Ознака: швајцарија
Свет 05.05.22 | 21:23

Половина тон кокаин е пронајден во кеси за кафе во Швајцарија

Повеќе од 500 килограми кокаин, за кој се проценува дека вреди повеќе од 50 милиони швајцарски франци, се пронајдени во контејнер со вреќи со зрна кафе наменети за фабриката...

Свет 25.04.22 | 12:51

Ќе може слободно да се патува: Швајцарија ги укинува мерките за сите патници

Патниците од сите земји наскоро ќе можат да влезат во Швајцарија без почитување на какви и да се правила за Ковид-19. Почнувајќи од 2 мај, на сите патници, без оглед од која...

Свет 01.04.22 | 12:25

Швајцарија ги укина ковид мерките, Италија ја прекина вонредната состојба

Швајцарија денеска ги укина последните преостанати ограничувања за Ковид-19, а Италија ја прекина вонредната состојба прогласена поради пандемијата. Во Швајцарија,...

Свет 01.04.22 | 10:33

Швајцарија ги укина ковид мерките, во Италија нема веќе вонредна состојба

Швајцарија денеска ги укина последните преостанати ограничувања за Ковид-19, а Италија ја прекина вонредната состојба прогласена поради пандемијата. Во Швајцарија,...

Свет 30.03.22 | 15:30

По масовната вакцинација, Швајцарија од 1 април ќе ги укине преостанатите ограничувања поврзани со Ковид-19

Швајцарија, каде речиси 70 отсто од населението е целосно вакцинирано, в петок ќе ги укине преостанати ограничувања поврзани со Ковид-19, соопшти денеска Владата. Ќе се...

Свет 24.03.22 | 20:18

Швајцарија замрзнала околу 5,62 милијарди евра руски имот

Швајцарија замрзнала руски имот во вредност од 5,75 милијарди швајцарски франци (5,62 милијарди евра) од почетокот на воениот конфликт во Украина, соопшти висок функционер...

Македонија 23.03.22 | 11:06

МНР за амбасадор во Швајцарија предлага поранешен борец на УЧК кој честиташе „ослободување“ на Слупчане

МНР за амбасадор во Швајцарија го предлага Реџеп Демири.Тој е актуелен генерален конзул во Минхен кој во јавноста е познат по низа скандали. Активен е на социјалните...

Култура 21.03.22 | 16:32

Македонската пијанистка Ана Велиновска настапи на две вечери по ред во престижната сала ККЛ во Швајцарија

Пијанистката Ана Велиновска настапи како солист и ги отвори концертите на светски познатиот пијанист Фазил Сај во реномираната сала ККЛ во Луцерн, Швајцарија, кои се...

Култура 17.03.22 | 11:15

Македонската пијанистка Ана Велиновска настапи во ККЛ во Луцерн, една од најпрестижните сали во светот

Македонската пијанистка Ана Велиновска ја воодушеви швајцарската публика на вчерашниот настап во ККЛ, една од најпрестижните концертни сали во светот. Пијанистката...

Свет 23.02.22 | 22:05

Швајцарија засега не планира да воведе санкции против Русија

Швајцарската Влада соопшти дека се воздржува од воведување санкции против Русија, кои беа усвоени од ЕУ и оти за нив ќе одлучи откако ќе ги разгледа. Владата нагласи...

Свет 22.02.22 | 14:50

Швајцарија засега неутрална во однос на воведување санкции за Русија

Швајцарија е во контакт со други земји во врска со можните санкции против Русија поради интервенција во Украина и можеби нема да реагира веднаш, соопшти швајцарската...

Свет 16.02.22 | 17:45

Швајцарија ги укинува речиси сите мерки против Ковид-19

Швајцарија ќе ги укине речиси сите рестриктивни мерки, воведени поради коронавирусот, освен носењето заштитни маски во јавниот превоз и здравствените установи, соопшти...

Свет 15.02.22 | 09:44

Секој седми Швајцарец е милионер

Германија е на самиот врв во Европа по личното богатство акумулирано во вредност од повеќе од 16 трилиони евра, покажува студијата на Швајцарскиот институт, во која се...

Свет 03.02.22 | 10:45

И Швајцарија ги ублажува ковид мерките

Швајцарија започна со ублажување на ограничувањата за пандемијата на коронавирус. На ова се одлучиле откако констатирале дека скокот на инфекции од омикрон не е голема...

Свет 22.01.22 | 13:08

Швајцарија има нови ковид правила за влез во земјата

Од денеска во Швајцарија важат нови ковид правила за влез во оваа земја. Сите патувања во Швајцарија подлежат на правилото 3G (потврда за вакцинација, потврда за прележан...

Свет 12.01.22 | 16:59

Швајцарија го скрати карантинот на пет дена

Швајцарија ќе го преполови времетраењето на карантинот на пет дена за да и помогне на економијата да се справи со пандемскиот бран предизвикан од Омикрон варијантата...

Свет 24.12.21 | 08:57

Во Швајцарија откриени над 8.000 лажни Ковид сертификати

Во швајцарскиот кантон Сент Гален се издадени повеќе од 8.000 фалсификувани сертификати за вакцинација, соопшти регионален официјален претставник. Истрагата сега е фокусирана...

Свет 17.12.21 | 17:50

Во Швајцарија за Божик дома може да се соберат десет гости

Швајцарија од понеделник ќе ги заостри анти-ковид мерките во обид да го спречи петтиот бран на пандемијата и да го спречи ширењето на варијантата Омикрон. Некои од мерките...

Балкан 17.12.21 | 15:38

„Moj е живот Швицарска“: Mилан раскажува колку е скап животот таму

Многумина би сакале да живеат во Швајцарија. Но, и во таа земја не е баснословно, сведочат зборовите на Србинот Милан  кој со години живее во Берн, каде работи како графички...

Свет 04.12.21 | 08:03

Омикрон сојот во Швајцарија стави 2.000 луѓе во карантин

Швајцарските кантони Женева и Во ставија во карантин 2.000 луѓе, од кои поголемиот број деца, откако во едно меѓународно училиште се откриени два случаи на сојот Омикрон...