Ознака: швајцарија
Вести 16.09.21 | 12:39

Еве кои услови треба да ги исполните за да влезете туристички во Швајцарија

Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови КОВИД-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. Нашите граѓани...

Свет 16.09.21 | 12:20

Нови КОВИД-19 правила за влез во Швајцарија, Белгија и Австрија

Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови КОВИД-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. Нашите граѓани...

Свет 12.09.21 | 18:29

Само вакцинираните од Македонија од утре можат да влезат во Швајцарија

Швајцарија ги затегна условите за влез во земјата за туристите од Македонија и од Косово, кои од утре ќе можат да влезат во оваа држава само вакцинирани, и тоа со една...

Свет 08.07.21 | 13:47

ЕУ и Швајцарија ќе ги признаат взаемно Ковид сертификатите

Европската комисија соопшти дека од утре Ковид сертификатите помеѓу ЕУ и Швајцарија ќе се сметаат за еквивалентни. Со ова граѓаните на ЕУ и на Швајцарија ќе можат под...

Балкан 29.06.21 | 12:56

Срби од разбојничката група „Пинк Пантер“ по грешка убил градоначалник во Швајцарија

Државјанин на Србија (44) е осуден на 19 години затвор, додека Холанѓанец со српско потекло (41) е осуден на 17 години за убиството на Иво Борер (77), поранешниот градоначалник...

Фудбал 29.06.21 | 09:14

Запознајте ја швајцарската репрезентација: Без Швајцарци, со по некој Босанец, Хрват и албански „летачи на орли“

Швајцарската репрезентација е најпријатното изненадување на Европското првенство со елиминацијата на Франција. Таа е склоп од сите националности кои играат под швајцарското...

Фудбал 28.06.21 | 23:51

Сензација на Швајцарија: Анулира 1-3 и го исфрли светскиот првак од ЕП!

Фудбалерите на Швајцарија направија првокласна сензација, откако го елиминираа светскиот првак Франција од осминафиналето на Европското првенство, победувајќи по...

Фудбал 28.06.21 | 23:03

Нов спектакл на ЕП, Швајцарците се вратија од бездната, играат продолжение против Франција

Суперинтересен меч во Букурешт, Франција-Швајцарија 3-3 по 90 минути игра, ќе се играат продолженија на „Националната арена“. Швајцарија поведе со голот на Харис Сеферовиќ,...

Здравје 21.06.21 | 10:53

Швајцарија планира да ги вакцинира децата на возраст од 12 до 15 години против ковид-19

Швајцарија планира да им дозволи на децата од 12 до 15 години да примат вакцина против ковид-19. Швајцарија на 4 јуни ја одобри вакцината на „Фајзер“ за вакцинација на деца...

Фудбал 20.06.21 | 23:37

Швајцарија ја совлада Турција

Во последниот натпревар од 3.коло од групата А, репрезентацијата на Швајцарија ја совлада Турција со 3:1. Почетокот на натпреварот им припадна на Турците, кои им се заканија...

Култура 14.06.21 | 15:14

Македонската пијанистка Ана Велиновска ќе свири на Луцерн Фестивал и Звуци на Алпите во Швајцарија

Македонската пијанистка Ана Велиновска ќе свири на фестивалот Звуци на Алпите, во срцето на швајцарските Алпи, кој ќе се одржи од 12 до 15 Август. На фестивалот ќе изведе...

Свет 13.06.21 | 08:51

Швајцарците на референдум ќе се изјаснат за мерките против Ковид-19

Во Швајцарија денеска се одржува референдум на кој граѓаните ќе одлучат за тоа дали ќе го прифатат „Ковид законот“ кој претставува законска рамка за претходно донесените...

Свет 31.05.21 | 11:11

Се затегнуваат односите меѓу ЕУ и Швајцарија: Истекуваат договорите со кои на алпската земја и се дава повластен статус

Иако евроскептичната крајна десница го прослави падот на, како што смета, „колонијалниот“ договор, а левицата навиваше за одбрана на мерките за поддршка на високите...

Ракомет 01.05.21 | 19:31

Швајцарците се закануваат: Македонија не е врвна репрезентација, ќе ја победиме

Македонската ракометна репрезентација утре го заокружува квалификацискиот циклус за Европското првенство и тоа со средбата против Швајцарија во Скопје која започнува...

Свет 24.04.21 | 19:40

Во Швајцарија регистриран индискиот сој на Ковид-19

Индискиот сој на ковид-19 е регистриран кај лице кое транзитирало на еден од швајцарските аеродроми. Поради индиската мутација на кронавирусот, Германија воведе рестрикции...

Калеидоскоп 13.04.21 | 09:12

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи за да проверат дали почвата е квалитетна

Ширум Швајцарија, земјоделците и сопствениците на градини ќе закопаат 2.000 пара бела долна облека како дел од научната студија за квалитетот на почвата. Државниот институт...

Балкан 03.04.21 | 21:57

Страшна сообраќајка: Србин од Швајцарија со ново „Бе-ев-ме“ се забил во дрво, загинал на лице место

Страшна сообраќајка се случи во Швајцарија во местото Дорнах. На лице место загина Милан кој имаш 22 години кој е Србин и Оливер кој најверојатно е Македонец. Милан купил...

Македонија 24.03.21 | 13:12

„Мој је живот Швицарска“: Најмногу попишани во Швајцарија

Последната бројка на самопопишани е 137.114 и темпото забележливо се зголемува. Во Швајцарија се над 45.000, Германија 31.000, Италија 19.000, САД 5.100, Австралија 1.682 и Канада 1.215. -За...

Македонија 19.03.21 | 12:48

Најмногу попишани во Швајцарија

Првата фаза од Пописот успешно заврши и беа опфатени вработените од Дипломатско-конзуларните претставништва, припадниците на АРМ во странство, затворениците и бездомниците. Самопопишувањето...

Македонија 16.03.21 | 23:13

Османи на средби со иселениците во Швајцарија

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, работната посета на Швајцарската Конфедерација ја започна со средби со повеќе наши граѓани, како и со претставници на...