гарнитура на партијата, овојпат се осврна на кампањските...

Скопје 13.04.20 | 18:16

Шилегов за грчки „Етос“: После изборите почнувам со рушење на „Скопје 2014“

После изборите ќе ми дадат зелено светло да почнам со рушење на спомениците oд проектот „Скопје 2014“, најавува скопскиот градоначалник Петре Шилегов во интервју за...

Македонија 22.11.19 | 14:28

Грчев потврди за 17.000 евра: Во две и пол години сум одработил и 20 пати од вредноста која сум ја примил

Во овие две и пол години како советник сум одработил и 20 пати повеќе од вредноста која ми е исплатена, вели архитектот Мирослав Грчев во изјава за „Република“, како...

Скопје 20.11.19 | 21:22

Шилегов: Само нека ми ги префрлат спомениците, ќе видите што е уривање

Скопје 2014“ е проект на централната власт, а не на локалната власт, рече поранешниот градоначаник на Скопје, Коце Трајановски вечерва во емисијата „Само вистина“, на...

Твитови 14.11.19 | 11:34

Единствени оригинални проекти ви се на Вице кафаните по Скопје

Многу ми е јако ова со грижава за гаражава од СК2014-та кај Автомакедонија, демек ќе се угушеле граѓаните, криви се обвинители, не знам што. Спроти улица им воскреснавте...

Македонија 19.12.18 | 16:01

Aдеми потврди: СЈО води истрага за уште 10 објекти од „Скопје 2014“

Вработени во Министерството за култура секојдневно фотокопираат документи на барање на Специјалното јавно обвинителство и Управата за финансиска полиција, откри...